Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Nisan '16

 
Kategori
Balıkçılık
Okunma Sayısı
1451
 

Yunus Balığı

Yunus Balığı
 

Çok sevimli birer memeli hayvandır. Akciğer solunumu yaparlar.


Her ne kadar bizler bu canlıya Yunus balığı demiş olsak dahi bilimsel olarak memeli olduğundan balık olarak değil bir memeli hayvanlar kategorisindedirler.
Yunus balıkları her türlü denizlerde ve hatta tatlı suda yaşayabilen çok sıcakkanlı,  akıllı sevimli ve hızlı hareket edebilen, akciğer solunumu yapan bir deniz  memelisidir.  Burunları gagalı olup ortalama 30 yıla kadar yaşarlar.Vücutları bir füze şeklini andırdığından çok hızlı hareket edebilirler, her türdeki deniz taşıtları, gemilerle yarış edebilmektedirler.Uzunlukları 2 metre ağırlıkları da 200-250 kilo arasındadır. Tek olarak yaşayabildikleri gibi özellikle sürüler halinde yaşarlar. Bazılarının burnu şişeye benzediğinden dolayı bu tipte olanlarına Şişe burunlu yunus denilmektedir.

 Sardalya, Hamsi,İstavrit ve Ringa balıkları ile beslenirler. Ortalama olarak 4000- 5000 arasında balık tüketirler. Normalde günlük besin  ihtiyacı ortala olarak 40 - 50 kg balıktır. Eğer avlanmamış olsalardı denizlerde küçük pelajik balıkların nesli bitmiş olurdu.Korkunç bir balık tüketirler.
 
Ülkemizde olduğu gibi diğer bazı ülkelerde de yağı için avlanırlar. Etinin bir ticari değeri yoktur. Siyah ve sert bir ete sahiptir.Lezzetli değildir.Bu nedenle balık unu olarak avlanırlar. Bu un gübre yapımında ve yem sanayinde kullanılır.
Marmara, Ege ve Kara Deniz'de , İstanbul boğazında devamlı hareket halindedirler.Gırgır ağları ve bilhassa özel donanımlı gemilerle mızrakla , oklarla avlanırlar.
Hareket halinde olduklarında havaya sıçrama özellikleri vardır. Kendilerine has sesler çıkartırlar ve korkunç bir radar sistemleri vardır.Kedilerine özgü ses dalgaları yansıtarak istedikleri her maddeyi bulabilmektedrler.
Kaynak: Nuri Deniz

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 282
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 4758
Kayıt tarihi
: 03.08.08
 
 

1949 istanbul doğumluyum, 1973 yılında Kimya ve işl. mühendisligini bitirdim. Halen agabeyimle bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster