Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '17

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
106
 

Yüz Okuma Araştırmaları

21. yüzyılda, güvenlik, psikoloji, nöroloji, tıp ve sanat gibi çeşitli disiplinlerde; “nonverbal iletişim”, revaç görmektedir. Nonverbal iletişimin en eski ve en geçerli yöntemlerin biri de yüz okuma sanatıdır. Biyometri, falcılık veya uydurma bir bilgiyi ASLA İÇERMEZ.

Robert L. Whiteside ve William F. Burtis'in yüz okumayla ilgili yapılmış kapsamlı çalışmasında 68 ana yüz özelliğini bin 200 denek üzerinde test etmiş ve sonuçların istatistik analizinde yüzde 93 oranında başarıya ulaştığını belirtmiş.” “ABD'de yönetim psikolojisinde ve mesleki faaliyetlerde (özellikle, işe kabul etme ve görevlendirme zamanı) fizyognomi yöntemlerine başvurulmaktadır.

T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü, yüz okuma yönteminin soruşturmalarda kullanılması için bir çalışma başlattı.10-15.01.2011 tarihleri arasında Emniyet Genel Müdürlüğü Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Polis Eğiticileri Eğitimi (PEE) kursunda kişilik taramasında % 85-90 oranında doğru çıkan sonuçlar, yüz okuma tekniğinin karakter analizinde ne kadar etkili olduğunu göstermektedir. Çalışmaya katılan personele, inceleme yapılacak konularda kendilerine ait bilgileri yazmaları ve çalışma tamamlanana kadar kendilerinde kalması istenmiştir. Çalışma bitiminde sonuçların karşılaştırması birebir yapılmış ve % 85-90 oranında isabet sağlandığı ortaya çıkmıştır. Anlaşılan odur ki, bu çalışmalar toplum içerisinde insanların birbirini daha iyi anlamasını sağlamak ile birlikte teşkilat içerisinde suç ve suçlu profilinin ortaya çıkarılmasında, özellikle suçların aydınlatılmasına yönelik Terör, Asayiş, Kaçakçılık ve Toplum Destekli Polislik alanlarında kullanılması ile fayda sağlayacağı aşikârdır.

Koruma ve Eğitim Daireleri'nde görevli eğiticilerce yapılan araştırmada, insanın yüz hatlarının bir harita gibi netleştiği ve bazı ifadelerle kendisini ele verdiği belirlendi. Hazırlanan raporda;

"İnsanların yüz ifadesi ile karakter analizi yapılabilmektedir. İnsanın taşıdığı beden, ruhunun bir giysisidir. Dolayısıyla bedenimizin ruhumuz için seçilmiş bir giysi olması, insan bedeninin onun karakterinden ve kişiliğinden özellikler taşıdığını gösterir." denildi.

Ahmet AKCA

Yüze Bakan Adam

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 127
Kayıt tarihi
: 31.07.17
 
 

Kurumlara ve bireylere kendini geliştirme sürecinde eğitim ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Aldı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster