Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

29 Mart '07

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
3418
 

Yunus Emre

Yunus Emre
 

"Dervişlik olsaydı tac ile hırka, Biz dahi alırdık otuza kırka"Mesleğim dediği dervişliğini, böyle dillendirmiş ''KOCA YUNUS''

''İlim ilim bilmektir, İlim kendin bilmektir, Sen kendini bilmezsen, Ya nice okumaktır?''

Yukarıdaki dizeler 13. yüzyılın büyük isimlerinden biri olarak yaşamış ve eserleriyle de günümüze kadar ulaşmış bir Türkmen dervişi olan, Yunus Emre'ye aittir..

Aşk gönülde ne biter,
Dilinde ağu tüter.
Nice yumuşak söylese,
Sözü savaşa benzer.

Anadolu’daki Türkçe şiirin öncüsü olmuş ve şiirlerinin bir çoğu da ilahi olarak günümüze kadar gelmiş ve yüksek duygularla hala mevlit ve dualarımızda okunmaktadır..
Yunus Emre, anlayıp yaşadıklarıyla daima sevgiyi ve hoşgörüyü öğütlemiştir.. İlahi Aşk, din, Allah, Peygamber, tabiat, ölüm ve gurbet, şiirlerinin başlıca temalarıdır.

''Sordum sarı çiçeğe, annen baban var mıdır?
Dedi ey derviş baba, annem babam topraktır..''

Anadolu’da birliğin bozulduğu, Moğol ordularının yakıp yıktığı, insanların umutsuzluğa kapıldığı bir dönemde, şiirleriyle bir sevgi seli oluşturmuş, insanlara manevi huzuru, sevgiyi ve hoşgörüyü evrensel bir dille anlatmıştır. Bu zaten onun yaşam felsefesidir..

Yaratılan her şeyi hoş görüyle kabullenip sevmesi, Allah'ın hoşnutluğunu kazanma gayretini gösterir ve şöyle yine dile gelir.. ''Yaratılanı severim yaradandan ötürü''

Bizler onun yazdıklarını okurken, şiirde konusu edilen aşkı düşünür, aşkı yaşarız ve o aşkla coşarız.

''İşitin ey yarenler, kıymetli nesnedir aşk
Sultanları kul eyler, hikmetli nesnedir aşk''

Yunus Emre şiirlerinde ve dörtlüklerinde aşkı anlatırken yaratanın yarattığı güzellikleri tüm benliğiyle hissederek o kadar güzel anlatmıştır ki bizler, ister fiziki aşk, ister insan sevgisi olarak düşünelim eserlerini okurken hepsinden de etkilendiğimiz su götürmez bir gerçektir. Aşkın kendisi de sanırım bu gerçeğin içinde yatıyor.

Günümüze kadar yalın bir Türkçe ile, sözün sanatına gerek görmeden ( dörtlükler şiirler değil ! ) sırf kelimeleri sıralamanın verdiği sihirle, mucizeler yaratmıştır Yunus Emre.

Taptuğun tapusuna
Kul olduk kapısına
Yunus miskin çiğ idik
Piştik elhamdülillah.

Tekkelerde yaşayarak veliliğe eren Yunus Emre. Halk diliyle tasavvufu anlatmış ve tasavvufun en zor kavramlarını yine anlaşılır kılmıştır.. Ve bunun yanında Tekke edebiyatının da kurucusu olmuştur.

Bir kez gönül yıktın ise
Bu kıldığın namaz değil
Yetmiş iki millet dahi
Elin yüzün yumaz değil

Kalp kırmanın nasıl bir şey olduğunu anlatırken de böyle dile geliverir derviş baba.. Sevgi ve hoşgörü sultanı Yunus Emre'yi sevgimiz saygımız ve hatırı sayılır dualarımızla rahmetle anıyoruz..

Hakkındaki kısıtlı bilgiler:
Yazdığı şiirlerden 1240 – 1320 Yılları arasında yaşadığı bilinmekte..
Kendisiyle alakalı, bir çok efsaneleşmiş hikayesi var..
Anadolu’nun çeşitli yerlerinde ona yakın mezarı bulunmakta.

Melekler yüreğinizden öpsün.

Yedi düvel gönüllere beyaz düşler paylaşımıdır! Sabiha Rana

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zamanında yetişemediğim, gönüllerimize sunulan güzel hizmetlerden biriyle daha buluşma mutluluğu... Esasen bir vesile sizinle eriştiğim Milliyet blogu, her halde bu yazı tarihinde henüz tanımıyordum bile... Yunus'u okumak, ortak kültürde yoğrulan ruhunuzun en saadet ve gönül inşirahı verici mazhariyetlerinden; ama, böyle bir yorum letâfeti içinde alınan tad da, insan gönlünün paha biçilmez hoşluk ve sevinç vesilesi... Gönlünüze sağlık, selâm, sevgi ve saygıyla kalın efendim...

Mustafa Benkli 
 20.11.2007 15:24
Cevap :
Saygıdeğer Büyüğüm Mustafa Benkli, Benim ''CAN'' Hocam... Sonsuz sevgim saygımla efendim.. Ellerinizden öpüyorum sizi yürek ışıtan güzelliğinizle.. Size çok duacıyım efendim.. Sabiş..  20.11.2007 15:50
 

Elinize sağlık gerçek anlamda hakettiği değeri veremediğimiz koca YUNUS .Çok güzel bir seçim ve anlatım.Çok teşekkürler.

Belgin Uğrayan 
 06.08.2007 0:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1989
Toplam yorum
: 5393
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4931
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster