Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mayıs '09

 
Kategori
Turizm
Okunma Sayısı
12745
 

Yurtdışında evlilik ve düğün

Yurtdışında evlilik ve düğün
 

Son zamanlarda, yurtdışında evlenmek, çiftler arasında giderek yükselen bir trend haline geldi. Bu özel günlerini unutulmaz kılmak, başbaşa yada aile ve arkadaş gruplarıyla beraber egzotik destinasyonlarda, gidilen yörenin geleneksel düğün törenleri ile evlenmeyi isteyen çiftlerin sayısı oldukça artttı.

Peki, her isteyen çift yurtdışında evlenebilir mi?
Evet. Yurtdışında evlenmek isteyen her Türk vatandaşı Türk konsolosluklarında evlenebilir. Evlenmenin yapıldığı yerde veya yakınında Türk konsolosluğu yoksa, bu takdirde bildirim, yabancı yetkili makamdan alınan resmi belgenin yurt içinde Türkçe'ye çevrilip Dışişleri Bakanlığı'nca onandıktan sonra ilgili nüfus idaresine verilmesi suretiyle yapılabilir.

Roma, Paris, Londra gibi romantik başkentlerde bulunan Türk Konsolosluklarında evlenmek isteyen çiftler, yurtdışında evlilik için seçilen ülkeye göre değişen prosedürler uygulamak zorundadırlar. Anlaşmalı olarak konsolosluklarımız düğün mekanına da yetkili memurlarını göndererek resmi nikahı kıymaktadırlar.

Yurtdışında evlilik ile ilgili mevzuat :
Sizden istenen evraklar :
1. Evlendirme ehliyet belgesi (bekar belgesi-Nüfus müdürlüğünden-Kütük-alınır)
Bu belgeyi Türkiye den (apostil* şerh li) getirmediyseniz, işlemleriniz 1 ay sürer
2. Nüfus Kayıt Örneği. Nüfus müdürlüğünden alınır
Bu belgeyi Türkiye den getirmediyseniz (apostil li) işlemleriniz 1 ay sürer.
3. Uluslarası doğum kayıt örneği. Nüfus müdürlüğünden alınır
Bu belgeyi Türkiye den getirmediyseniz (apostil li) işlemleriniz 1 ay sürer.
4. İkametgah - Muhtardan ve Noterden tasdikli
5. Nüfus Cüzdanı, Pasaport fotokopileri ve aslı.
6. 4 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf.

* Apostil, bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemidir. Belgeyi aldığınız yerden temin edilir.
Yukarıdaki belgeler ile konsolosluğa şahsen müracaat eden çiftler evlenme beyan kağıdı doldurur ve imzalarlar. Bu beyan ilgililerin Türkiye'de bağlı bulundukları nüfus idaresine gönderilerek, evlenmelerine mani bir durumun mevcut olup olmadığı konusunda bilgi alınır. Nüfus Müdürlüklerinden yanıt alındığında çiftlere bildirilir. Çiftler buna göre bilgi edinmiş olur.

- Sadece her ikisi de Türk vatandaşı olan çiftlerin nikahı konsoloslukta kıyılabilir.
- Konsoloslukta kıyılacak nikahta kadın ve erkek için birer nikah şahidi kimlikler ile hazır bulunmalıdır. Uluslararası Aile Cüzdanı Başkonsolosluktaki nikah akdini müteakip çiftlere verilir.
- Türk Medeni Kanununa göre erkek kadının soyadını alamaz. Türk vatandaşı kadın evlendiği eşinin soyadını almak durumundadır. Ancak, kadın eşinin soyadıyla birlikte önceki soyadını da korumak istiyorsa, nüfus müdürlüğüne hitaben önceki soyadını koruma talebini içeren dilekçeyi nikahtan önce imzalamak zorundadır.
- Başkonsoloslukların kanuni yetkileri içinde kıydıkları nikahlar ilgililerin aile kütüklerine islenmek üzere on gün içinde erkeğin kayıtlı olduğu 'Nüfus Müdürlüğüne" bildirilir.
- Yerel makamlar önünde evlenen Türk vatandaşları da en geç iki ay içinde evliliklerini Türkiye'deki Nüfus Müdürlüğüne tescil ettirmek için Başkonsolosluklara başvurmak zorundadırlar.
- Bağlı bulunulan Nüfus Müdürlüğünden evliliğin tescil edildiğini gösterir nüfus kayıt örneği alındığında, ilgililer adına yeni nüfus cüzdanı düzenlenir. Nüfus cüzdanı elden alınabilir ya da adrese postayla gönderilebilir- İşlemler yaklaşık bir ay ile üç ay arası sürmektedir

Evlilik Bildirimi yada Evlilik Tescili:
Kişisel başvuru veya posta ile yapılabilir. Bazı konsolosluklar posta ile başvuruyu kabul etmemektedir. Lütfen telefon edip sorunuz.
- Evlilik tescili işlemi evliliğin yapıldığı şehire en yakın konsolosluğumuza yapılır.
İstenilen belgeler :
- Evliliğin tescilini isteyen ve eşlerden biri tarafından imzalanmış dilekçe (konsolosluktan temin edilir)
- Evlilik belgesinin asli (veya evlendirme müdürlüğünden onaylı örneği) ile fotokopisi.
- Her iki eşin nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri. Eşlerden biri yabancı uyruklu ise doğum kağıdı (birth certificate) veya ülkesinde kullandığı kimlik belgesi.

Yurtdışında evlenmek isteyen çiftlere özel, farklı destinasyon önerileri sunuluyor, özel programlar organize ediliyor. Hindistan'da görkemli saraylarda, Iskoçya'da ortaçağdan kalma şatolarda, Görkemli Cruise (gemi) lerde, yada Endonezya'nın egzotik adalarında beyaz kumsallarda evlenmek artık hiçte zor değil. Uzman ekipler, çiftlerin hayallerine en uygun destinasyon ve mekan seçimi, ambiyans tasarımı, dekorasyonu, sahne etkinlikleri, ses ve ışık tasarımları, özel DJ dinletileri ve davetli organizasyonu ile A'dan Z'ye ilgileniyor, en yaratıcı önerileri sunarak bu özel günü kusursuz ve unutulmaz hale getiriyor.

En gözde düğün destinasyonları:
1. Hindistan 2. Italya 3. Sri Lanka 4. Las Vegas 5. Kenya 6. Thailand 7. Bali 8. Seychelles 9. Paris 10. Roma

YURTDIŞI DÜĞÜN ORGANiZASYONLARI :
Aşıksanız ve eşinizin çok özel olduğuna inanıyor ve hayatınız boyunca da yanıbaşınızda görmek istiyorsanız, evliğinizi, dünyanın en egzotik ülkelerinde, aşka ve tutkuya yaraşan kutsal törenlerle taçlandırabilirsiniz. Kalpleriniz, seçeceğiniz görkemli şatolarda, ihtişamlı saraylarda, yada en egzotik sahillerde neşeli aşk şarkıları ve renkli seramoniler eşliğinde, hiç ayrılmamak üzere birleşsin... Gelenekler ve tarih, aşkınızın şahitleri olsun..

Uzman ekipler, hayallerinize en uygun mekan seçimi, ambians tasarımı, dekorasyonu ve organizasyonu için en yaratıcı önerileri sunacak ve bu özel gününüzü unutulmaz hale getirecek... Davetli iletişimi, basılı malzemeleri ve promosyon hediyeleri, gösteri tasarımı ve uygulamaları, ve sahne etkinlikleri, ambiansa uygun ses ve ışık tasarımları, video çekim ve gösterimleri, özel DJ dinletileri, vale parking, hostes, lojistik hizmetler ile düğün organizasyonunuzu A'da Z'ye kusursuz hale getiriyor...

Size kalan sadece, aşkın büyüsünü yaşamak ve O'na "evet" demek...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 305
Toplam yorum
: 174
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 3997
Kayıt tarihi
: 23.01.07
 
 

Kayseri doğumlu, 1977'den beri Sektörde (Otel, Çarşı, Yurtdışı Acente, Profesyonel Turist Rehberi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster