Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ağustos '08

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
3811
 

Yunus Emre’nin hangi resmini kullanacaksınız?

Yunus Emre’nin hangi resmini kullanacaksınız?
 

Yunus Emre Heykeli - Yunus Emre Parkı - Emek - Ankara (Fotoğraf: Aydın Tiryaki 15-11-2003)


1 Ocak 2009’da YTL yerine TL kullanmaya başlayacakmışız, Resmi Gazete’de yayımlanmış (1). Yeni banknotlarda Yunus Emre ve Nete Hatun gibi tarihimizin, kültürümüzün önemli adlarının resimleri olacakmış. İlk olarak 200 TL üzerinde Yunus Emre’ye karar verilmiş. Bu adlar toplumda hiç kimsenin itiraz etmeyeceği şekilde seçilmiş.

Şimdi soruyorum: “Yunus Emre’nin hangi resmini kullanacaksınız?”

Yunus Emre’nin 1240-1320 yılları arasında yaşadığı tahmin edilir. Yaşadığı yerler konusunda çeşitli görüşler vardır. Mezarının bulunduğu yer de belli değildir, bir çok şehir Yunus Emre’yi sahiplenmiştir. Yunus Emre Anadolu kültürünün çok değerli bir kişisidir. Ancak Yunus Emre’nin bir resmi yoktur. Yunus Emre resimleri, heykelleri temsilidir. Başında sargısı, elinde sopası, üzerinde uzun cüppesi olan bir dervişi simgeleyen resim ve heykellere bakınca “İşte Yunus Emre” demiş, kabullenmişiz.

Paramızın üzerinde Yunus Emre olacaksa, Yunus Emre olduğu için olmalı... Başındaki sargıyı sarığa benzetip paraya koyup birilerine mesaj vereceklerse bunu akıllarına bile getirmesinler. Yunus Emre’yi siyasete alet etmesinler.

Paramızın üzerinde Nene Hatun olacaksa, Nene Hatun olduğu için olmalı... Başı kapalı bir kadın resmi niyetiyle koyup birilerine mesaj vereceklerse bunu akıllarına bile getirmesinler. Nene Hatun’u siyasete alet etmesinler.

Yunus Emre ve Nene Hatun’la açılışı yapacaklar, merak ettiğim sonrası... Bundan sonra kimler gelecek?

(1) 200'lük banknotlar geliyor (22-8-2008, Milliyet): http://www.milliyet.com.tr/Ekonomi/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&Kategori=ekonomi&ArticleID=981438

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hani şu sokaklara duraklara adları konan büyük çok büyük Türk büyüklerine yer mi açılıyor diye düşünmeye başladım. Hani aldırmıyorum desem olmayacak. Aslında aldırıyorum aldırmasına da sesim mi çıkmıyor ne? Sevgiler...

Müyesser Saka 
 11.09.2008 12:55
 

Sırbistan'ın milli kahramanı kimdir?Aynı zamanda bize de düşman olarak gösterilen Kara Yorgi,ama kendisi 5 lik dinarlardaydı(ruroya geçmeden önce halen daha voyvodinada dinar var).en büyükpara biriminde kimin resmi var?Nikola Teslanın,sırpların yetiştirdiği en büyük bilim insanı,bizim de ibn-i sinamız,farabimiz,yunusumuz,mevlanamız var,karıştırmayın,lütfen biraz korkmadan bazı şeyleri düşünün,ondan sonra korkun,sonuna kadar korkun.

41 quapot 41 milliyet blogun anarşisti! 
 01.09.2008 23:40
Cevap :
Benin ne Yunus Emre'ye itirazım var ne de Nene Hatun'a. Yazımda da onların ne kadar değerli olduğunu anlattım. Yunus Emre ve nene Hatun Anadolu aydınlanmasının ve kurutluşunun simgeleri. Benim anlatmaya çalıştığım başka birşey. 2 kere 2 dört ettiği kadar eminim ki, bunlar ne Yunus'un kafasının içindekiyle ne de Nene Hatun'un cesaretiyle ilgileniyorlar. Onlar Yunus'u temsil edecek resimdeki sarığı paraya basarak gol atmaya çalışıyorlar. Onlar Nene Hatun'un resmindeki başörtüyü paraya basıp gol atmak istiyorlar. Saygılarımla.  01.09.2008 23:57
 

Bence böyle bir şeyi yapmaya çok güzel cesaret ederler.yok artık yapamazlar dediklerimizi yapmadılar mı bu zamana kadar?Madem öyle bir hatun koyacaklar atatürk ün annesinide koysunlar neden bu akıllarına gelmiyor.Atatürk gibi bir evlat yetiştiren bir insanında fotoğrafını görelim o zaman banknotlarda..Bence tamamen Atatürk ü silebilmek için atılan adımlar bunlar umarım zamanla büyümez bu adımlar.Sonuna kadar karşı çıkmalıyız bu olanlara...

tugce nasirliel 
 25.08.2008 10:36
 

Sevgili Aydın, Yunus Emre ile AKP'nin görüşleri ve eylemleri karşıt diyebiliriz. İlerde 500 liraya Sait Nursi'nin fotoğrafını koymak isteyenler çıkabilir.

Süleyman EKİM 
 24.08.2008 23:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2326
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster