Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '13

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
317
 

Yurttaş – Devlet/Özel sektör ilişkilerinde işleri basitleştirmenin sağlayacağı Tasarruf

Yurttaş – Devlet/Özel sektör ilişkilerinde işleri basitleştirmenin sağlayacağı Tasarruf
 

Zaman ve para kıymetlidir.


A kişisi elektrik, su, gaz alacaktır. Kooperatif Yönetiminden malik olduğuna dair yazılı kağıt alarak Enerjisa ‘nın kapısına gider. Kooperatifte yaklaşık 15 kişi oturmakta elektrik kullanmaktadır. Evler aynıdır. Enerjisa kuruluşuna proje yapılmış ve onay alındıktan sonra Siteye bireysel elektrik için müsaade edilmiştir. Kişi elektriğini ilk gün bağlatamaz. Ya iskan ya da inşaat ruhsatı belgesi olacaktır. Ertesi günlerde gerekli belge sağlanarak sorun çözülür. Soru: Bir sitede elektrik projesi onaylanmış ve izin verilmişse o sitedeki her malikten aynı belgelerin sorulmasına gerek var mı? İskan, inşaat ruhsatı belgesine ihtiyaç sonsuza kadar olacak mıdır?

B kişisi TOKİ evi için elektrik almıştır. C kişisi B’yi kandırarak bir yıl oturacağını beyan etmiş, elektrik ve su faturalarını takarak iki ayda kaybolmuştur. İki ay sonra  B kişisi elektriği kendi üzerine almaya gittiğinde Enerjisa memuresi DASK’ın sözkonusu adres için değil, kişinin devamlı oturduğu adres için gözüktüğünü söylemiş ve DASK söz konusu ev için değil demiştir. Enerjisa Yöneticisi ile görüşülse ve 125’e telefon edilse de Ziraat Bankası’nın yapmış olduğu işlem geçerli sayılmamış ve A kişisi yeniden 40TL ödeyip yeni DASK yaptırarak işlemini tamamlayabilmiştir. Enerjisa ev sahibini tanımamakta ve her işlem için 130TL üzerinde para almaktadır. Aynı işlem ASKİ’de çok daha ucuz, beşte bire yakındır.

Yukarıdaki olayların yüzlercesi, binlercesi benzer şekilde hergün olmakta, vakit ve para kaybedilmektedir.

Bu tür mevzuat ve idari olayların üretime, ihracata katkısı yoktur. Yurttaşın devlet/mevzuat ilişkilerinin  son derece basit ve ucuz duruma getirilmesi yararlıdır.  Şehirde enerji aboneliği sağlayan bir şirketin mevzuat gereği DASK, iskan, ruhsat ve benzeri belge sorma yükümlülüğü olmamalıdır. Sadece çalışma alanına yönelik elektrik projeleri sorumluluğu ve hizmetin kısa sürede yapılması söz konusu olmalıdır.

Devletimiz ne zaman her işletmeye kendi sorumluluğunu iyi yaptırmayı hedef almasını önerir ve isterse  o zaman verimlilik artacaktır.

Enerjisa diğer kuruluşlarda olmayan Danışmanlık/Evrak hazırlama hizmetlerini birinci sıraya alarak hizmetlerde çabukluk sağlamayı hedeflemektedir. Bu çok yararlıdır. Yöneticilerin yasal hataları düzeltme yetkisi olmalıdır.

A kişisi, site elektrik projesi onaylandı ve 15 kişiye elektrik bağlandıysa ve artık iskan/inşaat ruhsatı belgesinin varlığı bilindiğine göre bana elektrik bağlantısıyla  ilgisiz olan iskan/ruhsat belgesi  sorulmamalıydı. Boşuna vakit kaybettim/kaybettirildim diye düşünmektedir. B kişisi ise Ziraat bankasından aldığı DASK numarasının ikinci müracaatında geçersiz sayılmasını anlayamamakta ve bir kaç ay arayla ikinci kez DASK ödemesine üzülmektedir.

Kuruluşların sadece kendi alanlarında yetkili ve sorumlu tutulması, kuvvetler, görevler ayrılığı prensibi uygulanması muhtemelen faydalı olabilecektir.

Ayrıca, işlemlerin basitleştirilmesi şarttır. 20 milyon kişi yılda bu tür işlemler için 5 saat kaybetse 100 milyon iş saati kaybedilmiş olmaktadır. İşçilik saat bedeli aylık 160 saat çalışma ve 1600TL aylık ücret için 10TL/saat  varsayalım. Kaybedilen zamanın parasal değeri (100milyon saatx10TL) 1 milyar TL’yi bulmaktadır.

Yaşamı kolaylaştırmak,  mutluluğu artıran önemli bir parametredir. Hep birlikte yurtaşlarımızı gereksiz yormamayı/yorulmamayı öğrenelim.

 

 

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 139
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1753
Kayıt tarihi
: 14.10.12
 
 

Elektronik Y.Mühendisiyim. Teknik alan dışında Tasarruf ve tutumlu yaşam, Kişisel Finans Yönetimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster