Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '07

 
Kategori
Danışmanlık
Okunma Sayısı
1053
 

Yurtdışında evlilik -1

Yurtdışında evlilik -1
 

Bana gelen sorulardan en çok aşağıdaki konuların merak edildiği anlaşılıyor. Bunları konu konu açıklamam çoklar için faydalı olacaktır sanıyorum.
BİRİNCİ KONU: EVLENMEK İÇİN NEREYE, NASIL BAŞVURULUR?:

Başvurunun nasıl yapılacağı: Birbirleriyle evlenmeye karar vermiş olan kadın ve erkeğin içlerinden birinin oturduğu yer evlendirme memurluğuna birlikte başvuru etmeleri gerekir.

· Evlendirme memuru, belediye bulunan yerlerde belediye başkanı veya bu işle görevlendireceği memur, köylerde ise muhtardır.

· Bulunulan yerde evlendirme memurunun kim olduğu belediyeden öğrenilebilir.

· Yasalara uygun hareket edildiği inancı içinde köy muhtarı huzurunda yapılan evlenme, muhtarın kendi köyü sınırları dışında yapılsa dahi geçerlidir.

· Yurtdışında evlendirme memurluğu görevini resmi konsolos veya başkonsolos yürütür. Fahri konsolos veya fahri başkonsolosların evlendirme yetkileri yoktur.

· Türkiye’deki yabancıların, vatansız ve mültecilerin başvuruları da evlendirme memurlarınca kabul edilir. Bunların başvuruları Türkiye’de nüfus kayıtları tutuluyorsa Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden alınacak evlenme ehliyet belgesine göre, henüz nüfus kayıtları tutulmaya başlanmamış ise emniyet makamlarınca tutulan dosyadaki bilgilere göre sonuçlandırılmaktadır.

Dikkat ! Başvuru esnasında resimli hüviyet cüzdanı göstermek zorunludur.

Uyarı ! Evlenecek olanlar ayrı illerde oturuyorlarsa, birlikte başvurmaları şartıyla herkes bulunduğu ilde başvurabilir. Evleneceklerin ayrı illerde bulunması veya birinin yurt dışında olması gibi hallerde ayrı ayrı başvuru da mümkündür. Bu hallerde, başvuruı alan evlendirme memurlukları derhal karşılıklı olarak birbirlerine bilgi verirler. Her iki evlendirme memurluğunda evlenmeye esas olacak belgeler tamamlanır ve bir dosyada birleştirilmek üzere evlenme akdinin yapılacağı yer evlendirme memurluğuna gönderilir.


DEVAM EDECEK ....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın İsmail Lale, Nişanlımla Avrupa ülkelerinden birinde evlenmek istiyoruz. İkimiz de T.C. vatandaşıyız. Daha önceki evliliğim mahkeme kararıyla onaylanarak son bulmuştur. Konu ile ilgili yapmamız gerekenler hakkında bizleri bilgilendirirseniz çok seviniriz. Saygılarımızla..

Tunç Al 
 15.06.2008 10:13
Cevap :
Sevgili Tunç, bulunduğunuz ülkenin yasalarına göre ve o ülkenin evlendirme merciinde veya Türk yasalarına göre Türk konsolosluklarında evlenebilirsiniz.Şayet yabancı ülke yasalarına göre evlenirseniz bu evliliğiniz Türkiyede geçerli olmaz. Tanıma kararı gerekir. Çok yakında "Adalet Yayınevi" tarafından yayınlanacak olan "Sözden sonsuza evlilikte hukuksal ilişkiler" isimli kitabımda bu daha ötesi bir çok konuyu bulabilirsiniz. Saygılarımla..  16.06.2008 17:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 2945
Kayıt tarihi
: 12.06.06
 
 

İstanbul Hukuk 1990 mezunu. Hukukçu. 1997 T.o.d.a.i yüksek lisans başlama yetkinliğine sahip.&n..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster