Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '12

 
Kategori
Seçim
Okunma Sayısı
82
 

Yüzde elli mi, yüzün üstündeki el mi?

Oğlum bir hafta önce İTÜ Kimya Bölümünden mezun oldu. Yapacağı iş başvurusu için istenen ikametgah ilmuhaberini almak için oturduğu mahallenin muhtarına gitti. Kendisi yaklaşık üç yıldır bir ev arkadaşı ile bu adreste oturuyordu. Son seçimlerde oy kullanmıştı üstelik.

Mahalle muhtarı: ''Kusura bakma bu adreste başkası oturuyor, ben sana ikametgah veremem'' demiş. Daha ülkemizin gerçeklerini (yalanlarını mı demeliyim acaba?) öğrenememiş toy bir delikanlı olan oğlum şaşkınlık içinde beni aradı. Ellisine merdiven dayamış, bu üç kağıtların yapıldığını bilen ben, kendisine Nüfus Müdürlüğüne gitmesini tavsiye ettim.

Nüfustaki kadın memur (değiştirilmeyi umutulmuş anlaşılan): ''Haklısın delikanlı, bu adreste sen oturuyorsun, fakat seninle birlikte .... ailesi de burada oturuyor. Seçimler öncesi böyle şeyler oluyor. Şimdi o sahte aileyi siliyorum'' deyip ikametgahı vermiş. 

Biliyorsunuz çağdışı denilerek (çağdışı tek uygulamamız buymuş gibi) parmakları boyama işlemi de kaldırıldı. Özellikle öğrencilerin yoğun olduğu mahallelerdeki adreslere mükerrer birileri rahatça yerleştirilip oy kullandırıldı . ''Peki Allah'a nasıl hesap vercekler? Bu resmen hırsızlık!'' dediğinizi duyar gibiyim. Hesap verme falan bildikleri yok, kusura bakmayın. Son yapılan Anayasa refarandumu öncesinde okyanus ötesinden gelen: ''bu referandum çok önemli, mezardakilerin bile kalkıp oy kullanması gerekir'' mesajını hatırlıyor musunuz? Tamam işte  bu oylar mezardakilere ait!

Çarşıda, pazarda dolaşın  işçilere, emeklilere, memurlara, seyyar satıcılara, dolmuş şoförlerine, üniversite öğrencilerine hatta cami cemaatine sorun. Ben soruyorum ve oy vermeyenlerin oranı kesinlikle yüzde ellinin üzerinde. Peki bu kadar oy nerden? Tabi ki ruhlar aleminden! 

Son referandumla grevsiz toplu sözleşme hakkı verilen (ne demekse) memura yılın ilk yarısı için 86 TL zam verilmiş, böylece çok kazanmaya başlayan memurun ödediği vergi yükselerek 104 TL olmuş. Nasıl yani diyor musunuz hala, yoksa durmak yok yola devam mı? Böylece maaşına zam yapılarak eline geçen miktarı azaltılan dünyadaki ilk memur olarak rekor kıran memurumuz oy vermeye devam eder mi? Amaaan etmezse etmesin, öbür dünyadan gelen oylar bize yeter, hem dindar (mükerrer oy kullanmaktan korkmayan) bir neslimiz var nasılsa!

A.B.D.'de bile iki adaylı bir seçimin kesin sonuçları yaklaşık bir haftada alınırken, bizde onca coğrafi ve kültürel zorluklara rağmen sandıklar kapandıktan bir saat sonra sonuçlar nasıl tam biliniyor diye hala merak edecek misiniz? Yüzde elli mi olmak istersiniz yoksa yüzsüzlerin yüzü'nde bir el mi? Kararı yüce milletimiz verecek.

not: Cumhuriyet Halk Partisi'nin seçmen kayıtlarını tek tek elden geçirme projesi vardı, sonuç nedir, hangi aşamadadır? Bilen paylaşırsa sevinirim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 159
Toplam yorum
: 288
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1271
Kayıt tarihi
: 19.06.12
 
 

1963 yılında Balıkesir'in şirin ilçesi Erdek'te doğdum. Yüksek lisans eğitimimi Dokuz Eylül Ünive..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster