Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ekim '14

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
352
 

Yüzü gizlemek yasaklanmalıdır

Yüzü gizlemek yasaklanmalıdır
 

İslam akıl dinidir. Deli olana, reşit olmayanlara İslam sorumluluk yüklemez. Kuran-ı Kerim'de de 270 küsür yerde bizlere aklımızı kullanmamız gerektiğini öğütler.

Çok fazla ayet veya hadis bilmeye gerek yok. İslam’ın şartları bellidir. İslam’ın kuralları bellidir. İslam’da, insanlığın zararına tek bir ifade bulamazsınız. Çünkü İslam insanların en doğru bir biçimde, en sağlıklı bir biçimde yaşayabilmeleri için gönderilmiş bir kullanma kılavuzu, bugünkü ifade ile bir katalogdur. İnsanlığın gerçek anayasasıdır.

Bir mühendis, yaptığı makinenin en doğru nasıl çalışabileceğini kendisi bilir ve onun en doğru nasıl kullanılması ve arıza yapması durumunda nasıl tamir ve bakımlarının yapılması gerektiğini de kendisi bilir. Bir başkasının ona bakım kılavuzu yazması nasıl saçma ve işe yaramaz ise insanlığın yaşam kitabı olan kuranın bir kenara itilip kulun ona kafasına göre bir kitap yazması da saçmadır.

İslam’ın temel iki amacı vardır; biri bireyin sağlığı ikincisi de toplumun sağlığıdır. İslam bu iki temel üzerine kurulmuştur. İslam bunları amaçlar. Bu ikisi sağlıklı olursa toplumda huzur olur ve sağlıklı bir yaşam olur.

Buradan baktığımızda kadının veya erkeğin yüzünün tamamıyla örtülmesi haramdır/yasaktır. Çünkü İslam’ın, bu toplumsal ve bireysel sağlığını tehdit ettiği için haramdır. İnsanın yüzü gerçek kimliğidir. Kimliği belli olmayan bir insan toplum için tehlikedir. Neden kimlik kartsız topluma çıkmak yasak ise yüzümüzün toplumdan gizlenmesi de yasaktır. Emniyet güçleri sizden kimlik kartınızı istediğinde göstermek mecburiyetiniz vardır. Emniyet güçleri onu teyit etmek için de ondaki fotoğraf ile yüzünüzü karşılaştırmak zorundadır. Yani gerçek kimliğiniz ile kimlik kartınızı karşılaştırır.  

Ancak toplum ve bireyleri cinselliğiyle tahrik edecek şekilde açık giyilmesi de haramdır/ yanlıştır. Baştan kriteri söyledik “toplumun ve bireyin sağlığı” diye. Bunu tehdit eden ne varsa sakıncalıdır. Çünkü zarar veriyor. Gerçekte özgürlük, bir düşünürün dediği gibi “özgürlük zarar çizgisiyle sona erer” yani sizin özgürlüğünüz başkalarına, bitkiye veya eşyaya zarar vereceği anda biter.  

Yüzü kapalı bir insanın toplum ve birey için potansiyel bir tehdittir. Hatta bugün görüyoruz ki maskeli insanlar terör estiriyor. Neden maskeli? Çünkü gerçek kimliklerini gizliyorlar. O örtünün altına kadın kılığıyla girip silah taşıyan ve her türlü kötü davranışı yapabiliyorlar.

Gerek ülkemizde olan ve gerekse günümüzde ülkemize turist olarak dışarıdan gelenlerin yüzleri kapalı ve sadece gözlerinin görülmesini sakıncalı buluyorum. Ne bileyim gerçekten turisttir? Ne bileyim kötü amaçları yoktur. Ben birilerinin niyetlerini okuyamam. Nasıl ki İran’da veya Afganistan’da bu olaylar için bir yasak konmuş ise benim ülkemde de ülke güvenliği için bir yasak konulmalıdır. Yüzler görünür olmalıdır. Yüzlerin tamamıyla kapatılması asla İslami değildir/olamaz.

Şimdi siz şu görüntünün altındakinin kim olduğunu ve ne olduğunu nereden bileceksiniz? Bir olaya karışsa eşkâlini nasıl verebileceksiniz? Olaydan sonra sokağı dönünce çarşafını çıkartır iş biter. Siz arayın çarşaflı birini.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İŞTE BİR KANIT DAHA... http://www.sabah.com.tr/yasam/2014/10/31/adanada-kara-carsafli-dehset

FİKİRCİ 
 01.11.2014 1:06
 

Ben Allah'ın varlığına inanırım ancak Kuran-ı Kerim'in Allah tarafından gönderildiğine inanmam. Ancak ne var insanoğlunun kendi yarım aklıyla geliştirdiği bütün dinlerin insanlara iyi ahlaklı olmayı öğütlediğine eminim. Sorun şu ki onların hiçbiri Allah'ı tam olarak anlamadıkları için geliştirdikleri bütün dinlerde insanlığa savaştan, zulümden başka bir şey getirmemişlerdir. Sizin blogunuza gelince insanın yüzünü örtmesinin, kimliğini gizlemesinin diğer insanları tehdit eden kötü bir davranış olduğu dolayısıyla da yasaklanması gerektiği konusunda sizinle hem fikirim. İnsan ne yapıyorsa yapsın daima açık, şeffaf ve net olmalıdır ki başkalarına zarar vermesin. İnançlarınıza tam olarak katılmasam da güzel, mantıklı ve akıl dolu bir çalışma yapmışsınız, sizi kutlarım. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 10.10.2014 15:58
Cevap :
Mustafa bey, yazımda da bahsettiğim gibi, Allah insanlara yanlış bir öneride bulunmaz. Sıkıntı, önceki semavi dinleri değiştirmişler fakat Kuran-ı kerim-i değiştiremediklerinde tefsirde yani yorumlamada yanlışlar sokuşturuyorlar. Bazen Yahudilerden bazen Hristiyanlardan İslam’a girip, camilerde din görevlisi olup dini çarpıtmaya çalışanlar var. İslam tarihinde bu hep var olmuştur günümüzde de var. Bu çarpıtmalardan ötürü İslam gençler tarafından benimsenmiyor. Çelişki İslam’da, kuranda değil ilahiyatçılardadır. Siz de bu sebeple çelişkiye düşmüşsünüz. Bazı ilahiyatçılar arsında kasıtlı bir tartışma İslam’ı anlaşılmaz hale sokuyor. İslam a, peygamberler hariç hiçbir kul örnek gösterilemez. Biz kullar İslam’ı yaşamaya çalışırız ama tam olarak uygulayabilen çok azdır. Çünkü Allah kulları yaratırken günahkar yaratmış, nefis denilen his ile yüklemiştir. Bize çelişki gelen noktaların sebebi, geleceği biz bilemediğimiz için gelecekte ne gibi bir iyi sebebi var olduğunu bilemiyoruz. Bir mühend  11.10.2014 21:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 358
Toplam yorum
: 404
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 999
Kayıt tarihi
: 03.09.08
 
 

  Ne elimde garantim var ikinci bir soluğu almaya Ne aklım erer dünyayı yıkıp ta yeniden ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster