Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '13

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
308
 

Yusuf Demirtaş'ın Gravürleri Ankara Cumhuriyet Kültür Merkezi'nde "Gezi"ye çıktı

Yusuf Demirtaş'ın Gravürleri Ankara Cumhuriyet Kültür Merkezi'nde "Gezi"ye çıktı
 

Yusuf Demirtaş'ın Sergi Davetiyesi


Yusuf Demirtaş'ın Gravürleri Ankara Cumhuriyet Kültür Merkezi'nde "Gezi"ye çıktı

Eserleri ile özdeş gravür sanatçısı Yusuf Demirtaş'ın gravür sergisi, Ankara Cumhuriyet Kültür Merkezi'nde; resim, heykel, özgünbaskı sanatçısı ve kalabalık bir sanatseverin katılımı ile 27 Aralık Cuma günü saat 18.00 da açıldı.

Yusuf' un gravürleri soyadıyla mütenasip işler. "DEMİR" gibi ağır, oturaklı. "TAŞ gibi sağlam, anıtsal ve asil. Yusuf' un karakteri kadar sağlam kurgulu. Ankara' nın zehir zemberek, zemherir soğuğunda ısınmak istiyorsanız bu sergiye gidin. Çünkü bu merkezde iç ısıtan işler sergileniyor. İnsanın içini ısıtan sıcacık renklerin hakimiyetindeki işllerin arasına serinletici maviler sizleri şaşırtmasın. Onlar da iç ısıtanlar gibi sağlam kurgulu ve izleyicide beyin rahatlatıcıdırlar. Bu işler Yusuf' a özgü anıtsal, struktur doku barındıran ustaca Kurgulu "Usta İşi" çalışmalar.

Karadeniz Bölgesi tanımlanırken; "Yeşilin tüm tonlarını barındıran" diye tanımlanır. Yusuf Demirtaş' ın gravürleri de yeşilin kontrast rengi "Kırmızı ve kahve renginin her tonunu barındıran gravürler" olarak tanımlanırsa yanlış tanımlama yapılmamış olur kanımca. İnsanın yiyesi geliyor bu renkleri. Bir sanatçı bu kadar mı renge ve o rengin tonlarına hakim olur? Resim sanatçısı için çok zor olmasa gerek. Çünkü o beğenmedi mi anında değiştirebir, ya da üzerine farklı karışım sürebilir. Ancak gravür sanatçısı için hiç ama hiç de kolay değil. Ancak gravürün eskizini, kalıbının hazırlanışını, işin sergiye hazır duruma  geliş serüvenini bilenler bu zorluğun daha bir farkındadır.

Zaman zaman atölyesinde şahidi olduğum çalışmalarının ne denli sabır ve titizlik istediğini görmüş olmam; güravür sanatının bir sabır işi, bir usta işi olduğunu söyleyebilme yetkisini kendimde bulabiliyorum. Zaten ; aslında "Sanat" usta işidir. Çünkü: Estetik kaygı ile ürün verme çabasıdır. Çabayı gösteren, "Sanatçı" (Usta), ürün ise "Sanat Eseri"dir. Yusuf' un "Çabası" sonucu ortaya çıkan gravürleri gerçek anlamıyla  "Usta İşi" ve sanat eserleridir. Her biri "Avangart" "Başyapıt" niteliğinde.

Gün geçtikçe, sürekli çalışmanın hedefi yakalamada  ne denli etkili olduğunu Yusuf' un çalışma biçiminden anlıyor gibiyim.

Mermeri damlaların şiddeti değil, sürekliliği oyar. 

 

Sergi 27 Aralık 2013 ile 09 Ocak 2014 tarihleri arasında gezilebilir,

 

* İçlerinin ısınmasını isteyen bu sergiye gitsin.

* Beyninin rahatlamasını isteyen bu sergiye gitsin.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 73
Toplam yorum
: 24
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1809
Kayıt tarihi
: 07.05.07
 
 

1947 yılında Mazıdağı'nda doğdu. İstanbul İlköğretmen Okulu'ndan mezun olduktan sonra; İstanbul A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster