Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
374
 

Yüzümüzün bir anı

Yüzümüzün bir anı
 

Yüzümüzün çeşitli hallerinin bir an için sabitlenmiş suretine fotoğraf diyoruz. Yüzümüzün kızgın, üzgün, sevgi dolu, kırgın ve kuskün bakışları yaşamdaki duygularımızın yüzümüzdeki halleridir. Yaşamımızdaki duygularımızın yüzümüzdeki hallerinden biri bizim ifademiz oluverir. Doğal, yapmacık, sempatik, somurtkan, utangaç. Bu ifadeler, durumlara, hallere göre, sözlere göre, yüzümüzde değişiklik gösterir.  

Hoşgörülü ifade, başkalarına saygı, başka başka bakış açıları. Dünya görüşlerini kucaklayabilmek, başka görüsleri körükörüne kabul etmek değildir. Önemli olan düşüncelere saygı ve hoşgörüdür. Dayatmalar sadece sertlikle olmaz, korku ile, tehdit ile, mahrum bırakma ile de gerçekleştirilebilir. Fikri hür, vicdanı hür olmak, başka fikirlerin esiri, başka vicdanların tutsağı olmak, düşünce ve muhakeme gücünü yitirmeyi gerektirir.  

Çağdaşlık; çalışarak, çağdaşlık ileriyi bilip özümleyip, geçmişi unutmadan olur. Saygı ve adalet değerleri ise başkalarının hakkını gözetmek, adaleti doğru çabuk ve anlaşılır kılmakla vicdanlarda kabul görür.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 259
Toplam yorum
: 56
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 420
Kayıt tarihi
: 23.04.09
 
 

Merhaba ben Manolya. Edirne doğumluyum. Eğitim'e hizmet ediyorum ve bu yolun gönüllüsüyüm.Şiir yazma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster