Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '17

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
47
 

Yüz Okuma Araştırmaları

Psychological Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, geniş yüzlü erkekler üyesi oldukları ekip için kendilerini feda etmeye çok daha gönüllü oluyor. Ana rahminde yüksek oranda testesterona maruz kalan erkek  bebekler, daha çıkık çenelere ve küçük gözlere sahip, “erkeksi” bir yüz ifadesine sahip oluyorlar.  Bu farklılıklar, testesteron seviyesinin arttığı ergenlik çağında daha da belirginleşiyor. Ancak testesteronun aynı zamanda saldırganlıkla bağlantılı olması, geniş yüzlü erkeklerin her zaman kavgaya daha hazır tipler olarak kabul edilmelerine neden oluyor.

 

“KENDİLERİNİ FEDA ETMEYE HAZIRLAR” 

Stirrat ve meslektaşları, bu hikayenin sanıldığı kadar basit olmadığını düşünerek bir araştırma yaptı. Edinburg ve St. Andrews Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu gruplara bir miktar para verdiler ve parayı oynanması istenen oyunda nasıl değerlendireceklerini gözlemlediler. Gruptaki oyunculardan parayı kendileri ve grubun tümü için harcayacak öğrenciler gözlemlendi. Her iki üniversitedeki öğrencilere, oyundan kazanacakları paranın rakip kabul edilen diğer üniversitenin kazancıyla karşılaştırılacağı söylendi.

Araştırmacıların verdiği en son bilginin ardından, her iki üniversitedeki geniş yüzlü erkeklerin ‘rekabetçi’ bir havaya büründüğü görüldü. ‘Maço’ erkekler, paralarını grubun kazancı için ortaya koymaya başladı.

Araştırmada elde edilen bulgular, erkeksi özelliklerin hem sosyal hem de anti-sosyal davranışlarla ortaya çıktığını gösterdi. Maçolar, bazı durumlarda mesafeli ve donuk davransa da, ekiplerini korumak için ellerinden geleni yaptı.

Stirrat ve meslektaşlarının elde ettiği sonuç, 2011’de büyük şirketlerin CEO’ları üzerinde yapılan araştırmaya da benzerlik gösterdi. Geniş yüzlü CEO’ların, küçük yüzlü meslektaşlarına nazaran daha iyi performans sergilediği bilimsel olarak kanıtlanmıştı. Geçmişteki bu araştırma, maço CEO’ların diğerlerine kıyasla daha işbirlikçi olduğunu öne sürmüştü. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 155
Kayıt tarihi
: 31.07.17
 
 

Kurumlara ve bireylere kendini geliştirme sürecinde eğitim ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Aldı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster