Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '07

 
Kategori
Su Sporları
Okunma Sayısı
1798
 

Yüzme sporuna dair

Yüzme sporuna dair
 

Spor deyince akla nedense hep futbol gelir. Ardından baketbol, amerikada beyzbol, kimi yerlerde ise değişik sporlar öncelik taşıyabilir. Bizim ülkemizde furbol ve basketbol dışındaki dallar neredeyse yok denecek kadar dikkat ve önemden yoksundur. O nedenle bu sporlara gereken önem verilmez. Yeterli kaynak ayrılmaz dolayısıyla yeterli tesis ve alt yapı yoktur. Çoğu yerde tesis bile yoktur. İşte bu dalların içinde en en önemli ve en az önemsenen spor dallarından biri de yüzme sporudur.

Yüzme sporu kişinin bedensel ve ruhsal gelişimi üzerinde olumlu etkiler sahiptir. Kasların çalışmasında son derec etkili bir spor dalıdır. Ayrıca bireysel olarak haz alınan yüzme eylemi tatillerin vazgeçilmez sporudur. (kıyı kesimlerde hatta akarsularda bile) çoğu insan ülkemizde yüzmeyi kendi kendi kendine öğrenir. Yüzmeyi sevmeyen kişiye pek rastlanmaz. Suyun insan psikolojisindeki rahatlatıcı etkisinin tadına varmak ayrı bir keyif. Bunun dışında sayılacak pek çok şey vardır özellikle sağlık üzerindeki etkisi. Ama konumuz bu değil.

Yüzme atlama ve su topu ülkemizde hak ettiği yeri alabilen bir dal değil. Atlama konusunda zaten büyük kentlerde bile tesisler yetersiz. Bir çok ilde genelde tek bir havuz vardır o da yetersizdir. Kentin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır. Bir çok yerde ise esamsi okunmaz tesislerin. Diğer su sporlarını ise çoğu kimse adlarını duymamıştır bile.

Var olan tesislerin çoğunda ise otomasyon sistemleri yoktur. Elekronik kronometre ve görüntüleme sistemleri birkaç havuzda mevcuttur. Diğerleri ise sadece bir havuz ve binadan ibarettir.

Diğer bir sorun ise bu sporu yapacak insanların nisbeten ekonomik seviyelerinin belirleyici olması inancı. Bizde “zengin” sporu sayılır yüzme. Oysa bir mayo, bone, terlik ve havlu takımı yeterli başlamak için.

Yetersiz tesis ve altyapı engelleyici unsurların başından gelir. Varolan tesisler ise kapasitesi üzerinde sporcu barındıramadığından bu spora yönelecek kitleler yeterli tesis bulamamaktalar. Bir diğer önemli konu yaz okullarının yetersizliğidir. Yeterli sayıda olmayan yaz okulları ve kurslarda bir çok ilde açılmamaktadır. Açılan illerde ise genelde talep karşılanamamaktadır.

Bir spor dalının yerleşmesi ve başarı kazanması için öncelikle altyapının yeterli hale gelmesi ile mümkündür. Bunu sağlamanın yolu ise yeterli kaynak ayırmaktan geçer. Bu güzelim spor dalını ülkemizde özel sektöründe gereken ilgiyi göstermesini ve devletin daha fazla kaynak ayırmasını sdilemekten başka çare yok. Özel sektörün kulüp kurması ve buna bağlı olarak tesisler inşa etmesi gelecek açısından başarıların gelmesini ve yüzme sporunun gelişmesini sağlayacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Maksem köprüsünü biliyor musunuz?.Hani o dağlardan pırıl pırıl suları Bursa'ya taşıyan gökdere'nin en üst kısmında yer alan köprüyü..işte o köprünün altı bizim çocukluğumuzda biz akranların yüzmeyi öğrendiği ilk yerdi. O zamanlar köprünün üst kısmında ki evler henüz yoklardı.Haliyle su tertemizdi.Mahallemizden arkadaşlarımız yüzmek için oraya giderken ,kardeşimle ben;annemizden korkumuza gidemezdik.Ben bugün yüzmeyi bilmiyorsam bunun yegane sebebi annemin;bizim boğulacağımızdan endişe etmesiyle dereyi yasaklamasıdır.Kendi başıma sağa-sola gitmeye başladığımda da yaşım geçmişti..Bazı arkadaşlarımız da yüzmeyi kaplıcada öğrenmiştir.Orası da paralı olduğu için biz oraya da gidemezdik.Ben bugün spor denilince futbol anlıyorum.Birde dağ da gezmeyi.Hastalık nedeniyle hurdaya çıktım;dağ'a gidemiyorum.fırsat buldukça maçlara gidiyorum..işin esası ebeveynlerin bilinçli olup hangi dal olursa olsun çocuklarına spor zevkini aşılamasıdır.Genç enerjisini spor alanında sarf etmezse yanlışa düşebilir.

Ümit İpekçeker 
 03.04.2007 16:01
Cevap :
bu güzel yorumun için içten teşekkürler. sevgiler.  04.04.2007 8:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2671
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster