Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '17

   
  Kategori
  Yurtdışı Eğitim
  Okunma Sayısı
  131
   

  Yurtdışında Eğitim Görmek İsterken Yaşadığım İyi/Kötü Durumlar

  Yurtdışında Eğitim Görmek İsterken Yaşadığım İyi/Kötü Durumlar
   

  Merhaba. Yurtdışında okumak için geçtiğim bazı yollardan bahsetmek istiyorum sizlere.

  Elbetteki öncelikle bu kararı vermenin birçok sebebi oluyor öğrenciler için. Bunlardan en sık rastlananı ise "Yurtdışı eğitim şirketlerinin cezbedici reklamları".

  Ben şu anda Ukrayna Odessa National Medical School'da İngilizce Tıp eğitimi alıyorum. Yurt dışında okumaya karar veren dostlarım! sözüm sizlere. Yurtdışı eğitim firmalarının söylediklerinin %99'u yalandır. Özellikle adı malum bir firma var tutturmuş "Bosna-Hersek'te Türkçe hukuk ! Türkçe Diş Hekimliği! Üstelik YÖK tanınırlığı var". Tabi biz boş durmadık ve hemen YÖK'e tanesi 50TL den bir dilekçe verdik. Aldığımız sonuç tabiki de olumsuzdu. Yök bizlere "2016'da aldığı bir kararla  İlgili üniversitenin kurulmuzca tanınırlığı söz konusu değildir, Kurumumuzun anlaştığı üniversiteler dışında Yurtdışında Türkçe eğitim veren hiçbir üniversitenin tanınırlığı yoktur. İlgili üniversiteden mezun olan öğrencilerin diploma denklik işlemleri dikkate alınmayacaktır." dedi.

  Bende bu  yazıyı malum firmanın çalışanına gönderdim. O ise ısrarla bana "Biz sizleri bu kararın verildiği tarihten önce kaydolmuş gibi göstereceğiz ve bir sorun çıkmayacak.". Yani arkadaşlar evrakta sahtecliği göze alan bu insanlardan medet umanlar var. Bu insanlar eğitimci değil! Benim gibi zamanında yurtdışında okumak istemiş ancak fazla araştırma yapmadan bir firma ile gitmiş. Mezun olmuş ve diplomasına denklik verilmemiş insanlar. Son çare olarak onlarda bu işe girmiş. Öğrenci başına 5000 Amerikan doları ! Güzel para.

  Bu firmalarla yurtdışına gidiyorsunuz, ailenizin durumu da iyi ise parayı peşin veriyorsunuz. Sizi kendi evlerine yerleştiriyorlar (Bedava değil. Kira). Okul kaydınızı yapıyorlar sonra bir daha görmüyorsunuz onları. O aldıkları 5000$ sözde danışmanlık parasıydı ama elemanlar piyasada yok. Sizin dekanlıkta işleriniz oluyor. Yabancı devlettesiniz tabik ide birinin yardım etmesi gerekiyor. Onların vaatlerine göre sizin eğitim danışmanınız oluyorlar ancak şanslıysanız onların orada okuyan üst sınıftaki adamlarından biri size yardım ediyor. Yardım eden kişide oraya eğitime gelmemiş. Kağıt üzerinde 5. sınıf TIP öğrencisi ancak "Scapulae kemiğini kalçasında sanıyor".

  Gelelim benim hikayeme;

   Ben malum firma ve diğer malum firma ile sürekli telefonda görüşüyordum. Çünkü sınav sonuçlarım beni tatmin etmemişti. 24.000 sıralamam vardı ve devlet tıp fakültelerine giremiyordum. Özele verecek paramd a yoktu. Bende bu malum firmalardan bilgi almaya başladım. (Sanki taşdevrindeyim bilgisayarım, internetim yokmuş gibi). İyikide almışım. Onlar ne söylerse not ettim ve geçtim bilgisayarımın başına aldım elime telefonumu ilgili makamları aradım mailleştim. Ve gariptir iki firmada zıt şeyler söylüyordu. İkisinden biri dolandırıcıdır dedim sonra ilgili makamlardan edindiğim bilgilerle iki firmanın hiçbir bilgisi olmadığı kanaatine vardım. Üstelik bu firmalara "Benim İngilizcem var hazırlık okumak istemiyorum" dediğimde bana "hazırlık zorunlu beyefendiiiğ" diye cevap veriyorlardı. Birtanesini zorladım ve bana "- ben müdürümle konuşup size döneceğim dedi." ve döndü. Dedi ki "- Biz sizi hazırlık sınıfına koymadan 1. sınıftan başlatırız ancak bu danışmanlık ücretinizden 5000$ fazlasını ödemenizi gerektirecek". Bende "- hanım efendi ben direk 1.sınıfa atlamak istemiyorum ben hakkımla muafiyet sınavını verip geçmek istiyorum dedim ve telefon yüzüme kapandı.

  Bİliyordum. Gitmek istediğim okulda elbet Türkler vardı. Hemen Facebook'a girip araştırdım ve bir Türk'ün açtığı bir sayfa buldum ve mesaj attım. Durumu anlattım, oda bana onları birdaha arama beni zamanında dolandırdı o firma senin başın yanmasın. Bende "-Peki bana kayıt konusunda yardımcı olabilirmisin ?" dedim. İsteğimi geri çevirmedi gerekli evrakları hazırladık ve 1 ay sonra o abi beni havaalanından aldı evine götürdü 1 hafta misfair etti. Kayıt işlemlerimde bana tercumanlık yaptı yurduma yerleştirdi. Allah ondan razı olsun. Hala hergün arar iyi olup olmadığımı sorar. Haftada birkaç kez buluşup birşeyler içeriz ders çalışırız.

  Yani dostlar paranızın kıymetini bilin, bu firmalara güvenmeyin. Kendiniz birşeyler bulun. Unutmayın emek sarfedipte ulaşamayacağınız hiçbirşey yok. Eğer ben o firmayla gelseydim sadece param gitmeyecekti. Burda çok zorlanacaktım. Çünkü bukadar araştırma yapmamış olacaktım. Emin olun bu firmalarla iş yaparsanız onlar dahada güçlenecek ve birçok aile üzülecek birçok öğrenci "Üniversite mezunu ama diplomasız" durumuna düşecek.

  Anlatacaklarım bu kadar. Eğer işinize yarayacak bilgiler paylaştıysam ne mutlu bana !

   

  Sosyal Medya Hesaplarım:

  Twitter: twitter.com/taneryeke
  Instagram: instagram.com/taneryeke
  Facebook: fb.com/taneryeke

  Başak KESİM bu blog'u önerdi.

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 131
  Kayıt tarihi
  : 08.12.17
   
   

  Ben Taner Yeke. 1997 Yalova/Merkez doğumluyum. İlk Öğretimimi Zübeyde Hanım İlköğretim okulunda t..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster
   
   
   
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 131
  Kayıt tarihi
  : 08.12.17
   
   

  Ben Taner Yeke. 1997 Yalova/Merkez doğumluyum. İlk Öğretimimi Zübeyde Hanım İlköğretim okulunda t..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster