Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Temmuz '10

 
Kategori
Yurtdışından Bildiriyorum
Okunma Sayısı
297
 

Yurtdışı izlenimlerim ve içimin cızıltıları!!

Yurtdışı izlenimlerim ve içimin cızıltıları!!
 

Avrupa İzlenimleri...


Aylardan Haziran... Herkes tatile sıcak bölgelerimize, kumsallarımıza gelirken ben bu sefer değişiklik yapıp "Aman hep onlar mı gelecek bu seferde ben gidiyim" diyerek yurtdışına çıkmaya karar verdim. Oraları, insanların yaşam tarzlarını görmek benim için artık meraktan öte, hayatımda yaşanması gereken bir andı. İlk defa memleket sınırları dışına çıkacağımdan dolayı gayet heyecanlı ve mutluydum. İlk durağım Almanya idi.

Bir Alman firmasının uçağıyla Alman topraklarına ayak bastım ama ne basış. Dakika bir gol bir derler ya:-) Uçaktaki Alman Hostesler beni Almanya' ya geldiğime geleceğime pişman ettiler! Yani kızların amatörlüğü, yolculara özellikle Türk olanlara davranış biçimleri, İngilizce seviyelerinin yok denecek kadar az olması beni delirtmeye yetti. Yani yardım lambasına bastık diye bir dövmedikleri kaldı:-) İnişte yarım saat polis kontrolüne maruz kalmamız da cabası!!! Bir eb.m kaldı hakkında soru sormadıkları:-) Neyse moralimi bozmadım ve yeni yerler, insanlar keşfetmenin vermiş olacağı güzel duygu hissiyle kalacağım yere doğru yola koyuldum.

Gerçekten müthiş... Özellikle Hannover civarı. Adamlar o kadar güzel bir sistem oturtmuş ki alkışlamamak elde değil. Kardeşim yolda bir tane bariyer, direk kırık, çatlak, bir tane yol çizgisi silik olsun yaa! yok pes doğrusu... Bisikletli için ayrı ışık, yaya için ayrı ışık, araçlar için ayrı ışık ve yollar.. Gerçekten bu insana yönelik tabloyu görünce içim cız etmedi değil!! Çankaya'da Ankara'nın göbeğinde Oy'a yönelik! tablodan dolayı işe yürüyerek bile gidemiyorsun yahu... Biz hiç mi insanca yaşamayı hak etmiyoruz bu ülkede!!! Gerçi doğru daha memleketim insanının karnını doyurma, yaşamını sürdürme sorununu çözemedikki hortumculardan, dolandırıcılardan, teröristlerden bu tür şeylere sıra gelsin!!!

Eşyalarımı bırakıp, duşumu aldıktan sonra kısa bir şehir turu yaptım bisikletle:-) hem de hiç ezilme tehlikesi, park sıkıntısı yaşamadan... Yolda kendimi, elinden tutulup lünepark' a götürülen ağzı açık çocuklar gibi hissetim.. Bisikletimle ilerlerken polis yanımdan beni hızla sollayan Alman gencini durdurdu. Biraz yavaşladım ve ne olduğunu anlamaya çalıştım. Adam, bisiklet yolunun dışına çıktı diye cezayı yedi ve gıgı da çıkmadı! yine pes!! ben razıyım eğer hayat standartları bu seviyeye gelcekse bisiklet yolundan ceza yemeye!!!

Evet arkadaşlar Almanya maceram anlat anlat bitmez ama en ilgimi çeken anlar Belçikadaydı. Çünkü oraya Belçikalı bir arkadaşım ve ailesinin yanında kalmaya gitmişdim. Benim için paha biçilmez bir fırsattı...

Aile beni oldukça sıcak karşıladı. Açıkçası hafif tedirgindim, belki bana ısınamazlar diye.. Ama son derece misafirperver ve sıcak kanlı insanlar olduğunu ilk günden anladım. Bizim aile yapımızla karşılaştırılamaz derecede bir aile yapıları var. Şu anlamda karşılaştırılamaz; daha rahat, değişik bir aile yapıları var.. Ama anne, baba herzaman aile olduklarının bilincinde... Neyse beni gerçekten çok sevdiler, bende onları çok sevdim. Samimiyet ilerledikçe benim hakkımda ne düşündüklerini sordum. Açıkçası Türk olmamdan dolayı ilk başta biraz tedirginmişler. Ama beni görüp tanıdıklarında bu tedirginliklerinin yersiz olduklarını söylediler:-) Ne mutlu bana!!! Türkler hakkında niye böyle ön yargınız var dedim bana Brüksel' e gitmemi önerdiler!

Tabii ki ertesi gün soluğu arkadaşımla Brüksel'de aldık. Aman yarabbim Belçika insanından çok Arap, Türk var.. Bir nevi zaptetmişiz orayı:-) Ama arkadaşlar öz eleştiri yapmadan da edemiycem, gitdiğimiz her yerde belli ediyoruz kendimizi. Araplar; adamlar ellerinde terlik, çıplak ayakla sokakta dolaşıyorlar afedersiniz, gerçekten Brüksel' in neresine gitdiysem hep ağır bir koku vardı... Neyse!!!

Avrupa görülmesi gereken bir kıta. Özellikle çok gelişmiş şehirleri olan ülkeler var Almanya gibi. En önemli izlenimim insana değer veriliyor! Bana bu günleri ülkemde görmem zor gibi geldi, ama imkansız değil. Zamana, özveriye ihtiyacımız var fakat ağlanıp sızlanmayı bırakıp da bir an önce işe koyulmamız lazım!!! Bu ülke bizim başkasının değil!!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kendi yöremizdeki yerler çok önemli ve güsel yerler ama degerini veremiyoruz. onun için yurdışı daha ilgi çekici sanırm. cvbınız için tşk ederim.

mürşide 
 22.07.2010 16:41
 

güzel bir yazı sanırım gezmekten hoşlanıyorsunuz. Ne güzel gezdiğiniz yerlerinizi aktarabilmek:)

mürşide 
 21.07.2010 13:37
Cevap :
teşekkürler...evet gezmek, değişik kültürler tatmak, onları yaşamak benim için büyük bir keyif, sadece yurtdışı değil kendi insanımızında fark edilmemiş bir çok yönleri var...hoşçakalın  21.07.2010 23:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 462
Kayıt tarihi
: 17.07.10
 
 

Ankara'da yaşıyorum 25 yaşındayım ve bilişim sektöründe çalışmaktayım...Araştırmayı, yazmayı seviyor..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster