Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Nisan '17

 
Kategori
Gezi - Tatil
 

Yunanistan Kerpe Adası (Karpathos Adası) Rehberi: Kerpe Karpathos Pigadia

Yunanistan Kerpe Adası (Karpathos Adası) Rehberi: Kerpe Karpathos Pigadia
 

Yunanistan Kerpe Adası Karpathos Pigadia


Yunanistan'ın en büyük adası Girit'in en büyük üçüncü kenti olan Sitia'daki tatilimi bitirdikten sonra Kasos Adası (Çoban Adası) aktarmalı olarak On İki Ada'dan biri olan Kerpe Adası'na (Katpathos Adası) uçuyorum. Hayatımda bindiğim en küçük uçakla yolculuk yapıyorum.
 
 
Kerpe Adası (Karpathos Adası) 1538 yılından 1912 yılına kadar Osmanlı egemenliği altında bulunuyordu. Kerpe Adası (Karpathos Adası) önce İtalyanlar'ın egemenliğine, 1948 yılında da Yunanistan egemenliğine geçmiştir.
 
Deniz, kum, güneş üçlüsünün buluştuğu Kerpe Adası (Karpathos Adası) oldukça sakin bir yer. Kerpe Adası'na Kerpe Havalimanı'ndan vardığınızda en büyük kent olan Karpathos (Pigadia) şehrine gitmek için otobüs ve taksi seçeneğiniz bulunuyor fakat günde sadece 1 otobüs olduğu için taksi zorunlu seçenek haline dönüşüyor. Kerpe Havalimanı'ndan Karpathos (Pigadia) kentine taksi ücreti 20 Euro.
 
Ben Karpathos (Pigadia) için araba kiralamanızı öneriyorum çünkü Kerpe Adası ve Karpathos (Pigadia) kenti civarında toplu taşıma ile ulaşım çok fazla gelişmemiş.
 
Karpathos (Pigadia) kenti Kerpe Adası'nın (Karpathos Adası) en büyük yerleşim yeri olmasına rağmen oldukça küçük bir yer. Karpathos (Pigadia) kenti yaklaşık 6 kilometrelik kumsal sahil hattı ile çevrili bir koy içerisinde yer alıyor. Karpathos Plajı sanırım gördüğüm en iyi plajlardan biri.
 
Mayıs 2006'da Türk F-16 ve Yunan F-16 tipi uçağı Kerpe Adası (Karpathos Adası) üzerinde çarpışmış ve bu kazada Türk pilot kendisini paraşütle kurtarmış fakat Yunan pilot hayatını kaybetmiş. Yunan pilotu anısına Karpathos Plajı'nın başladığı noktada bir anıt bulunuyor.
 
Karpathos (Pigadia) kentinde yüzünüzü denize döndüğünüzde sağ tarafta sahil sonunda geleneksel Yunan kilisesi ve mezarlık yer alıyor.
 
Karpathos (Pigadia) kentinde yapabilecekleriniz oldukça sınırlı. Karpathos Limanı'ndan kalkan günlük tekne turları ile Apella Beach plajına gidebilirsiniz. Ayrıca Kerpe Adası'nda bulunan Olympos, Diafani, Menetes kentlerine günübirlik ziyaretler yapabilirsiniz.
 
Kerpe Adası (Karpathos Adası) için 2 günün yeterli olacağını düşünüyorum. Kerpe Adası'nda (Karpathos Adası) 2 günden fazla kalmak sizi biraz sıkabilir.
 
Kerpe Adası (Karpathos Adası) seyahatimin bitiminde tekrar Kerpe Havalimanı'na geri dönüyorum ve buradan Rodos Adası'na uçuyorum. Rodos Adası'na gideceğim gün Mayıs 2006'da gerçekleşen Türk - Yunan F-16 kazasında ölen askeri anmak için Kerpe Havalimanı'na Yunanistan Savunma Bakanı ve askeri heyet geldi. Acaba Türk olduğum için milliyetçilik Yunanlılar'ın milliyetçilik duygusu kabarabilir mi düşüncesine kapılsam da böyle bir şey olmadı.
 
Kerpe Adası'na (Karpathos Adası) hayatınız boyunca en azından bir defa gitmenizde fayda var. Karpathos (Pigadia) halkı Türkler'i çok seviyor ve sürekli olarak Yunanlılar'ın ve Türkler'in birbirlerine çok benzediklerini fakat politikacıların da gerilimi çok sevdiklerini üstüne basa basa söylüyorlar.
 
Bir sonraki Yunanistan yazımda görüşmek dileğiyle...
 
Mehmet Can Kömürcü

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 130
Kayıt tarihi
: 26.04.15
 
 

Milliyet Tatil Editörü ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster