Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Haziran '15

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
177
 

Yürek ısıtan romancıdan, yüreğinizi okşayacak bir roman daha

Yürek ısıtan romancıdan, yüreğinizi okşayacak bir roman daha
 

 
 
Yürek ısıtan roman denildi mi, genelde aklımıza New York Times Bestseller'e giren romanlar gelir. Evet, onlarda iyidir de, çeviri ve kültür farklılığı olduğu için, yürek ısıtıcılığının etkisi az olur. Yürek ısıtan romanlar kategorisine ben yerli edebiyatın, yani bizim edebiyatımızın ürünlerini koyarım.
 
Bizim yürek ısıtan romancımız kimdir?
 
Çağdaş romancılarımızdan pek çok isim sayılabilir, ama ben bu isimlerin baş sıralarına Ayşe Kulin'i koyarım.
 
Yürek ısıtan romancı derken, Ayşe Kulin'i; yüreğinizi okşayacak bir roman daha derken de, Ayşe Kulin'in yeni kitabı, yani son romanı 'Handan'ı kastediyorum.
 
Belki, 'Handan' adlı kitap ismi size tanıdık gelecektir. Evet, haklısınız. Milli edebiyatın güçlü kalemlerinden biri olan Halide Edip Adıvar'ın 1912 yılında yayımladığı romanın adı da 'Handan'dır.
 
Ayşe Kulin'in 'Handan' adlı bu romanı 2014'ün Ekim'inde, Everest Yayınları'ndan çıktı. Sayfa sayısı 271.
 
*
 
Handan, İzmirli orta halli bir ailenin kızıdır.
Handan'ın adını babaannesi koymuştur. Halide Edip'in yarattığı Handan karakterinden etkilenerek. Ama babaannesi nereden bilsin, torununa verdiği roman karakteri adının, yalnız ad benzerliğinden ibaret kalmayacağını, ruh hallerinin ve kaderlerinin de benzeyeceğini...
Handan, çocukluğundan beri mahallelerinden bir çocuğa aşıktır. Bu oğlanın adı Nedim'dir. Nedim'le duyguları karşılıklı gelişir, ilişkileri güçlenir; ileride evleneceklerini hayal ederler.
Handan üniversite eğitimi sırasında, Nedim'in ilişkide duyarsızlaştığını, ka'alesizleştiği, vurdumduymazlaştığını görüp, bir kadın olarak ruhen boşluğa düşer. Üniversite eğitimi sırasında Handan'ın dersine giren yakışıklı bir hocaları vardır. Handan'a karşı samimi ilgi gösterir. Nedim'in duyarsızlığı yüzünden boşluğa düşen Handan, hocasının duygularına karşılıksız kalamaz...
 
Handan, hocasından hamile kalır. Ve evlilik kararı alırlar.
 
Halide Edip'in Handan'ının ruhu ve kaderi, artık bizim Handan'ın üzerindedir.
 
*
 
Ayşe Kulin'in 7 kitabını okumuştum daha evvel, Handan'la sekiz oldu.
 
-Nefes Nefese (Roman)
-Umut (Roman)
-Veda (Roman)
-Hayat (Anı)
-Hüzün (Anı)
-Köprü (Roman)
-Gizli Anların Yolcusu (Roman)
-Handan (Roman)
 
Ayşe Kulin'den okuduğum bütün kitapları beğendim ama birkaçı var ki yeri bende ayrıdır. Onlar: Nefes Nefese, Veda ve Gizli Anların Yolcusu'dur. Yeri bende ayrı olan Ayşe Kulin kitaplarına son olarak da Handan eklenmiştir.
 
*
 
Gizli Anların Yolcusu'nda bir Handan karakteri vardı, bu kitaba adını veren Handan, meğer o Handan'mış. Kitabı okurken fark ettim, daha önce bilgim yoktu. Yalnız böyle dedim diye, iki romanı birbirinin devamı sanmayın. Sadece birbiriyle bağlantılı.
 
*
 
Ne yok ki Handan'da!
 
Gezi eylemleri bile var. Türkiye'nin yakın tarihi var. Amerika var. Aşk var, kıskançlık var, fedakârlık var, şefkat var, duyarlılık var...
 
*
 
Ben daima derim; Toplumumuza okumayı aşılayacaksak eğer, tercihimiz yerli edebiyatımızın çağdaş kalemlerinin yarattığı eserler olmalıdır. Ne postmodern edebiyatın eserleriyle, ne eski edebiyatın ağdalı dilli eserleriyle aşılayabiliriz. Toplumdaki okuma duyarlılığını ancak, popüler edebiyatım ürünleri ve toplumcu edebiyatın ürünleriyle sağlayabiliriz. İşte Ayşe Kulin de onlardan biri. Topluma okuma duyarlılığı kazandırmak için. Ayşe Kulin kitaplarına öncelik verilmelidir.
 
*
 
Ayşe Kulin'in romancılığı, üslubu, dili, her şeyi kayda değer...
 
-Mustafa Yıldırım - 19.06.2015
Fatma Köse bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 252
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 636
Kayıt tarihi
: 03.11.12
 
 

Konyalıyım. Edebiyat okudum. Amatör yazar ve şairim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster