Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ekim '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
3320
 

Yüz yüze, göz göze, söz, söze

Yüz yüze, göz göze, söz, söze
 

Söz güven vermeli,sözün gücü savaşı bitirir,gücün sözü başı kestirir


İnsan sosyal bir varlık olduğu için yalnız başına yaşayamaz. İnsan kendisi gibi diğer insanların varlığına ihtiyaç duyar.

Sosyal hayatın vazgeçilmez toplumsal ilişkileri ilk önce muhabbetle başlar. Nezaket, nezahet ve zarafet ile devam eder. Diğer ilişkiler bunlardan sonra gelir. 

İnsanlar yüz yüze, göz göze ve söz söze karşı karşıya gelince kişinin duruşu, bakışı ve sözlerinin özü, mana derinliği daha çabuk belirgin olur.

Kişinin duruşunu, bakışını görmeden sadece sözleriyle onu değerlendirmek yeterli olmaz. Kişiyi yüzü, gözü, sözü birlikte değerlendirilmelidir.

Görünüşte, güvende, bakışta, görmede, kelamın anlamında ve vaat etmede yüzün, gözün ve sözün önemi büyüktür.

İletişim araçlarından telefon, ses, mesaj, ekran ve mail’in olmadığı dönemlerde, yüz yüze, göz göze ve söz söze yapılan görüşmelerdeki kişinin beyanı, hitabeti, belagati ( sözün güzel ifadesi ), fesahati ( düzgün akıcı ve net ifade ), Mugalâtası ( lâfazanlık ) tüm nişaneler ölçü olarak değerlendirilir ve bu muhabbet sonucunda fikir sahibi olunurdu.   

Şimdilerde telefonla, sesle, mesajla, ekran vasıtası ve mail’le yapılan görüşmelerdeki söz ve söylemler kişinin, kişiliği hakkında insanlara yeterince fikir vermiyor.

Göz isterim görsün, görmüyorsa gözüm, bulunduğu mevkiden ayrılsın, bana demesinler körsün.

Yüz isterim kar gibi pak olsun, gerektiğinde cümle âlem karşısında parlasın, hak etmiş ise kızarsın, utansın.

Söz sevgi, saygı, görmeli, güven vermeli. Söz huzur, mutluluk getirmeli, sağlığın devası olmalı, varlığa katkı yapmalı, yokluğa, kıtlığa ve yalnızlığa neden olmamalı.     

Hani söz vardır büyüler mest eder, söz vardır uyutur, bayıltır, söz vardır insanın içine işler, söz vardır gönül onarır, söz vardır kavgaya, savaşa yol açar.

Söz gönülde mekân kurar yer eder, söz ola ki kalbi ağarta, söz ola ki aşkı anlata, söz ola ki özü parlata, köz olmaya bu gönle, kör olmaya, kördüğüm olmaya, ” Gül “ ola, Güldüğüm ola.

Güzel bir dille takdim edilen bir yiyeceğin tadı hoş olmasa da sunuştaki tatlılık sebebiyle hoşça yenir.

Lakin suratımıza çarpar gibi önümüze konulan dünyanın en güzel yiyeceği veya nesnesinden bir tat alınmaz.

Her söz her yerde ve zeminde söylenmez. Sözün kısa, öz ve şümullü olması mana derinliği nedeniyle söyleyenin güç seviyesini gösterir.

Sözün gücünün ne olduğunu bilenler, sözü kesmek için kılıçlarını biliyorlar, ama atalar çoktan “ söz kesmiş” cümle âlemin huzurunda; geçmiş ola.

Elbette her zaman her şeyi de yüz yüze, göz göze konuşmak kabil değil. Ancak, söz mü, göz mü, yüz mü derseniz kesinlikle söz derim.

Muhabbetin sırrı da derinden bağlayan gücü de buradan geliyor. Eğer muhabbet varsa göz göze, söz söze öyle tatlı oluyor.

Sözün gücü güçlendikçe, gücün sözü zayıflar. Özün güçlü olmasına bağlıdır.” Sözün gücü “ savaşı bitirir, “ gücün sözü başı kestirir”

Söz beyinden kalbe aktarılmadan direk dile aktarılmış ise o söz onaysız sözdür. Söz beyinden kalbe aktarılmış ve kalpte yıkanmış, ütülenmiş sonra dile varmış ise o söz onanmış sözdür.

Bütün insanların yaşamını sevgiye, saygıya, güvene, sağlıga, mutluluğa, varlığa, barışa ve sevince götüren deva misali güzel sözler sizin olsun. 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İçten gelerek can kulağıyla aynı zamanda gönül gözüyle yüz yüze göz göze eylem ne güzel Sayın Burakgazi.Selam olsun.

Şennur Köseli 
 25.10.2014 12:25
Cevap :
Kıymetli Şennur : İnsanlar yüz yüze, göz göze gelince sözün gücü daha çok artar.Bu yazıda sözün gücüne dile getirmeye çalıştık. Saygılar sunuyorum.Size ve kıymetli evlatlarınıza sağlık ve mutluluk diliyorum.   25.10.2014 21:50
 

Hayata güzel açılan bir pencere sundunuz; teşekkürler.

Muharrem Soyek 
 24.10.2014 19:41
Cevap :
Kıymetli Yazarımız Sayın, Muharrem Soyek : Yüz yüze, göz göze ve sözsöze gelince pencerenin perdeleri açılır sanıyorum.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  25.10.2014 21:52
 

Yüz,göz ve söz yüzünden gönüller yıkılıp kalpler incinebileceği ve elde var olanlar da yok olabileceği gibi göklerden yağan yağmur gibi susuzların yüreğini serinletip güzel ar ve hayanın,akıllığın ilhamıyla iyiliğe ve güzelliğe doyurup uyuz toprağın bedenlerine bile can gıdaları taşıyarak sevincin,sevgi ve saygının,güvenin,sağlık ve mutluluğun,barışın şenliklerinde insana edebî hazları da yaşatmış olabilir...Anlamlı ve bilgilendirici oldukça güzel bir çalışma Burakgazi dostum.Çok da haz aldım okurken.Elinize,yüreğinize sağlık.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 22.10.2014 22:46
Cevap :
Kıymetli Öğretmenimiz Sayın, Abbas Oğuz : Gerçekten tüm yazarlarımızın yazıları sizin yorumlarınızla daha çok değer kazanıyor.Yazıyı tümüyle okuduktan sonra yorumlamanız mesele mahiyetini gösteriyor.Yüz, göz, ve söz yaşamın kaynaklarıdır. İnsanoğlu ihsan edilen kaynakları iyiye, güzele, doğruya, sağlık ve mutluluğa doğru kullanmalı.Zaman,zahmet ve yorumunuz için teşekkür ediyorum.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  23.10.2014 22:37
 

Söz söylemek kadar dinlemek de çok önemlidir sayın Burakgazi. Geçenlerde bir televizyon programında Doğan Cüceoğlu'nun bir söyleşisine rastlamıştım. üstat, orada dinleme konusunda insan gözleriyle dinlerse konuşan da dinlendiğini anlar ve anlatımına zevkle davam eder demişti. İnsanlar sizin de belirttiğiniz gibi yüz yüze, göz göze geldiğinde ve konuştuklarında kişilikleri hakkında daha çok fikir sahibi edinilir. Ama göz göze gelmeyip, telefonda konuşulduğu gibi ses tonundan da insanlar hakkında bir fikir sahibi olunur. Tıpkı sizin sesinizdeki naiflik ve incelik gibi. Güzel bir konuyu ele almışsınız. Teşekkürler, saygılar, selamlar...

Erol Özışık 
 22.10.2014 12:57
Cevap :
Kıymetli Dost Sayın, Erol Işık ;Takip ettiğim yazarlarımızın yazılarını vaktimi, zamanımı alsa dahi tam okurum. Vaktim müsait değilse o yazıyı not eder beklerim.Bu biçare yazımızda da sözün değerini, yararını arz etmeye çalıştım.Yüz yüze, göz göze gelince Sözler daha güzelleşir tat verir ki kişi hakkında tam kanaat sahibi olunur.Yüz yüze gelmek pek mümkün olmuyor.Bende bundan bir müddet önce Sayın Doğan Cüce-oğlunu benzer konularda dinlemiştim.İnsanlar yüz yüze gelince sözün gücü artar.Lakin bazıları söz olsun da çamur olsun,ister bulaşsın, ister leke yapsın diyorlar.Sözün sorumluluk ve mes'uliyeti orada da sorgulanır.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   22.10.2014 13:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2058
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster