Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Temmuz '20

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
22
 

Yunanistan’ın camisiz başkenti

İbadete açık resmi camisi bulunmayan Atina’da yaşayan Müslümanların ibadethane konusunda büyük sıkıntı yaşadıkları herkes ve herkesim tarafından bilinmektedir.

Osmanlı’dan günümüze ulaşan önemli eserlerden olan Fethiye Camisi, sergi salonu,Cizderiye Camisi ise seramik müzesi olarak kullanılırken, Atina’da binlerce Müslüman ibadetlerini dernek merkezleri, işyerleri ve evlerinin bodrum katlarında eda ediyorlar.

Yunanistan’da, Türk-İslam eserlerinin korunmasında ciddi sorunlar yaşanırken, Osmanlı dönemine ait ve bugüne kadar ayakta kalmayı başarmış eserlerin büyük çoğunluğu yıllardır amacı dışında kullanılmaya devam ediliyor.

Yunanistan’da, Türk-İslam mimarisine ait yaklaşık 10 bin eser bulunduğunu belirten uzmanlar, İslam düşmanlığı yapan idarecilerin Osmanlı eserlerinin bazılarını ise kendi eserleri gibi göstermeye çalışmalarının kabul edilemez bir davranış olduğunun altını çiziyorlar.

Gümülcine merkezinde bulunan Gazi Evrenos Bey İmareti, restore edilerek girişine Helenistik dönemden kalma bir heykel başı yerleştirilme suretiyle Bizans eseri gibi gösteriliyor.

Yazıklar olsun…

Gazeteci-Yazar Ferhat Yıldırım

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 25
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 792
Kayıt tarihi
: 29.06.08
 
 

Has Bilgi Birikim Yayıncılık A.S bünyesinde kurulan HBB TV`nin 1993 yılında kuruluş aşamasında göre..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster