Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Temmuz '09

 
Kategori
Okullar
Okunma Sayısı
3681
 

Yunus Suresi - Elif - Lam - Ra

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

YUNUS SURESİ

ELİF - LAM - RA

Elif ; ...Allah.

Lam ; ...Bedendeki canın, ruhun çokluk alemindeki yaşam çizgisi.

Ra ; İnanmak, Allah’ın Vahye dayalı kitapta indirdiklerini hak kabul edip, iman etmek, bununla da yaşamak. Allah’ın rahmetinin, gazabına üstün olduğuna ve Allah’ın insana karşı büyük rahmetinin olduğu gösterilmektedir.

Yeryüzünde yaşayan bütün insanlara sesleniliyor. Hikmetlerle dolu ilahi kitaba özden inan. Ona uygun yaşa. Sonunda kurtuluş, mükafat senin olacaktır. Allah af edici, bağışlayıcı olarak, seni en yüksek yerlere çıkarır. Layık olduğun yere koyar. O’na dost olup, meleklerden de üstün olabilirsin. Allah’ın vahyine uygun yaşamayanların da cezalanacaklarını ve hiçbir şeyin de gizli saklı kalmayacağı, sonunda dönüp huzuruna varılacağı, her şeydan hesaba çekilecek olduğunu bilmesi gerektiğini de hatırlatıyor.

İnsanların unutkan oluşları ve akıllarını da pek fazla kullanmadıklarından dolayı tarih hep tekerrürle devam ediyor.

Milletlerde bir canlı gibi yaşar ölürler. Onlarında belirli bir ömrü vardır.

Ama bizler hala ders almadan sabırsızca yaşar, hayırlı olup olmadığını düşünmeden her işimizin çabuk olmasını dileriz. Gecikince yada olmayınca nefisten dolayı şeytana uyup, Haşa! Allah’ın varlığından şüpheye düşünüldüğünü. Bu şekilde nefislerine uyup, Vahyin dışında yaşayıp, haddini aşan, birçok kavmi, topluluğu Allah helak ederek, yok etmiştir.

Bütün alemlerdeki her şeyin, her işin asıl sahibi Allah olduğundan, yine her şeyin ve her işin başı ile sonunu bir tek Allah bilir.

Bu düşünceden hareketle de gayb (fizik ötesi) alemindeki Allah’a ait hikmet ve sırların, yansımalarını, gölgelerini zaman içinde ilmen öğrenip, sindirdikten sonra inanarak yaşayanların kalpleri ancak bu yalan dünyada hissedebilir, görebilirler diye düşünüyorum.

Allah dileseydi insanların hepsi de birden, topluca iman ederlerdi. Dilemediğine göre, sen de kimseyi zorlama. Allah hakikate akıl erdiremeyenleri cezalandırır. Herkesin inancı, hayatı, yaşam tarzı kendisine aittir. Hesabını da elbette Allah’a, yalnız kendisi verecektir.

Yaptıklarının zerresi ne kaybolur ne de unutulur.

Allah adildir. Her şeyin en doğrusunu O bilir.

Sevgi ve saygılarımla arz ederim.

Cahit KARAÇ 11.07.2009

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 322
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 971
Kayıt tarihi
: 08.03.08
 
 

1953 Elbistan doğumluyum. Lise mezunuyum. Kamuda çalışıyorum. Evliyim ve iki çocuk babasıyım. Ken..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster