Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
5319
 

Yurt dışında yüksek lisans

Bu bölümde biraz da yurtdışında yüksek lisans yapmanın avantajları ve iş ararken yaratacağı artılardan, önceliklerden bahsetmek istedim.

Özellikle Amerika, gerek pratik eğitiminden ve başvuru imkanlarının kolaylığından, gerekse maliyetlerden dolayı cazibesini korumaya devam ediyor. Başvuru için bazı ülkeler oldukça fazla şey talep etmekteler. Başvuru kolaylığı açısından Amerika başları çekmektedir, başvurularınızı internetten yapıp hatta bazı okullar için internetten başvuru aşamalarınızı dahi takip edebiliyorsunuz.

Başvuru için istenen belgeler ise hemen hemen her ülke için aynıdır; bir başvuru formu, Toefl sonucunuz, not dökümünüz, diplomanız, 2 öğretmeninizden referans (Profesör olması tercih sebebi) ve bu dokümanların yeminli çevirmenlerce yapılmış çevirileri gerekmektedir. Bir de çeşitli sınavlar vardır, bu sınavlar yüksek lisans yapmak istediğiniz bölüme göre değişir. Örneğin; MBA yani işletme yüksek lisansı yapacaksanız, GMAT adlı bir branş sınavından, mühendislik ve birkaç başka bölümde yüksek lisans yapacaksanız, GRE adlı bir branş sınavından geçmelisiniz. Sınavlardan alacağınız puanlar okula kabulünüzü etkileyen baş etkenlerdir. Yurtdışındaki okulların en iyi taraflarından birisi de başvurunuzun kabul edilme ihtimalini hesaplayabilmenizdir. Okullar, ne oranda GMAT ve Toefl sonuçları, ne oranda ortalama istediklerini açıklarlar. Başvuran adaylar eğer kendi şartlarından çok yüksekse okula başvurmak için zaman ve para kaybetmezler. Amerika’da okullara başvurmak 25-75USD arasında değişir. Okulların ‘deadline’ denilen son başvuru tarihleri vardır ki çoğu okul yüksek lisans başvurularını çok önceden almaya başlar. Öyle okullar vardır ki, ağustos ayında başlayacak yüksek lisans programları için başvuruları ekimden almaya başlar.

Yüksek lisans başvurularından istenen belgelerden biri olan SOP ( Statement of Purpose yani amaç mektubu ), okula kabulünüz için önemli bir kriterdir. İyi bir İngilizce ile yazılmış, amaçlarınızı oldukça açık ve net biçimde anlatan bir niyet mektubu, işletme mezunu olmayan ancak işletme yüksek lisansı yapmak isteyen birinin oldukça işine yarayacaktır. Başvurularda uluslararası öğrencilerle o ülke vatandaşları aynı prosedürlerden geçerler. Dolayısı ile yukarıda saydığım bütün doküman ve şartlar kendileri için de geçerlidir. Bu yüzden ‘SOP writing for dummies’ gibi bir çok kitap adı vardır, insanlara başvuruları ve SOP yazma aşamasında yardımcı olmaktadır.

Eskiden yurtdışında yüksek lisans yapmak çok pahalı zannedilirdi. Oysa şimdilerde görülüyor ki yıllık 15.000USD’ ye her şey dahil yüksek lisans yapabiliyorsunuz. Üstelik okullarda haftada 20 saat çalışarak günlük yaşam masraflarınızı da karşılayabiliyorsunuz. Eh artık size yalnız başvurularınızı yapmak kalıyor. Bu arada başvuru işlemlerinde acentelerle yani bu işi yapan danışmanlık şirketleri ile çalışmak çok daha az zamanda daha fazla başvuru yapmanıza daha fazla bilgi toplamanıza, başvuru da risklerinizin azalmasına neden olacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 35
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 5823
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

1970 doğumluyum, 4,5 yaşında ilkokula başladım ve 14 yaşında Üniversite sınavına girdim. KTÜ Sınıf Ö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster