Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Mukaddesçe konuşan satırlar

http://blog.milliyet.com.tr/blog.mukaddes

18 Kasım '17

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
128
 

Yürekten Yansıyanlar Özgündür

Yürekten Yansıyanlar Özgündür
 

Kelimeleri sayılardan çok seviyorum çünkü onlar hafızamı zorlamıyor.  Milliyet Blog sitesine  yazılarımı gönderdiğim ilk günü hatırlıyorum da kısa sürede yayınlanmasına rağmen heyecanla beklemiştim. Yıllar yılları kovalasa da ruh halimde değişen bir şey yok. O heyecanı yitirdiğim takdirde yaşamdan daha az lezzet alacağımı düşünüyorum.

Dileyen herkes yazı yazabilir mi? Bu soruya içtenlikle evet, diyebilirim. Dili ve yüreği beraberce yol alanlar bu birlikteliğin sesine kulak vererek yazabilir. İçtenlikle yazılan yazılar, ruhu dinginliğe kavuştururak bedene ister istemez fayda sağlıyor. Yazmak için neden gerekmese de sessizliğin derinliği iyileşmek için gerekli. İyileşmek sözünden kastım, belleğimde şekillenmiş. Öyle hastalıkla falan ilgisi yok. Yaşamı ve yaşananları güzelleştirmek gibi bir şey anlatmak istediklerim.

Konuşan Kalem olarak başladığım Milliyet Blog yolculuğunda o kadar çok blog yazıları okudum ki yürekten yansıyanlar yine  yüreğe doğru yol alıyordu. Yazmak benim öğrencilik yıllarımdan taşıdığım alışkanlık olsa da yazılanlarla yaşamı tanımak olağanaüstü bir deneyim. Kimi zaman yüreğimde şekillendirdiğim satırları sessizce okudum, bazen de duygularımı kendi kelimelerimle ifade etmeye çalıştım. Açık söylemek gerekirse bu daha farklı bir heyecandı. Yazılanlarla yazanın dünyasında yol olmak sihirli bir keşifti.

Eleştirel yazılarda da bu zevki fazlasıyla hissettim. Bazı yazılara objektif değerlendirmelerle açılan bu öğretici yol, blog dünyasındaki bazı usta yazarların edebiyata düşkünlüğünden kaynaklanıyor, diyebilirim. Dilimizi en iyi şekilde kullanmak, kültürel değerlerimizin aktarımında fayda sağlayacak kanaatindeyim. Bu yönüyle bile bloglar diğer sosyal ağlardan ayrı tutulmalı görüşündeyim. 

Çok yazarlı bir sitede yer almak farklı yaşamların ve kültürel izlerin yansımalarını da anlamamıza neden oluyor. Bilişim çağında yazılarla yaşama ayna tutmak, çoğu şeyi değiştirecektir kanımca. Bu yoğunlukta  kalıcı izlerin taşıdığı değer kavramları, içtenlikle satırlara iletiliyorsa daha huzurlu bir dünyaya uyanmamız olası.

Blog dünyasında en fazla iişlenen konunun özgünlük olması bu anlamda tesadüfü değildir. Hızla gelişen bu sektörde, bilgiye erişebilme hızının olumlu getirilerinin yanı sıra bazı kavramlar da çabuk tüketiliyor. Herkes yazı yazabilir ancak yazının kişiyi yansıtması da gerekir. Yazılanların kişiye özel olduğunu belirleyen en temel etken özgünlüğüdür. Başka bir deyişle, yazanın yazma stilidir, yüreğinden yansıttıklarıdır, ona ait olanlardır.

Alan Alda, "Özgünlük keşfedilmemiş bir diyardır.  Oraya kanoyu taşıyarak gidilir. Taksiye binerek değil." Der. Yürekten yazılan her yazı yeni bir keşiftir. Yazan da okuyan da bu yolculukla aklın bile alamayacağı kadar uzun bir yol alır. Nice keşiflerde yol almak dileğiyle...

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 385
Toplam yorum
: 904
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 483
Kayıt tarihi
: 31.01.13
 
 

İşletme Fakültesi mezunuyum. Kamu sektöründe çalışmakta iken malulen emekliye ayrıldım. Kitap oku..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster