Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ekim '20

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
21
 

Yüz Yıl sonra 2120

2120 Yılı,

İnsanoğlu gün geçtikçe teknolojide dev adımlar atıyor. Bilgisayar teknolojisi sonucunda çok kısa zamanda büyük yenilikler ve gelişmeler yaşanıyor. 1071 Malazgirt savaşında uyumuş olan bir asker farzedelim ki 500 sene sonra 1571 yılında uyandı. Çok büyük değişim görmeyecektir. Halbuki 1960 yılında uyuyup günümüzde uyanan bir kişi gördüklerine inanamayacaktır.

Bu yeni buluş ve ilerlemelerin ışığında yüz yıl sonrası için şu öngörüler sıralanabilir.

Şehir alanı daraldıkça kazarak daha derine ineceğiz ve daha yüksek binalar inşa edeceğiz. Arabalar yerini kişisel uçan araçlara bırakacak. Teknoloji geliştikçe yaşam alanlarımız ve standartlarımız değişecek.

Uzayda koloniler kurulacak: Önce Ay, ardından Mars ve daha sonra galaksinin ötesinde koloniler kurulacak.

Süper gökdelenler: Karbon nano tüpler ve elmas nano düğümler sayesinde bugünün gökdelenlerinden çok daha yüksek, devasa megayapılar inşa edilecek.

Yer altı gökdelenleri: Gökyüzüne inşa ederken, aşağı doğru kazmaya devam edilecek; dev yapılar 25 kat aşağıya ya da daha derine inecek.

Su altı şehirleri: Nefes alınabilir bir atmosfer yaratmak için suyun kendisi kullanılacak ve bu süreçte hidrojenden yakıt elde edilecek, su altı şehirleri gerçeğe dönüşecek.

Uçan araçlar: Bazılarımız kişisel hava araçlarımızla gökyüzünde seyahat edebilecek, bazı araçlar ise tatil için evin tamamını dünyanın dört bir yanına taşıyabilecek kadar güçlü olacak.

3 boyutlu yazıcılardan çıkan ev ve mobilyalar: Uzaktayken bile evimizin rahatlığını yaşayabilmek için yerel ve geri dönüştürülebilir malzemelerden ev gibi büyük ölçekli yapıların tam kopyasını yazdırabileceğiz.

Esnek, akıllı duvarlar: Akıllı duvarlar sayesinde evi dekore etmek gerekmeyecek; LED oda yüzeyleri ruh halinize uyum sağlayacak.

3 boyutlu yazıcıdan 5  yıldızlı yemekler: Artık pişirilemeyen yemek tarifleri ya da bir türlü gelmeyen pizza siparişi tarih olacak, bunun yerine ünlü şeflerin kişisel isteklerimize göre uyarlayabileceğimiz yemeklerini indireceğiz. 3 boyutlu yazıcılarla dakikalar içinde bir ziyafet hazırlayabileceğiz ya da en sevdiğimiz keki yazdırabileceğiz.

Sanal toplantılar: Evimizin konforunu geride bırakmadan sanal olarak toplantılara katılmamızı sağlayan hologramlar ile çalışma hayatımız değişecek.

Medikal kozalar: Medikal kozalara gireceğiz ve hastalıklarımız dijital olarak teşhis edilecek, ihtiyaç duyulan ilaç otomatik olarak verilecek ya da bir doktor kozaya uzaktan bağlanılacak.

Görelim Mevla neyler,

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 132
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 76
Kayıt tarihi
: 04.12.17
 
 

İlgi duyduğum alan tarih. Milli mücadele ve Osmanlı tarihine  odaklandım. Gözden kaçan tarihi şah..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster