Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mayıs '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
863
 

Yürütmenin başı "cehape" derse...

Yürütmenin başı "cehape" derse...
 

Görsel : nurisilay.blogspot.com


Ne zaman başbakanın o kinayeli söyleyişi ile “cehape” deyişini duysam ilkokul yıllarımızda sessiz harflerin bizlere “be, ce, de, he…” şeklinde okunacağının öğretilmiş olduğu gelir aklıma. Yani “CHP’nin cehepe, MHP’nin mehepe “ şeklinde okunacağı gibi…  

Gugıl denilen arama motoruna başbakanın ifade ettiği şekilde “cehape” yazıp arattığınıza karşınıza “cehape’yi sevmiyoruz, cehape zihniyeti, cehape papeli “ türünden sayfa başlıkları gelmekte olup bu kez “CHP” yazdığınızda ise “chp.org. tr, chp İstanbul, chp aday adayları, chp milletvekili adayları” türünden sayfa başlıklarına ulaşmanız mümkün. Bu bilgilerin ışığında “cehape” söyleminin hangi duygular içinde dile getirildiğini ve ne amaç güttüğünü anlamak hiç zor değil. 

Ne anlama geldiği anlaşılamayan ancak ısrar ve inatla dile getirilen “cehape” söyleminin ardında cumhuriyet devrimlerine ve Atatürk dönemine duyulan nefretin ve artık gem vurulamayan hesaplaşma hırsının işaretleri kolayca görmek mümkün. 

Bu nefret ve hesaplaşma hırsının dışavurum şekilleri (şimdilik) büyük devrimci aziz Atatürk üzerinden yapılamadığı için haliyle CHP ve İsmet İnönü üzerinden yapılmaktadır. Yakın dönemde İsmet İnönü’nün insanlık tarihinin bir numaralı faşisti Adolf Hitler’e benzetilmesi densizliğinde olduğu gibi… Cumhuriyet döneminde yapılan hizmetleri 8 yılda yaptıklarını söyleme talihsizliğinde olduğu gibi… 

İktidardaki zihniyetin Cumhuriyet dinamiklerine saldıracağı yerde, laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmaktan hızla uzaklaşması siyaset ve oy uğruna devlet kuran bir oluşuma ve geçmişine çamur atmaması daha yerinde olacaktır. 

Ayrıca bir ülke başbakanın kendi dilini kullanırken daha özenli olması gerekiyor. Örnek olması gerekiyor. Yanlışlarından dönmesi gerekiyor. Basın danışmanlarının uyarması gerekiyor. Türk Dil Kurumunun bir açıklama yapması gerekiyor. 

Sayın başbakan Türk Hava Yolları veya Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun kısaltılmış şeklini nasıl okuyor? “tehaye, haseyeke “ gibimi? 

Ülkenin en önemli kurumlarından yürütmenin başı olan başbakan muhalefet partilerinin isimlerinin bir harfini hatalı okuyor. 

Bilerek veya bilmeyerek… 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

AKP yi akape şeklinde okuyarak toplumun büyük bir kısmını karşısına alan tavırlara da deyinmek yerinde olurdu diye düşünüyorum.

Mustafa KAHRAMAN 
 01.06.2011 16:40
Cevap :
Düşüncelerinize teşekkür ediyorum. Ancak AKP'yi Akapediye telaffuz eden bir muhalefet partisi lideri veya köşe yazarı anımsamıyorum. Akp hakkında muhalifler AKPARTİ yerine Akepe şeklinde telaffuzu tercih ediyorlar.
  02.06.2011 2:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 262
Toplam yorum
: 1320
Toplam mesaj
: 253
Ort. okunma sayısı
: 1511
Kayıt tarihi
: 27.09.07
 
 

Anadolu'nun doğusunda sonradan ismi değiştirilen köylerden birinde zemheri zamanına denk gelen bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster