Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1485
 

Yürütmenin Başı Yönünden Devletler

Yürütmenin Başı Yönünden Devletler
 

Yürütme organının yapısı bakımından dünya devletleri iki ana grupta değerlendirilir. Bu değerlendirme ile ilk grup ülkeleri Tekli Yürütme Organına Sahip Ülkeler, ikinci grupta yer alan ülkeler ise Düalist Yürütme Organına Sahip Ülkeler olarak adlandırılır.

Tekli Yürütme Organına Sahip Ülkeler Başkanlık Sistemi ile yönetilirken; Düalist Yürütme Organına Sahip Ülkeler Parlamenter Sistem ile yönetilmektedir.

Başkanlık sisteminde yürütme gücü başkanın elinde toplanırken, parlamenter sistemde Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu yürütmeyi paylaşırlar.

Yürütmenin başı yönünden kıyaslama yapıldığından Başkanlık, Yarı Başkanlık ve Parlamenter Sistemler devreye girer.

Başkanlık Sistemi: Sert kuvvetler ayrılığının bulunduğu ve yasama ile yürütmenin birbirinden kesin bir şekilde ayrıldığı bir yürütme tarzıdır. Bu uygulamaya Başkanlık Sistemi’nin yanı sıra “Başkanlık Rejimi”, “Başkanlık Demokrasisi” veya “Başkanlık Hükümeti” de denebilir.

En tanınmış örneği Amerika Birleşik Devletleri’dir. Sistemin belirleyici özellikleri; yasama ve yürütme organları arasında sert bir kuvvetler ayrılığı, yürütme organının etkinliği ile kuvvetlerin birbirini kontrol etmesidir. Başkan iki dereceli bir seçimle göreve gelir ve görev süresi 4 yıldır.

Yarı Başkanlık Sistemi: Cumhurbaşkanının halk tarafından seçildiği parlamenter sistemin adıdır. Bu yapılanmaya “yarı parlamenter sistem” de denebilir. Yarı başkanlık sisteminde iki başlı bir yürütme vardır. Başkanlık sisteminden farklı olarak yürütmenin bir kanadı olan bakanlar kurulu yasama organına karşı sorumludur.

Fransa ilk akla gelen ülkelerden biridir. Bunun yanı sıra Avusturya, İrlanda, Portekiz, Finlandiya ve İzlanda sistemin diğer örnekleridir. Bu ülkeler parlamenter sistemin özelliklerini taşımakla beraber devlet başkanları halk tarafından doğrudan seçilmektedir.

Parlamenter Sistem: Yumuşak kuvvetler ayrılığı uygulamasının sonucunda ortaya çıkmıştır. Yasama ve yürütme organları iki farklı organ olmasına rağmen birbirlerinden tam olarak bağımsız değildirler. Organlar arasında işlevsel bir birliktelik söz konusudur.

Dünya devletleri arasında oldukça yaygın olan parlamenter sistemin örnekleri arasında Türkiye ile birlikte Yunanistan, Almanya, Hollanda, Norveç, İsveç, İtalya, Belçika, İspanya ve Danimarka sayılabilir.

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU

Abtokmakoglu@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 2141
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster