Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mart '08

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
672
 

Yüreğe düşen meteor şiir

Yüreğe düşen meteor şiir
 

Görsel vizyonlarla yaşanan bu dış dünyanın amacı;aslolan içsel yolculuğumuzdaki, yaptığımız keşifler, yarattığımız simya ve değişimdir. Önemli olan içimizde olanlardır. Her an hücrelerimizde olan yıkım ve yapımlar, ruhumuzdada olmakta kimbilir her saniye kaç güneş kaç supernova patlamakta kainatımızda. Dünyanın dönüşündeki gürültüyü iyikide duymadığımız gibi, kainatımızın her saniye olan kıyametinin son halkaları, son dalgaları kalemimize yüregimize şiirle dokunur. İçkıyametlerimizin kıyıya vuran parçalarıdır şiir.

Yazıyorsak şanslıyız şöyleki; artçı depremler nasıl ana depremi hafifletiyorsa, şiirde bizim artçı sarsıntılarımızdır.Duygu dünyamızın ana sarsıntılarını hafifletir.Şiir olarak kıyıya vurur. İç dünyamızla aramızda bir habercidir, ruhun bize gönderdiği mesajlardır. Duyular ötesi alglarımızın gelişimini şiirin kapısından girerek sağlarız. İçsel zenginliğimizi yada yoksulluğumuzu onunla görürüz.Kendinizi şiir yazmaya aday gördüğünüzde, şiirin sınamalarından geçersiniz.Aynen bir dağ zirvesini dağcıya isterse gösterdiği gibi, şiirde yaptığı sınamalarla sizi kabul ya da rededer.

Yoksa biliyorsunuz hepimiz doğuştan bir şiir yazanız.O yazmalar karalama süreçleri, bir ön aşama.Esas yolculuk o yolda bir yolcu olduğumuzda başlıyor.
Bazıları ben şiirden anlamam, şiiri sevmem gibi laflar ederler.doğru bir kuşak geçti ki bizde tanık olduk, şiirden kopuk şiirden nasibini alamamış kayıp kuşak.Onlar adına üzgünüm, zira şiir duygusal dünyamızı geliştiren bir kaynaktır.Yeterince onunla beslenmemiş bir bilinç, akılda süper olsada gönül kapısını açamaz.Novalist'in güzel bir sözünü söylemeden geçemeyeceğim''şiir aklın açtığı yaraları tamir eder''diyor evet yeni bir çağa girdik ki;bu çağ bizden aklın gönülle birliğini istiyor.Gönül kapılarını açamayanlar zihnin tuzaklarında boğulacaklar.Gönül kapısıda öykünerek mış gibi yaparak samimiyetsiz açılamaz onun anahtarı içtenliktir.Kişi bu kapıyı ancak kendisi olursa açabilir yani özüyle.Tam bir zihin çağına saplanmış insanımızın acilen gönül düzeyine yükselmesi gerek diyorum.
Bu kapıyı açamayanların ye, iç, üre den öte gitmeyen robot varlık insanımsı olduğunu düşünüyorum.

Bir gönül rehberi olan şiir beslenebileceğimiz, çok değerli bir kaynaktır.İç dünyalarımızda olan supernova patlamalarından, kopan bir meteor, yüreğimize şiir olarak çarpar, kalemimize şiir olarak dokunur.Dileğim bu
meteorlar sizin yüreğinizede çarpsın....
Dugular duygular,
Duyuile gelen,
Duygu ile içselleşen,
Hem uçuran , hem uçurtan,
İki ucu keskin bıçak,
Duygular.....
Yoğun yerlerimde,
Fay hattı, kırılan bölgelerimde,
Deprem olurlar.
Atomlarım bu dili anlamalılar
Benimi yeniden yaratmalılar..

2......
Şubat ayında,
Kabarır duygularım,
Çatlar fay hatlarım,
En güzel duygularımı bilinçaltımdan,
Bu ayda toplarım,
Şubat ayları benim,
Doğum ayım,
Çünkü iki uğurlu sayım

26/02/2006 Şerife Karaçayır Mutlu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şiiri, şiirce anlatmak, şiiri sevdaca, şiiri dostça, şiiri aşkça anlatmak.... İşte budur... gönül kapınız açık, aydınlık, şiirce... Sevgiler

kırıkkalp 
 12.10.2008 21:41
Cevap :
Sağolun,gönül kapısını görebilmekte bir yüksek algı durumu,ne güzel algılarınız var sevgilerimle.  13.10.2008 15:43
 

iki ucu keskin bıçak duygular.Sen harikasın ablacım.sen yaz mesjların ulaşması gereken yerlere ulaşıyor. düşündürüyor aydınlatıyor yaşama sevinci umut mutluluk veriyor.ayrıca resimde çok güzeldi.seni çooook seviyorum çok yaşa mutlu yaşa sağlıklı yaşa.

Şennur Köseli 
 30.03.2008 22:53
Cevap :
Her zaman Veysel'in sözü en güzel cevabım oluyor.''güzelliğin onpara etmez bu bende ki aşk olmasa'' diyor.Ben de bu sözün üstüne söz bulamıyorum.Yazdıklarım on para etmez,anlayan bir bilinç,hisseden bir yürek olmasa...Canım kardeşime sevgilerimle...  31.03.2008 10:45
 

Şerifeciğim, yaşam zaten başlıbaşına bir şiir değil midir? Mis kokulu bir çiçeğe konan kelebek, yağmurun toprağı öpüşüyle havaya dolan koku, denizi titreten rüzgar, içimizi ısıtan sevgi dolu bir gülüş, emekleyen bir bebek, zıplayıp şımaran bir oğlak, gündoğumu, günbatımı vs vs. Yaşamın içinde var olan, dolayısıyla benliğimize de sızması hiç de zor olmayan bu güzellikleri görmemek için kör olmak gerekir. Görmeyen gözleri olanlar zaten benim dostum olamazlar. Şiiri sevmeyen bir dostum olmadı hiç bu yüzden. Sevgiyle kucaklıyorum seni canım arkadaşım.

Tülin Aksoy 
 29.03.2008 11:18
Cevap :
Sevgili Arkadaşım;ne mutlu yaşamın şiirini okuyanlara,üzgünüm şiirden nasibini alamayanlar adına.Gönlümüzden şiir ve ilham eksik olmasın.Sevgilerimle.....  30.03.2008 11:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 1049
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 582
Kayıt tarihi
: 05.02.08
 
 

Evrenin dilini çözmeye çalışan; sevenlerin diyarından, yeryüzüne sevgi elçisi olarak gelen, dünya ay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster