Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Haziran '14

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
5778
 

Yüzüklerin Efendisi serisi: 3 film 1 arada

Yüzüklerin Efendisi serisi: 3 film 1 arada
 

Bu film serisi toplam 9 saatlik hayvani süresiyle ruhunuzu emebilecek kapasiteye sahip ancak bir o kadar da etkileyici bir senaryoyla sizi kendisine bağlamayı garanti eden efsane bir film serisidir.

Kasvetli havası, her daim b.k yoluna gitme olasılığı bulunan masum insanların öyküleri ve muhteşem görsel efektleriyle izlemesen olmaz kategorisinde bulunan bir film serisi izlemek isteyenler için biçilmiş kaftan kontenjanına sahip harika bir seri...

Üç filmin genel özeti aslında şu: 9 tane güç yüzüğü var ve yüzüğü takan sağa sola hükmedebiliyor. Sauron adında şeytani bir manyak da 9 yüzüğe de hükmedecek bir yüzük yapıyor. Sonra da ortalığın anasını ağlatıyor.

Sonra bir şekilde bu yüzük Sauron delisinin elinden çıkıyor ve kendi ırkı dışındaki herkes o yüzüğü yok etmek için yüzüğün yapıldığı her olan hüküm dağına gitmek için zorlu yollardan geçiyorlar. Ancak filmi izlemeden bu kadar tırt bir özetle filmi izlemenize gerek olmadığını söylemek mantıksız olur.

 

Film: Yüzüklerin Efendisi: Yüzük kardeşliği (2001)

Tür: Fantastik

Puan: 10 üzerinden 10

Film 3 filmin de genel bir özetiyle başlıyor desek yeridir. Yüzük takıntısı nedir? Sauron kimdir? Ne haltlar yemiştir? Bu kadar ırk kimdir nedir? gibi soruların cevapları hemen filmin başında veriliyor ve beyninizin bu gereksiz sorularla harmanlanmasına izin verilmiyor.

İlk filmin isminin neden yüzük kardeşliği olduğu açıklanıyor. O güne dek b.kuyla kavgalı olan her ırkın birer temsilcisinin sırf yüzüğü dağa götürmeyi kabul eden Frodoyu korumak için bir olup onunla yola çıkmasından ötürü bu duruma yüzük kardeşliği adı verilmiş.

Ancak kardeşlik uzun sürmüyor. Olaylar birbirine girdikçe yüzük bir tarafa kardeşlik bir tarafa gidiyor. Sonuç olarak film tam sonraki filmin devam edeceği noktada şak diye kesiliyor; yani yolun 3'te birinde...

Zevkli, güzel ve sorunsuz bir kalite için bu film süper diyorum.

 

Film: Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (2002)

Tür: Fantastik

Puan: 10 üzerinden 10

Kaldığı yerden devam eden serinin ikinci filminin adının neden iki kule olduğuyla başlayalım. Aslında kendisi de sağlıklı ırklardan birisine mensup olan Saruman adında bir büyücünün Sauron denen çakalın saflarına katılması filme bu ismi verdirmiş.

Hem Sauron'un hem de Saruman'ın uzun kulesi olan iki farklı mekanda takılıyor olmalarından ötürü bu ortaklık benzetmeyle iki kule olarak adlandırılmış.

Filmde inceden inceye savaş sahnelerinin başladığı ikinci filmde, resmen b.ktan bir ırk olarak tanımlanan insan ırkının ağzına s.çmaya yemin etmiş Uruk Hai ordusunun (Sauron'un adamları) insanlardan şiş kebap yapmasına tanık oluyoruz.

Genel hatlarıyla bakıldığında ikinci dünya savaşı sırasında yazılan bu eserin neden bu kadar vahşi bir savaş tasvir ettiği ve neden insanların iğrenç oldukları konuları bir an için gözünüzün önünden geçiyor.

Legolas'ın Cüneyt Arkın'ı aratmayan performansıyla sizi gaza getirdiği bir ton sahneyle dolu olan film beklediğiniz üzere üçüncü filmin başlayacağı yerde şak diye kesiliveriyor.

Birinci filme oranla daha fazla zevk alacağınızı şimdiden söyleyebilirim. İyi seyirler...

 

Film: Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003)

Tür: Fantastik

Puan: 10 üzerinden 10

Son filmde, ikinci filmin sonunda ağaçlar (entler) tarafından yapılan temizliğin yetersiz gelmesi ve lanet olasıca yüzüğün sekiz saatlik bir senaryoya rağmen hala hüküm dağına götürülememiş olmasının öfkesi beliriyor içinizde.

"Aynı süreye dokuz tane komedi yada altı tane aksiyon filmi izlerdim, bitsin artık" dedirtecek uzunluktaki sahneler size illallah getirmeye başladığında bu kez yeni bir olayla karşılaşıyorsunuz.

Bir önceki filmde Rohan'ı savunan as kadro bu kez de Minas Trid'i savunmaya başlıyorlar. Ancak bunun son savaş olması dolayısıyla süper kanlı ve aksiyonlu sahneler sizi bekliyor.

Ölmek bilmeyen ve yeniden dirilen Gandalf'ın da gaza getirdiği orduların Sauron ordularına ayar verirken Frodo'nun da hüküm dağı eteklerinde mangal yapamıyor olması canınızı biraz sıksa da işaret parmağını Gollum'a kaptırmak pahasına yüzüğü yok etmeyi başaran as kadronun mutlu sona ulaşması sizi rahatlatacaktır.

Genel olarak düşüncem mümkünse üç filmi de kısa süreli bir kampa girerek üç gün üst üste izlemnizdir. Zira eşek yüküyle geriye dönüş sahneleri mevcut filmde.

Özetle bu senaryo, bu aksiyon izlenir diyorum. Ancak Peter Jackson'a bir eleştiri getirmeyi de ihmal etmeyelim; kitabın özünde olmadığı söylenen Doğu-Batı halkları yorumunu filme katarak ne mesaj vermiş olabilir? Ayrıca fillerin üzerindeki askerler neden Saracen askeri olarak tasvir edilmiş?

Kitabın orijinalini okuyanların bunun tamamen Peter Jackson'ın b.k yemesi olduğu söylenen bu sahnelere takılmazsanız çok güzel vakit geçireceğiniz üç saat sizi bekliyor demektir. Cips, kola ve patlamış mısırlara yüklenin derim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 361
Toplam yorum
: 210
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 2735
Kayıt tarihi
: 05.06.10
 
 

Jack Amca, düşünsel dünyasındaki gelişmeleri dışa vurmak niyetiyle başladığı yazı yazma sevdasına..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster