Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '17

 
Kategori
Otomobil
Okunma Sayısı
506
 

Yurtdışında Araba Fiyatları Neden Daha Uygundur?

Halk olarak otomobillere ayrı bir düşkünlüğümüz var. Pek çoğumuz almasak da yeni çıkan araba modellerini takip ederiz. Otomobil fuarları dolup taşar ve sergilenen arabalar en ince ayrıntısına kadar araştırılır.
 
Ülkemizde araç fiyatları neden pahalı?
 
Aracın net fiyatının üzerine konan ÖTV, KDV, Motorlu Taşıtlar Vergisi, trafik tescil ve ruhsat işlemleri bedelleri, otomobil fiyatlarının artmasına neden olur. Örneğin net fiyatı 50 bin TL olan bir otomobile yüzde 90 oranında bir ÖTV uygulandığında yeni fiyat 95 bin TL olur. Bu fiyata yüzde 18 KDV eklenirse aracın fiyatı 112 bin TL’ye çıkar. Motorlu Taşıtlar Vergisi ile birlikte trafik tescil ve ruhsat işlemlerini de kattığımızda aracın bedeli 115 bin TL olur. Görüldüğü gibi 50 bin TL değerindeki bir araç, üzerine konan vergilerle birlikte 65 bin TL pahalılaşarak 115 bin TL’ye çıkıyor.
 
 
Yurt dışındaki araba fiyatları
 
Aynı model otomobillerin yurtdışındaki ve ülkemizdeki fiyatlarına baktığımızda arada ciddi bir fark olduğunu görebiliriz. Toyota Corolla model otomobil ülkemizde 56 bin TL ile 95 bin TL arasında satılmakta iken, Amerika’da sadece 23 bin dolara satılmaktadır. Doları liraya çevirdiğimizde çok da fark yokmuş gibi algılanabilir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta, biz maaşlarımızı TL cinsinden alırken Amerika’daki tüketiciler dolar ile maaş almaktadırlar.
 
Gerek vergi sistemi gerekse Euro ve Dolar kurundaki hızlı yükselişler, otomobil fiyatlarının sürekli artmasına neden olmaktadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1050
Kayıt tarihi
: 07.08.17
 
 

Bendeniz hayatı varolduğu yerde değilde, uzaklarda yaşayan biriyim. Beni tanımanızı istemem... Su..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster