Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
712
 

Yunanistan'ı Türkler kurtarırsa...

Yunanistan'ı Türkler kurtarırsa...
 

Yunanistan'ı kim kurtarır bilmem ama umarım bu Türkiye olmaz..


Sonunda kriz belsı komşuyu’da vurdu. Yunanistan, çok ağır bir mali krizin içinde, hatta batağında. Papandreu hükümeti krizden kurtulmak için hem AB’nin, hem de ABD’nin kapısını çalıyor. Bunu istemeye istemeye de yapsa, başka çaresi yok. Çünkü komşu, yaklaşık 200-300 milyar dolarlık bir borç yükünün altında ezilmek üzere. Bu yüzden başta AB ülkeleri olmak üzere, hemen hemen her kapıyı çalıyorlar. AB üyesi olan bir ülkeyi bu zor durumdan kurtarmak zorunda ama en az 40-50 milyar euro yardım paketi hazırlanması gerek. Birlikte bir çok ülke bu kurtarmaya karşı gibi. Ama İngiltere, Fransa ve Almanya Yunanistan’ı bu sıkıntıdan kurtaracaklar gibi. Düşünüyorum da, Türkiye birliğe üye olsaydı ve krizle boğuşurken kapılarını çaldığımız dostlarımız(!) bize yardım yapmak için heveskar olurlar mıydı ? Hele bir de 50 milyar euro bir para verirler miydi ? Cevabını bilenler el kaldırsın !

Peki Yunanistan bu durum anasıl geldi. Bunun analizi ekonomislerin işi. Fakat kendimizce yorumumuz, ‘Yunanistan’ın üretim yapmadan tüketime, bilhassa AB’nin hibe yardımlarına alışmış olmasıdır’ diye olabilir. Zira, AB ülkeleri içinde G7’yi oluşturan ülkelerin haricinde, en fazla yardım alan ülke Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi.. Bu elbetteki biraz da politik bir karar ama sebebi e olursa olsun, ciddi bir parasal yardım aldılar. Peki, ne ürettiler, ne sattılar da girenle, çıkan dengelendi. Bunu iyi sorgulamak lazım. Ama Yunanistan’In en ciddi gelirleri turizmden. Ve aldıkları yardımların ve kazanımlarının çok büyük çoğunluğu, silah edinmede kullandılar. Öyleki, Yunanistan Avrupa'nın en hızlı ve en çok silahlanan ve bütçesinin çoğunu savunma sanayine harcayan ülkesi durumunda. Buna en iyi örnek, yakın zamanda aldıkları ve adalara konuşlandırdıkları, füzeler, rampalar, uçak ve helkopterler. Yani paralar ordunun güçlenmesine harcanmış. Üstelik bu silahlanma yarışı ve hırsı daha çok Türkiye'ye karşıdır... Sonra da bu kriz kaçınılmazdı. Yalnızca turizme yönelen Yunanistan kendini nasıl kurtarabilir ki ? Elbette bir gün tünelin sonuna gelinecekti.

Peki bundan bize ne ? İşte bu noktada, ciddi bir ekonomik dar boğaza giren Yunanistan, Türkiye’yi de etkiledi. İlk yaptıkları, iktisadi bazı önlemler almak olan komşu hükümet, tasarruf politikasına gitti. Fazla giderleri kısmaya başladı.Maaşları sabitledi. Öyleki, donanmanın ve hava kuvvetlerinin bile tasarrufa yönlendirildiği konuşuluyor. Geçenlerde de pilotlar kontak kapattılar.

Dar boğazda olan komşuya bir darbede kredi derecelendirme kuruluşlarından geldi. S&P Yunanistan’ın kredi notunu üç basamak birden indirerek, yatırım yapılabilir ülkeler kategorisinden çıkartmış. Bu durum da borsaları biraz salladı tabiki. AB’nin Yunanistan’a karşı ‘yardım yapabiliriz’ şeklindeki açıklamalar yapması, birlik Yunanistan’I kurtaracak dedikodularını da yükseke çıkartı. Bu durum bile borsaları iyi yönde etkiledi. Bir de yardım gelse, demek ki, neler olacak. İşte Türkiye’yi etkilemesinin sebeplerinden biri budur.

Uluslararası piyasalarda AB ve IMF’nin yakın zamanda Yunanistan’a ihtiyacı olan tutarda mali yardım yapacağına ilişkin söylentiler dolaşmaya başlamış. Mali piyasaların dün öğleden sonra toparlanmasında özellikle ‘90 milyar avroluk yardım hemen yapılacak’, ‘Üç yılda yardım 100-120 milyar avroya yükselebilir’ söylentileri ve hükümet yetkililerinin bunu destekler nitelikteki açıklamaları etkili olmuş. Paranın kudretinigörüyor musunuz ? Kendisi olmasa bile haberleri bile borsayı hareket ettirebiliyor. Bu da Türk borsa yatırımcıları tarafından önemli bir husus. Yoksa, gelen para bizim cebimize girmeyecek. AB bize böyle 120 milyar avro para verir mi hiç ? Bir verse, neler olmaz ki !

Yunanistan’da mali kriz tavan yapa dursun. Avrupa basını bu konuyu gündeminden düşürmüyor. Bir de kulislerde ‘Türkiye Yunanistan’I kurtaracak. Borç para verecek’ gibi abuk sabuk söylentiler dolaşıyormuş. Kelin ilacı olsa, önce kendi kafasına sürer misali, gülüp geçmek lazım bu haberlere. Ama benim anlamadığım, bu tarz haberler neden çıkartılır. Bu Türkiye’ye bir blöf mü, yoksa sorumluluktan kaçmak mı ? Anlamadım.

İşte bu tarz haberlerle bazen, hiciv de yapılıyor gazetelerde. Yukarıdaki resimde sol tarafta gördüğünüz resim, Yunanistan’ın mali krizini anlatan bir grafik. Sağdaki ise; Almanya’nın saygın gazetelerinden birinde çıkmış bir mizahi haber. Gazete ‘Yunanistan Kurtulur mu’ sorusuna yanıt ararken, grafikte, Yunanistan’ın simgesi Acropolis’e Türk bayrağı dikilmiş ve adının da ‘Akrüpülüs’ yapıldığı görülüyor ve iki Alman dan biri diğerine “Grtrud o kadar memnunum ki, Türkler Yunanlıları kurtardı ve paramız bize kaldı” diyor. Kara mizah’ın sınırı yok.

Aynı periyodlarda Türk dış işleri bakanlığı “ Yanı başımızda zayıf bir Yunanistan İstemiyoruz. Bir iki hafta içinde Yunanistanla ilişkilerimizde yeni bir sayfa açılacak” diyor. Ayrıca, Bakanlık sözcüsü, Yunanistan’ın ekonomik krizi ile ilgili olarak “artık devir değişti, en azından ekonomik bağlamda ülkeler arasındaki paravanlar kalktı. Komşuluk ilişkileri de buna bağlı olarak değişti. Komşunuzda çıkan yangın, sizi daha yakından etkileyebiliyor. Ya birlikte batacağız, ya birlikte çıkacağız” diye konuşmuş. Bu ne demek ? Valla, tam olarak anlamadım ama Almanların kara mizahı gerçek olur mu ? Ben asıl onu düşünüyorum.

Bu arada, yakın zamanda bizim Başbakan Atina’ya gidecek biliyorsunuz. İş bu noktada, siyasi bir gezi midir, ticari bir gezi midir, yoksa Yunanistan’a nakdi yardım paketi mi götürülüyor bilmiyorum ama daha şimdiden Yunan halkı kazan kaldırmaya başlamış ve adalardan, Yunan hükümetine “Türklere vizeyi kaldıralım” diye mesajlar gidiyormuş. Belki de bizim Başbakan vizeleri konuşmaya gidiyordur. Ama belli ki, Yunanistan da kendince bir karşılama merasimi hazırlıyor. Yunan hükümeti, ilk olarak, yıllardır tartışılan Atina’da 500 kişilik cami projesini hızlandırmış ve camiyi yapmaya karar vermişler. Bunun finansmanı da devlet kasasından çıkacakmış.

Yahu adama ‘hani siz krizdeydiniz’ demezler mi ? Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu hali.. Yoksa, masraflar başka yerden çıkacak da bizim haberimiz mi yok. Yada Yunanistan, Türkiye’ye yaranmaya mı çalışıyor. Kara mizah bu ya ! Türkiye'ye karşı silahlanan Yunanistan'a belki de, Ege'deki adalara karşılık Türkiye bir mali yardım yapar, ne dersiniz. ?

Neler olacak, bilmiyorum ama ak koyun, kara koyun yakında belli olur…. Göreceğiz..

../..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2557
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster