Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Şubat '08

 
Kategori
Yurtdışı Eğitim
Okunma Sayısı
1708
 

Yurtdışı Yaz Okulları – Yurtdışında Yaz Okulları seçimi

<ı>Yurtdışında yaz okulları öğrencilerin eğlenirken öğrenebilecekleri bir ortam yaratarak eğitimlerinin bir sonraki aşaması için güçlü bir basamak olmaktadır.

Özellikle yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin kendilerini tanımaları açısından önemli bir ilk adımdır. Öğrenci yurtdışında eğitim almanın kendine uygun olup olmadığını tartabildiği bir ortamın içinde yer alır. Böylece yurtdışında üniversite eğitimi alıp almayacağı konusunda da netleşir. Bu nedenledir ki yurtdışındaki başvuru yapmayı planladığınız her üniversite sizin yaz tecrübelerinizi öğrenmek isteyecektir. Yurtdışında yaz okulu aynı zamanda bir oryantasyon (uyum) süreci gibi de düşünülmelidir.

Liseler için yurtdışında yaz okulları İngilizce seviyeleri iyi olan ve yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için planlanmıştır. Üniversiteye kabul alabilmek için gerekli Sat, Toefl gibi sınavlara hazırlık dersleri olduğu gibi üniversite eğitimini tanıtmak amacıyla bazı derslere giriş teşkil eden dersler de vardır. Hatta bazı yurtdışı yaz okullarında üniversite kredisi alabilir ve başarılı bir not aldığınız takdirde üniversite kredisi olarak saydırabilirsiniz.

Yurtdışında yaz okulları konusunda hizmet veren ciddi kuruşların hemen hepsi eğitim ve eğlence arasındaki dengeyi çok iyi kurmuşlardı.

Yurtdışında yaz okulu ile ilgili karar verirken öğrencilerin ve ailelerin programın kalitesini iyi araştırmaları gerekir.

Yurtdışında Harvard University, Stanford University gibi bazı üniversiteler kendileri yaz okulu düzenlerken Yale University, UCLA- University of California Los Angeles gibi bazı okullar da profesyonel şirketlerle çalışmaktadır. Yaz okullarındaki bu durum ailelerin kafasını karıştırabilmektedir. Yaz okulunu kendi düzenleyen okulların daha iyi olabileceği görüşü vardır. Ancak iyi okular profesyonel çalışmayan hiçbir ticari kuruma kampusunu, olanakları açmaz. Bu nedenle iyi üniversitelerin yaz okulları da iyidir. Yurtdışında size ışık tutabilecek bazı yaz okulları listesi şöyledir:

    Yale University Yaz Okulu (Amerika) UCLA – University of California Los Angeles Yaz Okulu (Amerika) UC Santa Barbara Yaz Okulu (Amerika) UC San Diego Yaz Okulu ( Amerika) University of Michigan Yaz Okul (Amerika) Georgetown University Yaz Okulu ( Amerika) University of Pennsylvania Yaz Okulu (Amerika) Northeastern University Yaz Okulu (Amerika) Stanford University Yaz Okulu (Amerika) Harvard University Yaz Okulu (Amerika) Cambridge University Yaz Okulu (İngiltere)

Sonuç olarak yurtdışında yaz okulu öğrencinin kendisini tanıması açısından çok önemlidir. Direkt olarak yurtdışından bir üniversite kabulü sağlamaz ancak bu yolda doğru adımlar atmanızı sağlayarak rakipleriniz karşısında sizi güçlü kılar.

Yurtdışında Yaz Okulu ile ilgili diğer Türkçe bilgiler

Yale Üniversitesi Explo Yaz Okulu

UCLA – University of California Los Angeles Summer Discovery Yaz Okulu

Northwestern University College Prep Yaz Okulu

Cornell Üniversitesi Yaz Okulu

Yurtdışında Yaz Okulu ile ilgili önerdiğim Blog

Yurtdışı üniversitelerde lise öğrencilerine yaz tatili ( Blog yazarı Şule Taş)

Sonraki günlerde "Yaz okulu kayıtları", "yaz okulu dersleri ve programı", "yaz okulu tarihleri"," yaz okulu ücretleri" konusunda yazı yazacağım.

Saygılarımla,

Işıl Tabağ

Director

www.okulariyoruz.biz

Resim Kaynak: Evanston Township High School

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 189
Toplam yorum
: 131
Toplam mesaj
: 50
Ort. okunma sayısı
: 6306
Kayıt tarihi
: 11.10.06
 
 

Endüstri Mühendisi olan Işıl Tabağ, Avrupa Okullar Birliği görevinden sonra 1998 yılından bu yana..