Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Kasım '11

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1269
 

Yunanistan'ın kurtlarla dansı!

Yunanistan'ın kurtlarla dansı!
 

Papendreo hesap verirken


Ekonomik krizin iyiden iyiye iflasa dönüştüğü Yunanistanda, genel kurmay başkanı ve kuvvet komutanları bir gecede emekliye sevkedildi.

Yunan hükumetinin darbe sinyalleri alması üzerine böyle bir icraata başvurduğu söyleniyor. Darbeciler, her yerde ve her zaman olduğu gibi, şartların oluşmasını fırsat biliyorlar.

Hava dumanlı olunca "Kurtlar" ortalığa çıkıyor yani...

Yunanistanda bozulan ekonomi, sosyal düzeni de altüst eti. Atina sokaklarında anarşi kol geziyor. Tıpkı bizim  yetmişli yıllarda başlayıp da 12 Eylül darbesiyle bıcak gibi kesilen anarşi ortamı gibi.

Yunanistanın sicili de cuntacılık açısından bizimkinden farklı değil. Onlar da "albaylar cuntası"ndan çok çektiler. Nihayet, bizim Kıbrıs Harekatındaki başarımız bu cuntanın sonunu getirmişti Yunanistan'da. Zor şartlara rağmen, Kıbrısa harekat yapmaktan çekinmeyen Merhum Ecevit ve Erbakan Hoca'ya bir kere daha rahmet okuyalım bu vesileyle...

Yani, Yunanlıları cuntadan biz kurtarmıştık bir bakıma...

Böyle giderse, düştüğü çukurdan çıkması için yine Türkiye el uzatacak komşusuna. Yunanlılar, her ne kadar bunu gurur meselesi yapsalar da, aklıselim olanları, Fransız ya da Alman elindense, Türk elini tercih ederler tutunmak için.

Tıpkı bir zamanlar, "Bizansta katolik şapkası görmektense, Türk sarığı görmeyi tercih ederiz" diyen ataları gibi..

Batı emperyalizminin Osmanlıyı parçalayıp yutmak için kullandığı ilk manivelalardan biridir Yunanistan. İngilizlerin verdiği gazla "Megalo İdea" peşinde az kan dökmediler Anadolu topraklarında.

Avrupa, medeniyetinin merkezi saydığı Yunanistana nostaljik ilgi gösterse de, iş ekonomik menfaatlere gelince durum değişebilir. Avrupada işler iyi giderken Yunanistan gibi küçük ve şımarık "oğlana" bakmak kolay olabilirdi ama ekonomileri giderek bozulmakta olan Fransa ve Almanya'nın Yunanistanı omuzlarında daha fazla taşımayacağına  kuşku yok.

Yunanistanın içerdeki ve dışardaki kurtlarla dansı asıl şimdi başlıyor...

 Başbakan Papandreo'nun saçları ağardı düşünmekten. Bir yanda alacaklıların "şunu yap bunu yap, kemer sık" baskısı, bir yanda kemer sıkmaya alışmamış halkın isyanı, bir yanda da havanın dumanlanmasından iktidar devşirmek isteyen cunta bozuntusu!...

Komşunun haline bakınca, kendi halimize şükrediyoruz. Şükür ki, bizde de hayavı dumanlandırmak için olmadık yerlerde ateş yakanlar, eskisi gibi etkili olamıyorlar. Türkiye, dışardan desteklenen, içerden körüklenen terör ateşine rağmen, her alanda sağlam adımlarla ilerliyor.

Geçmişteki acı tecrübelerimiz geleceğe doğru yolumuzu aydınlatıyor.

"Denize düşen yılana sarılır", diye bir Türk atasözü vardır. Ancak, Yunanistan için durum bunun tam tersi şimdi:

Yılana düşen Yunan denize sarılmalı... Eh, burada yılanın kim olduğunu denizin kim olduğunu herkes anlamıştır artık..

Yeter ki, Yunanca bilen biri bu yeni atasözümüzü Yunancaya çevirip söylesin komşularımıza...

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4272
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 808
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster