Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mart '19

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
101
 

Yunus Yaşar/ Antalya’da Şiir Terasları

Gazanfer ERYÜKSEL

Fotoğraf çeken bir arkadaş ile dergiye resim seçerken 4-5 yaşlarındaki kızı da oyun oynamayı bırakmış bizi izliyordu. Doğa resimleri peş peşe akarken küçük kız babasına sordu, “Baba, bu resimlerde niye hiç insan yok?”

Derin bir sessizlik oldu birden… Çocuk gözü ve yüreği insan sıcaklığının eksikliğini bütün içtenliğiyle söyleyip oyununa geri dönmüştü…

Yunus Yaşar’ın “Antalya Şiir Terasları” adlı kitabıyla halleşirken bu eski fotoğraf kıpırdadı belleğimin dip kuytularında…

Yunus Yaşar da düşünüp durur çocuk yüreğiyle şiirin, “kentler; yolları, sokakları, caddeleri ve meydanlarıyla mı anılır, yoksa yetiştirdiği düşünür, bilim adamı ve sanatçılarıyla mı?” diye…

“Örneğin Antalya” der, “Binaları, beş yıldızlı otelleri, mesire yerleri, doğası, denizi, güneşi ve tarihi dokusu içinde insan sıcaklığı yoksa ne işe yarar?”

Ve sormaya devam eder, “Kentlere canlılık kazandıran, onların çağdaş devinimini sağlayan ve yaşanılır kılan insan sıcaklığı değil midir? İçinde insan üretimi olmayan bir kent kimliğini kazanabilir mi?”

“İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar” der ya Yahya Kemal… Şair ise hayali çift imbikten çeken bir yolcudur. 

İşte hayali Yunus Yaşar’ın… “Üç kapısı olan bu kente girerken sizi o kentte yaşayan bir şairin dizeleri karşılasa, ‘hoş geldiniz’ deyip mihmandarlık yapsa, bir cadde adını aldığı bir düşünürün özlü sözüyle aydınlatsa içinizi. Ya da bir parkta, bir meydanda usta bir yontucunun eseri tutsa elinizden… Şairlerin adları verilse caddelere, sokaklara…”

Yunus Yaşar’ın hayaline biz de bir soruyla katılmak isteriz. Hayallerin gerçek olması için kentlerin belediye meclislerinde niye sanatçılara yer verilmez ki?

Yunus Yaşar bu duygu ve düşüncelerle “Antalya Şiir Terasları”nı imbikten çekmeye başlamıştır. Bu kitap, Yunus Yaşar’ın beş yıllık bir çalışmasının ürünüdür. 

Cumhuriyet’ten günümüze Antalya’da yaşamış/yaşayan şairlerin şiir kitaplarının adlarını “teras” olarak kullanır. Bu teraslar, her şairin bir şiirinden alıntılanan dizelerden oluşmaktadır. 

İşte burada Yunus Yaşar’ın her şairin dize terasından bakarken şiir yürüdüğünü söylemeliyiz.
Yunus Yaşar, “Mitolojiden, yerel motiflerden, doğal güzelliklerden esinlenerek göndermeler yapmak suretiyle oluşturmaya çalıştım kitaptaki şiirleri…” demektedir sunu yazısında.

Bu çalışmanın ne denli çetin ve riskli olduğunun farkındadır. Şöyle der, “Cumhuriyet’in ilk yıllarından bugüne değin Antalya’da yaşamış yüzlerce şair sayabilirsiniz. Aklınıza geliveren ya da şiirlerinden etkilendiğiniz çoğu şairlerin neden bu kitapta yer almadıklarını sorabilirsiniz. Hatta kitaplar yayımladığınız, Antalya kültür ve sanatına katkıda bulunduğunuz halde adınızı ‘şiir terasları’nda göremediğiniz için kırılmış olabilirsiniz. Haklı da sayılabilirsiniz…”

Sunu yazısında söylenmeyeni bir söyleşimizde benimle paylaştığı ve kitap yayımlandıktan sonra şairlerin de olduğu bir masada sayfa sayısının “teras” sayısını eksilttiğini içtenlikle söylemiştir. Şunu da özenle eklemiştir. Kitabın yeni baskılarında “şiir teras” sayılarını arttıracağını…

Kitaptaki şiir teraslarını söylemezsek bu yazı eksik kalacak.
Ahmet Hamdi Tanpınar, Ömer Bedrettin Uşaklı, Sabri Esat Siyavuşgil, Hamit Macit Selekler, Baki Süha Ediboğlu, Cahit Külebi, Tarık Akıltopu, Halit Asım, Behlül  Dal, Nüzhet Erman, Cevat Uyanık, Şükran Kurdakul, Hüseyin Demirhan, Celal Hafifbilek, Ali Oğuz Kehya, Özbek İncebayraktar, Gültekin, Köktürk Suvarlı, Onat Kutlar, Metin Demirtaş, Ali İhsan Yaşçın, Hasan Şişli, Nuri Erkal, Günay Karakan, Hüseyin Cahit, Abdullah Şanal, İlhan Karaman, Molla Demirel, Nadire Sönmez, Gazanfer Eryüksel, Hasan Varol, Nevzat Şimşek, Şükrü Erbaş, Hayrettin Ökçesiz, Ahmet Turan Kul, Hayri K. Yetik, Şerif Erginbay, Yunus Koray, Ergül Çetin, Arslan Bayır, Yüksel Andız, Salih Mercanoğlu, Akif Kurtuluş, Zekiye Yüksel, Musa Fırat, Halil Erdem, Betül Tarıman, Haldun Çağlayan, Kubilay Köktürk Suvarlı, Mesut Adnan, Turgay Değirmenci, Ayhan Sönmez, Şehmus Ay, Gülümser Çankaya, Cenk Koyuncu, Tolga Özen, Yunus Yaşar…

Yunus Yaşar’ın “Kaleiçi’nde Şiirli Bir Gezinti” şiirinden “uzunçarşı baştan sona” adlı bölüm ile bitirelim yazımızı.

ay yıkılmış, Kaleiçi
masal karışımı bir kilimdi
tanrıların seviştiği…
kamaşan bir lambanın saçağından
kundağı yeni çözülmüş iki
kumru çekildi göğe
kanatlarından büyüktü sevdaları
ince tellere kondular.

Meraklısı için ek: 2019 Yunus Yaşar’ın sanatının 50. Yılı… Bu anlamlı günde Nuri Erkal’ın sunumuyla bir etkinlik yapılıyor. Tarih: 08 Nisan 2019… Yer: Muratpaşa Belediyesi Aydın Kanza Sanat Galerisi / Antalya. Açılış konuşmasının Cahit Çakçıl (Ansan Başkanı) yapacak. Katılımcılar; Yavuz Ali Sakarya, Kamile Yılmaz ve Gazanfer Eryüksel.

Bir demet şiir adlı bölümde Tayfun Yönlü, Cahit Çakçıl, Öznur Tanal, Cangül Büke, Musa Fırat şairin şiirlerini seslendirirken Gazanfer Eryüksel kanunu ile eşlik edecek. Ayrıca 106. Yunus Yaşar Resimli Şiir sergisi de 08-17 Nisan tarihleri arasında izleyicileriyle buluşacak.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 217
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 461
Kayıt tarihi
: 16.12.15
 
 

1952 Yılında İstanbul'da doğdu. Pertevniyal Lisesi'ni ve İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akad..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster