Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '21

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
69
 

YUNUS' ÇA SEVGİLER PINAR'A

 

 

YUNUS' ÇA SEVGİLER PINAR’A

 

             MERHABA                                                     

 

Kitabın adı: Yunus' ça Sevgiler Pınar’a

Yazarı:         Emekli Öğretmen Birsel Oğuz

Kapak:         Rüştü Kürşad Günaydın

Dizgi:           Remziye Yüzüak Yelegen

Baskı:          Cemre Ofset Matbaası-Aydın

Basım Tarihi: 29 Ekim 2020

Kitabın adedi:  1000 adet

Sayfa Sayısı:  300

 

Yukarıda kimliğini verdiğim kitap Aydınlı E. Öğretmen yazar  Birsel Oğuz tarafından yazılmış ve  23 .11.  2020 tarihinde bana imzalı olarak armağan etmişlerdir.  Aradan yaklaşık üç dört ay gibi zaman geçti. Bu gecikmeden dolayı sevgili öğretmenim Birsel Oğuz Hanım efendiden Oğuz’dan özür diliyorum. Özür erdemliktir bir erdemliktir. Kitap elime ulaştığı günlerde bir gözümden ameliyat olmuştum. Onun için yazamadım.

 

E. Öğretmen Birsel Oğuz, eski Aydın Milletvekili Mustafa Kemal Yılmaz’ın öz yeğenidir. Hani bir söz vardır: Kır atın yanında duran ya huyundan,  ya suyundan “ diye. M. Kemal Yılmaz bir eğitimci şair ve yazardı, Birsel Oğuz ondan çok şeyler öğrendiğini öğrenmek olasıdır. Onun dizinde ve izin yürüyor diyebilirim. Bir Cumhuriyet kadınıdır, Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘e bağlı, Vatanını, milletini seven bir idealist öğretmendir. Yazmayı ve okumayı bir öğretmendir.

 

Bu kitabın içinde neler var, onlara bir göz atalım. Adı geçen kitabını sevgili torunlarına “Yağmur ve Çınar’a armağan etmiştir.  Bu sevimli torunlarına sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum. Kitabın giriş bölümünde Atatürk’ün bir fotoğraf ve bir sözüne yer verdikten sonra M. Kemal Yılmaz’ın tüm kitaplarının giriş bölümünde yazdığı bir sözüne yer vermişlerdir. Aynen şöyledir:

 

Kimi çoktan yitmiş,

Kimi eğik, kimi yan yatmış

Kiminin kırılmış başı…

Kitaplar ise dimdik hep ayakta

En dayanıklı

Mezar

Taşı.

 

Mustafa Kemal YILMAZ

 

Kadim dostum ve bir ağabey olarak tanıdığım, sevdiğim M. Kemal YILMAZ’I rahmetle ve saygıyla anmadan geçemeyeceğim. Sevgili M. Kemal Yılmaz 10 Mart 2013 de aramızdan ayrılmıştı.  Mekânı cennet olsun… Daha sonra kısa bir önsözden sonra bu satırların yazanına yer vermişlerdir. SUNUŞ yazımda “ YUNUS' ÇA SEVGİLER ÇINAR’A “ diye bir yazım vardır.  Bir vefa bağlamında beni unutmadıkları için bir kez daha teşekkür ediyorum. Ellerine yüreklerine sağlık diyorum. Kitabın başka bölümlerinde de yazı ve bir şiirime de yer vermişlerdir.

 

Adı geçen eser 5 bölüm halinde hazırlanmıştır.

1-Bölüm: Atatürk – Tarih,

2-Bölüm: Eğitim,

3-Bölüm: Yaşama Dair,

4-Bölüm: Hatıralar,

5-Bölüm: Okuyucuların, Yazarın“ Bir Birikiminden Esintiler Kitabı Hakkında Düşüncelere yer yer vermişlerdir.

 

V. Bölümde öğretmen yazar Birsel Oğuz hakkında yazı yazanlar:  Salim SAVCI, Abdülkadir GÜLER, Kemal TÜMERKAN,  Mehmet ORAL, Ali Osman MOLA, E, Hilal KORUCU ve Yağmur GÜNAYDIN’ ı görüyoruz.

 

Bu güzelim kitabın içinde yer alan konulardan bazıları:   Atatürk ve Tarih ‘(1,)  Çanakkale’deki Mezarlar(3), Askerleri Selamlayınız( 6), Mustafa Kemal’in Önerisi: Ülkeyi Birlikte Kurtaralım (8),Geldikleri Gibi Giderler (12),Bilim Doğu’da Başlar(16),Yanmış Bir Öykü Anzaklı Asker(25), Cumhuriyet Olgusu (32), Ulusal İrade “ Egemenlik Kayıtsız, Şartsız Ulusundur – 1923 (35), Vatan Bir Bütündür (39),Atatürk ve Gençlik (51),İstiklal Savaşının En Büyük Kahramanından Mektup (71), Canım Dayım M. Kemal Yılmaz’dan Bir Anı( 93),Gül Bahçesi Isparta (184),Yalılar Şehri İstanbul (187),Bir Cumhuriyet Öğretmeni Sıdıka Avar (206), Köroğlu Destanı ve Unesco’nun Kültür Mirası (222), Mustafa Kemal Yılmaz’ın 84 Yaş Şiiri (252) ve Söke’de İz Bırakanlar (282),  gibi  yazılar ilgimi çeken başlıklardan bazıları.

 

Birsel Oğuz’un değerli evladı Bumin Kağan Oğuz’un 257 ‘den kaleme aldığı yazıları da severek okuduğumu  belirtmek isterim. Bumin Kağan Oğuz halen İstanbul’da tahsiline devam ediyor. Bu açıdan çok şanslıdır. Yazı konusunda geleceğini parlak görüyorum. Çünkü İstanbul Fatih Sultan Mehmet Hanın armağanıdır. Bu koca ve ünlü tarihi şehirde yaşıyor. Dünyanın en güzel kentlerinden biri olan İstanbul şairlerin, yazarların ve sanatçıların harman olduğu yerdir.

 

E. öğretmen yazar Birsel Oğuz, yılında Aydın’da doğdu.

İlkokul, Ortaokulu Aydın’da bitirdikten sonra 1967-1968 öğretim yılında Denizli İlk öğretmen Okulu’ndan mezun oldu.1987 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesinden Açık Öğretim Fakültesindesin mezun oldu.  

 

Birsel Oğuz, durmadan, usanmadan Aydın’da yerel bir gazete olan Yeni Kıroba’ da yazıyor.  İşte bu duygu ve düşüncelerini tarih, deneme, edebi makaleler ve unutulmayan anılar bağlamında yazıyor. Bu yazdıklarını bir kenara atmıyor. Kendi kıt imkânlarıyla kitaplarda topluyor. Bu kitaplardan bazıları: Büyük Taşlar (2004),Yaşam Sizi Beklemez (2006),Güneşi Görebilmek (2008),Yağmur O ( 2011), Bir Birikimden Esintiler (2015) gibi eserleri vardır. Birsel Oğuz Aydın ve değişik ilçelerinde öğretmenlik yaptı, 33 yıl onurla görev yaptıktan sonra 2000- 2001 öğretim yılı sonunda emekliye ayrıldı. Halen Aydın’da oturuyor ve Yeni Kıroba gazetesinde yazmayı sürdürüyor. İki evlat ve iki torun sahibidir.

Unutmadan  yazayım Birsel OĞUZ'un  torunu   küçük , sevimli  PINAR'A  sağlıklı ömürler ve geleceğinin   başarılı  olmasını  diliyorum... 

 

Son söz olarak Eğitimci yazar Birsel Oğuz çalışkan ve üretken bir öğretmendir. Dili, Türkçe arı ve duru olup yaşayan Türkçeden yanadır. Öyle ağdalı ve yakası kirli,  yıpranmış sözcüklere asla iltifat etmiyor. Türk kültürüne hizmet veriyor, Türk edebiyatına ve Türk kütüphanelerine kayda değer, kalıcı ve yapıcı eserler kazandırıyor. Ben bir yetkili olsaydım, bu kitaptan Aydın’ın tüm ilçe kütüphanelerine ve okullarına en az beşer adet armağan ederdim. Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz okusunlar diye…

 

Saygıdeğer öğretmenimiz Birsel Oğuz’u yürekten kutlar, başarılarının devamını diliyorum. Sözlerimi 13.Yüz yılda yaşamış bir halk şairi olan Hadimi’ inin iki dizesiyle bitirmek istiyorum:

 

      Kişi odur ki,  her yere koymaya bir eser,

      Eseri olmayanın yerinde yeller eser.

 

                                               Hadimi ( 13. YY)

 

 

        Abdülkadir GÜLER 

       14 Şubat  2021-  SÖKE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben akıp giden hayat taraftarıyım... Herkesin eser bırakması gerekmez, bırakanlar bırakır.

Kerim Korkut 
 19.02.2021 9:33
Cevap :
Merhaba Kerim bey dostum, ben sadece bir halk şairinin düşüncelerini yazdım. İsteyen fırsat bulan yazar. İste öylece yaşayıp gider. Size sağlıklı günler dili yorum. Değerlendirmenize teşekkürler. Sağ olunuz...  19.02.2021 17:26
 

Birsen Hanıma hayırlı olsun derim bu arada Sevgili ağabeyimiz Kemal beye de Allah'tan bol rahmetler dilerim...

Halil Güven (Sökeli) 
 16.02.2021 1:05
Cevap :
Teşekkürler Halim GÜVEN aziz dostum, Eğitimci Öğretmen Birsel Hanım bir tanedir...M. Kemal Yılmaz'dan çok şeyler öğrenmiştir. Söke'ye gelirseniz onun bu kitabından birini size armağan edeceğim. Selamlar...Hoş ve esen kalınız... Yorumunuz için teşekkürler.  17.02.2021 3:55
 

Sauın Hocam yazınızla bilgilendim teşekkür ederim.Gözünüze geçiş olsun sağlık mutluluk dilerim, saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 15.02.2021 10:54
Cevap :
Merhaba sevgili Hocam, değerli yorumunuza teşekkürler. Sağ olunuz.   15.02.2021 19:58
 

Değerli Hocam, annemin "Yunusça Sevgiler Çınar'a" kitabı (kapak fotoğrafındaki de torunu Çınar'dır) için bu güzel yazınız, aynı zamanda da benimle ilgili - haketmek için hayat boyu çok çalışacağım - nazik sözleriniz için size ne kadar teşekkür etsem azdır. Sunuş Yazısı'nı sizin yazmış olmanız ailecek bizler için büyük mutluluk, çünkü siz annemin geçmişte feyz aldığı koca çınarlar Mustafa Kemal Yılmaz, Salim Savcı ve İsa Kayacan'dan sonra bayrağı devraldınız, onun eserlerine şimdi siz anlam katıyorsunuz. Sunuş yazısında da yer verdiğiniz Hadimi'nin bu dizeleri ne kadar harika; bizim kuşak için bir yaşam felsefesi olması dileğimle. Tekrardan gözünüz için şifalar diliyorum. Sevgiler, selamlar.

Bumin Kağan Oğuz 
 15.02.2021 0:25
Cevap :
Merhaba sevgili Bumin canım yeğenim, sizinle gurur duyuyorum. Ben dev bu dünyadan elveda edersem inanın gam yemem. Sizi ben de kendime çok yakın hissediyorum. Allah'tan size sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum. İlerde beni M. Kemal Yılmaz'ı ve İsa Kayacan'ı sollayacağınıza ve hiçte unutmayacağınıza eminim. Geçte değerli öğretmen kardeşim Birsel Oğuz'un yeni kitabı "YUNUS'ÇA SEVGİLER ÇINAR'A adlı kitap için bir şeyler yazdım. Gözlerimden dolayı rahat yazamıyordum. Hala da zorluk çekiyorum. Yakında ikinci gözümden de ameliyat olacağım.. Küçük ÇANAR'a sağlıkla uzun ömürler diliyor ve kara gözlerinden öpüyorum. Değerli yorumunuz için ayrıca teşekkürler. Selam ve sevgilerimle canım vefalı yeğenim...Eğitimci , yazar can kardeşim Birsel Oğuz'un görmesini dilerim...Hoş ve esen kalınız...  15.02.2021 13:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2117
Toplam yorum
: 4636
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 824
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bitir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster