Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '11

 
Kategori
Fizik
Okunma Sayısı
794
 

Zaman, Dünya'yı bize iki boyutlu algılatıyor

Zaman, Dünya'yı bize iki boyutlu algılatıyor
 

Konuyu temsilen tarafından yapılmış bir çizim. HE.


Yaşadığımız dünya aslında içinde bulunduğumuz dünyanın tamamı değil mi? Zaman, üç boyutlu olan dünyayı bize iki boyutlu mu algılatıyor? Ertuğrul Şahin bu düşüncesinin detaylarını şöyle açıklıyor:

Zamanın dünyayı algılamamıza etkisini, büyük bir şehri otobüsle gezmeye benzetebiliriz; otobüs olarak düşünebileceğimiz zaman dilimi nereye giderse, hangi sokaktan geçerse bizde şehrin sadece o kısmını görebiliyoruz, hâlbuki zaman olmasa idi, tıpkı uçakla seyahat etmek gibi, şehrin tamamını bir arada görebilecektik.

Aslında üç boyut değil!

İnsan gözünün dünyayı iki boyutlu görmesinin de bu olayın pratikteki ispatı olduğunu söyleyen Ertuğrul Şahin, tüm yaşantımızı, zamanın iki boyuta indirgediği, bizim de çekim gücünden kurtulamadığımız bir düzlemde geçiriyoruz dedi. Yukarı dediğimiz yukarı doğru bir zaman düzlemi, aşağı dediğimiz aşağı doğru bir zaman düzlemi, yani sınırlarını zamanın belirlediği iki boyutlu bir ortam.

Pratikteki etkileri:

Ertuğrul Şahin, bu nedenden kaynaklandığını düşündüğü bazı durumları da şöyle sıraladı:

1. Kütle tam olarak tespit edilemediği için, aslında var olan ancak algılayamadığımız ve bu nedenle de “karanlık madde” olarak adlandırılan bir durum söz konusu.

2. Enerji yoktan var olmaz, var olan enerji de yok olmaz önermesi, zamanın iki boyuta indirgediği dünyada söz konusu olan bir durum. Daha üst boyutlarda enerji yoktan var olabilir ve var olan enerji de yok olabilir.

3. Doğaüstü olaylar olarak adlandırılan bir takım olaylar, aslında üç boyutlu dünyanın, zaman bariyerini bir şekilde aşarak kısmen bize ulaşan yönleri.

CERN Deneyi:

Zamansız bir başlangıcın izlerinin zamanlı bir dünya ortamında tespitinin mümkün olamayacağını belirten ve bu nedenle CERN’de ilk amacın deney ortamındaki zamanı ortadan kaldırmak olması gerektiğini söyleyen Şahin, bu durumda, zaman tarafından iki boyuta indirgenmemiş gerçek üç boyutlu dünyanın nasıl göründüğünün de tespit edilebileceğini düşünüyorum dedi.

Rüyalar:

Zaman örgüsünden kurtulabildiğimiz gündelik bir durum olan rüyaların önemine değinen Şahin, zaman tarafından oluşturulmuş iki boyutlu bir dünyada sürekli yaşamak varlığı zora sokacağı için rüya tabir edilen durum ile zamansız, gerçek üç boyutlu dünyanın görüntülendiğini ve bu nedenle de rüyaların çok önemli olduğunu belirtti. Şahin ayrıca, CERN’de ulaşılmaya çalışılan sonuçlara rüyalarımız vasıtasıyla gündelik hayatta kısmen de olsa ulaştığımızı söyledi.

Bilinç ve bilinçaltı:

Bilgileri zaman düzlemi üzerinde kaydeden yapıyı bilinç olarak adlandırabiliriz. Bilinçaltımız ise bilgileri zaman düzleminden ayırarak zamansız kaydettiği için, çok müthiş bir bilgi depolama yeteneğine sahip. Ayrıca, zaman kavramının yer almadığı bilinçaltında, bilgiler de çarpıtılmamış durumda bulunuyor.

Zamansız bir dünyada yaşam:

Atom altı tabir edilen mikro kozmosta ortaya çıkan ve her şeyin her an her yerde bulunabilmesi gibi durumların sebebinin ortamda zaman bulunmaması olduğunu düşünüyorum diyen Şahin, zamansız bir dünya her ne kadar başlangıçta karmaşık gibi düşünülse de aslında alıştıktan sonra yaşanacak en rahat ortam olsa gerek dedi. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 73
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 592
Kayıt tarihi
: 07.02.07
 
 

Ertuğrul Şahin, 1968 Mersin doğumlu. Karadenizli. Çukurova Üniversitesi, İktisadi ve İdari Biliml..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster