Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mart '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
470
 

Yüze yüze, 3. yüze!

Yüze yüze, 3. yüze!
 

Kana kana iç!


27 Mart 2007' de başlamıştı Milliyet Blog yolculuğum. İlk günlerde, burada neler olup bittiğinin farkında olmadan, ürkek ve içimden geldği gibi yazıyordum. Konularım belliydi, kategorim: Kültür-Sanat. Emekli bir öğretmen, ne yazacak? Havadan sudan işte.

Yazı yazmak, o güne kadar ki yaşam sürecimde en az yaptığım işlerdendi. Yazı yeteneğim, sınavlarda hazırladığım yazılı soruları ile sınırlıydı, o da elalemin dilinden (Almanca) mektup, telgraf ve hatta dilekçelik işlerim hiç olmadı. Yıllar önce bir öğretim yılı ortaokul 3. sınıflara "Güzel Konuşma ve Yazma" dersine girmiştim. İşte o kadar!

Yine, iş olsun diye yazdığım şiirlerim vardı, bir de okuduklarımdan alıntılar yaptığım ve kitaplarla ilgili duygu ve düşüncelerimi yazdığım ajandam.

*****
Yazdıkça kendime güvenim geldi sanki, yok yanlış anlamayın, havalara filan girdiğim yok. Girmem de, sınırlarımı ve kapasitemi bilirim, otokontrol mekanizmam iyi çalışır. Neredeyse birinci yılımı tamamlıyorum... Kötü denilebilecek durumlarla pek karşılaşmadım, bu benim her olaya burnumu sokmamamla ilgili biraz, taraf olmayı sevmiyorum ve elimden geldiğince objektif davranmaya çalışıyorum, kırdıklarım mutlaka olmuştur, buradan özür dilerim, şimdi sırası gelmişken.

Atatürk'ün, " Bağımsızlık karakterimdir!" sözünü amentü gibi taşıdım hayatım boyunca, hiçbir dönemde hiçbir akıma, oluşuma, ideolojiye dahil olamadım, çünkü her oluşumda bana uymayan kurallar, her ideolojide bana ters gelen doktrinler vardı. Öyle ise tez ve antitezi tam kavrayıp kendi sentezimi oluşturabilirdim, nitekim öyle yaptım ve her defasında düşüncelerimde haklı çıktım. İlk duyduğum bir habere veya olaya yorumum, diğerlerinden farklı oldu, kolayı değil, zoru seçtim, empati kurdum, karşımdakinin yerine geçtim. Kimseye hissettirmedim ama. Şimdi epeyce yol aldığımı düşünüyorum, bu zorlu yolda, kağnımın tekerleri tıkır tıkır işliyor.

*****
Kültür- Sanat konuları ve memleket sorunları, asla Fenerbahçe aşkımın önüne geçemedi, spor yazılarını yazmaktan daha çok keyif alır oldum, eski arkadaşlarım, akrabalarım ve öğrencilerim, bu futbol yazılarımı okusalar gülerler bana, akla hayale gelmeyecek bir durum bu. Hayatta elime futbol topu almadım bile...Hıncal Abim gibi, (doğum günlerimiz aynı) TV'den izliyorum, ama gözümü ayırmadan. İzleye izleye öğrendim kuralları, herkes annesinin karnında öğrenmyor ya, onlarda izliyorlar bir yerlerden. Önemli olan keyif almak. Ben alıyorum, yenilse bile Fenerbahçe!


Kitap tanıtımlarım da öyle. Gelen yorumlardan anladığıma göre, okuyan arkadaşlar beğeniyorlar, kitaplardan alıntılar en çok sevilen kısım. Yine devam ediyor kitaplar, haftada bir kitap en azından, bunu ilke edindim kendime. Ne olursa olsun okuyorum, beğenmediklerim olursa yazmıyorum.

*****
Milliyet Blog ailesinde bulunmaktan ve arkadaş ortamından hoşnutum. Kendi isteğiyle gidenlere bir sözüm yok ama birilerinin iğnelemelerinden etkilenip gidenlere üzülüyorum. Maalesef burada bile mahalle baskısı yapanların olduğunu okuyoruz. Az yazdın, çok yazdın, ne dedin gibi... Ellerine ne geçiyorsa ve neyi paylaşamıyorlarsa? Bazen incir çekirdeğini doldurmayacak bir konu için komik tartışmalar oluyor, sayfalarca yorumlar yazılıyor, hatta editörlere şikayet bile oluyormuş, ilkokul sınıfları gibi. Belki de bu didişmedir, burayı vazgeçilmez kılan, kim bilir?

Raporlarıma gelince, şimdiye dek K çubuğu E çubuğundan 3/2 oranında daha uzundu. Son verilere göre neredeyse eşitlenmiş;

K: 4700, E: 4685, bir de cinsiyetsizler var 55 tane olmuş, epeydir 38 'deydi.

*****
Kısmetimde 3. kez dalya demek varmış işte. Yeni başlayanlar için, yılmayın, yazın derim. Bir süre sonra alışkanlık haline geliyor. isteseniz de vazgeçemiyorsunuz!

Sevgilerimle. Sağlıklı ve huzurlu günler dilerim!

http://asset.turkcell-imbenim.com/UserAssets/Photo/85/34/85345616addc45bfbaf03742de04717e04.jpg

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın yolun*diğer* yarısı, emekli oldum, boş zamanlar umarak. Yanılmışım. Daha çok boş zamanım olmadı. 300. yazınızı ne kadar da geç okudum, görüyor musunuz? Sizi gönülden kutluyor. Özgün sentezinizle yazacağınız nice 300. yazıları sağlık ve mutluluk içinde kutlamanızı diliyorum. Saygılarımla..

Talip Bölükbaşı 
 12.03.2008 19:38
Cevap :
Teşekkürler Talip Bey, hanım olsaydınız olurdu, sizin hobileriniz yükseklerde, o nedenledir...Bugün Nursen Denizli'deymiş..geç haberim oldu, bir türlü ulaşamadım...Telefon numarası varsa yazabilir misiniz? Veya ulaşabileceğim bir adres...selamlar...  12.03.2008 20:34
 

SEVGİLİ ÖĞRETMENİM,FENERBAHÇE-DENİZLİ/TR BU BLOG YAZINIZA YORUMU ANCAK FIRSAT BULUP,YAZMAYA İMKAN BULDUM,BUNUN (BİRAZ GECİKMELİ OLDUYSA ŞAYET) RÖTARINDAN DOLAYI KUSURA BAKMAYINIZ LÜTFEN...! FAKAT BLOG İSTATİSTİKLERİNİZE BAKTIM,GERÇEKTEN SINIFI ÇOK RAHAT GEÇERSİNİZ..! :))) YALNIZ BİRAZ STADYUMA GİTME DERSİNİZE ÇALIŞIN..! :))) (Entschuldigen Sie Bitte..!) (Excuse Me Please..!) :)))) DENİZLİ'ye SEVGİ ve SELAMLAR...! Eski Kovulmuş KOYU FENERBAHÇELİ-ADANA/TR

Necip Köni - Adana / TR 
 09.03.2008 0:15
Cevap :
Sayın Köni, teşekkürler, ne yazacağımı bilemiyorum, ziyadasiyle memnun oldum...stadyuma gitmek gerçek anlamda mı(Saraçoğlu) yoksa arkadaşları ziyaret anlamında mı? İlki zor, finalde Moskova'ya gidebilirim ama...İkincisi ise zaten hep yaptığım, benden çok yorum yazan yok...selamlar en sıcak insanların şehrine...FB/Denizli  09.03.2008 12:33
 

Size imreniyorum.. Yazı diliniz ve gökkuşağı renginizle sizi tanımak çok zevkli. Benim yıllarca yazamayacağım kadar çok blogunuz olmuş, bunun sırrı nedir:) nice yüzlere hanımefendi... sevgimle.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 06.03.2008 10:36
Cevap :
Teşekkürler Serapcığım, övgü dolu yorumların beni çok sevindiriyor....işte bu güzel iletişimler beni ittiriyor, hadi yaz, diye...zaman bol, birikimde, zaten % 80 'i Fener aşkına...yazıyorum işte...yazmadığım zaman ödevini yapmadan okula giden öğrenci gibi hissediyorum. Selamlar-sevgiler (Sen, belki nicelik olarak az görünüyorsun da nitelik olarak fazlalığın tartışılmaz...Zerafetin yeter MB'ye...)  06.03.2008 10:45
 

senin izindeyim, "izin"de değil! MB dünyasında yani...

murat ertaş 
 05.03.2008 18:20
Cevap :
İki tane peşpeşe olunca öyle sandım...izcibaşı gibi hissettim kendimi...Bana güvenin yolumuz, önümüz,ufkumuz açık....şaşırtmam sizi...selamlar ve kolay gelsin çalışmalarınızda..Kitap bitsin tanıtayım, burada...  05.03.2008 20:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 2037
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

Üstkimliği ile insan, altkimliği yeterince kalabalık birisi; Eş, anne, öğretmen emeklisi. Doğa, H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster