Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
711
 

Zaman, Krallık, İmparatorluk Zamanı Değil

Zaman, Krallık, İmparatorluk Zamanı Değil
 

İslam seçimle ve istişare ile işbaşına gelmeyi yasaklayan ve zorla yönetimi ele geçiren krallığı yasaklar.

Ne İslam’da, ne ilimde ve ne de bilimde zorbaların, firavunların, imparatorların ve meliklerin hiçbir şekilde toplumu yönetmeyi tasvip etmez.  

Ey Suudi sen artık krallığı bırak İslam âlemini bir araya getirmeye, onlara ağabeylik yapmaya ve onları birleştirme görevine başla.

Zaman batıyı örnek alma ve krallıkla ülkeyi yönetme zamanı değil, zaman İslam âlemiyle istişare zamanıdır.

Batı devletleriyle yarışıp trilyon dolarlar harcayarak makamın tepesine diktiğin beton yığını saat kulesi hem makamı gölgeliyor ve hem de Mekke’nin zaten var olan aydınlığını gölgeliyor.

Trilyon dolarları harcayıp yaptırdığın o saat kulesinin en son katlarında kraliyet ailesinin zevk ve sefası için kırk oda ayıracağına kendi yoksullarını doyursaydın, onları yoksulluktan kurtarsaydın.

Batıyı örnek alman ve onlarla yarışman Mekke’nin kalbine beton yığını dikmen Mekke’nin zaten var olan aydınlığını gölgelemiştir. Bu durum İslam âlemini ziyadesiyle üzmüştür.

Elbette batının insanlık için meydana getirdiği yararlı buluşlarından faydalanmak gerekir.

Ancak saatin kaç olduğu uzaktan görünür, eller desin, başkaları görsün, diğerleri desin, bilsin için yapılan hiçbir şey Mekke’nin Yüce Allah tarafından var edilen aydınlığını kul yapısı şeyler aydınlatmaz o saat kulesi makama gölge yapmıştır.   

Suudi Arabistan’ı dünyevi petrol zenginliğiyle, krallıkla, şaşaalı bir yaşamla yönetmek olmuyor. Nerede hata yapıyorum, neleri değiştirmem lazım diye derinden derine düşünmen lazım.

Bakınız hiç hesapta  olmayan yeni bir hesap ortaya çıktı.

Bu hesap bidayette yapılan haksız saldırının karşılığıdır. Kim derdi ki Yemen ordusu Suudi Arabistan'ın askeri bir kampını füzeyle vurur.

Boşuna dememişler alma mazlumun ahını çıkar aheste, aheste. Yüce Allah zulme uğrayan insanların yanan yüreklerinin sesisini ve yaptıkları bedduayı mutlaka kabul eder ve onun öcünü yapanlardan alır. 

Bundan dolayı kimseye zulmedip ahı alınmamalıdır. Sonra yapılan kötülüğün cezası ömür boyu çekilir. Yemen çaresizlik içinde hastalıklarla, yoksullukla uğraşmaktadır. Yoksa başkaları mı onu maşa olarak kullandı. Bunu da düşünmek gerek.

Yeni gelişmeler şöyle anlatılıyor. Yemen'den Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a, yönelik balistik füze saldırısı gerçekleştirilmesi üzerine Suudi ordusuna ait bir kampa gerçekleştirildi.  

Füze saldırısının Suudi Arabistan'ın Yemen'de gerçekleştirdiği hava saldırılarına misilleme olarak yapıldığı sanılıyor. 

Bilindiği gibi daha önce Suudilerin Yemen’e yaptıkları son saldırılarda 30'un üzerinde sivil hayatını kaybetmişti. Balistik füze saldırısından sonra Suudi Arabistan'da sıcak saatler yaşanmaya başlandı.  

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, füze saldırısı sonrası hükümette ve silahlı kuvvetlerde yenilemeye gitti.

Sıcak gelişmelerin yaşandığı ülkede 11 prens ve onlarca eski bakanın gözaltına alındığı iddia edildi. Füzenin imhası sırasında meydana gelen patlamanın Riyad'ın bir bölümünden de duyulduğu belirtildi. 

Saldırı nedeniyle can kaybı olmadığı ve maddi bir zararın oluşmadığı aktarılan haberde, havaalanındaki hava trafiğinin de normal seyrinde devam ettiği kaydedildi. Öte yandan, Husiler, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki Kral Halid Uluslararası Havalimanı'na balistik füze attıklarını duyurdu. Husilere yakın Saba News, Burkan H2 cinsi füzenin havalimanını hedef aldığını belirtti.

Trump’tan ilk tepki

Tokyo'ya giderken uçağında gazetecilere konuşan ABD Başkanı Donald Trump, Husilerin İran'a yakınlığına atıfla “Bence İran Suudi Arabistan’ı hedef aldı ve bizim yaptığımız sistemle füzeyi fırlattı. Bizim yaptığımızı başka kimse yapmıyor, artık bunu bütün dünyada görebiliyoruz” dedi.

Saldırı sonrası Suudi Arabistan da peş peşe yeni gelişmeler. Kraliyet acilen yeni bir kararname yayınladı. Kraliyet kararnamesi gereğince bu gece kurulduğu ilan edilen  Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu, tutuklama, malvarlığına el koyma ve gerekli diğer  işlemleri yapmak ile yetkilendirilmiş, başkanlığına da Kral Selman'ın oğlu  Veliaht Prens Muhammed bin Selman getirilmişti.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, füze saldırısı sonrası hükümette ve silahlı kuvvetlerde yenilemeye gitti. Ekonomi ve Planlama Bakanı, Ulusal Muhafızlar Bakanı ve Deniz Kuvvetleri Komutanı görevden alındılar. Onların yerine yeni bakanlar atandı.

11 Prens ve onlarca bakanların gözaltına alındığı bildirildi. TWİTER ortağı prensinde gözaltına alındığı bildiriliyor

Krallarda, firavunlarda, imparatorlarda, meliklerde bu dünyada ebedi kalmadılar. Günahlarıyla. Sevaplarıyla esas dünyaya göç ettiler. Toplumların üzülmesine, neden oluyorsunuz bari dünyayı üzmeyiniz.

Her tarafta ateş altındaken, barut kokusu bitmezken ve mücadele tüm hızıyla devam ederken dünya bu yeni gelişmeyi, Yemen ve Suudi Arabistan krizini kaldıramaz.

Hem insan ilişkilerinde, hem de ülkeler arasında da Benlik yerini insanlığa bırakmalı.

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Suudi Arabistan ile Yemen krizi dilerim daha tehlikeli boyutlara yol almaz. Aksi takdirde tüm Ortadoğu ülkelerini vahim sonuçlar içine çeker. Kralların halktan kopuk debdebeli ve şaşaalı yaşantıları elbet bir gün son bulacaktır. Bu gidişat, krallık ve diktatörlük heveslilerine bir ders olmalı zaten tarih tekerrürleriyle sonraki nesillerin akıllı olanlarına aydınlık yolları göstermektedir. Ayrıca, milyarlar harcanarak inşa edilen saat kulesi vs gibi görkemli yapılar ihtişamı veya kudreti ifade etmez. Kudret gönüllere girebilmektir kardeşim, Gandhi'nin İngiltere sarayına yalınayak yürüdüğünü hatırlamak yeterlidir, sağlık ve huzurlar diliyorum, selamlarımla...

Yurdagül Alkan 
 09.11.2017 10:19
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan, Suudiler batı ile yarışıyor,ABD ne derse Suudiler onu yaparlar. Şu son saat kulesi trilyon dolarlara mal olmuş.ve Suudi Arabistan halkını ikiye bölmüş.Nedeni ise Saat kulesi o kadar yüksek ki makamı gölgeliyormuş.Suudilerin yarısı saat kulesinin gereksiz olduğunu söylerler.Halbuki Suudi Arabistan da ki yoksulların sayısı bilinmiyor.Petrol zenginleri ne makamın, nede Allah vergisi petrolün kadir kıymetini bilmediler.Şımardılar, yediler, içtiler kendinden geçtiler.Şimdi yeni, yeni uyandılar.Saygılar sunuyorum.Tüm ev halkına sağlık ve mutluluk diliyorum.  09.11.2017 17:28
 

Sayın Burakgazi Değerli Dostum! Suudilerin çılgınlığını ne güzel anlattınız canınıza sağlık.Aslında dünya devleri petrol için Suudiler'i sömürüyorlar onlar bunun farkında değiller ve Yüce Allah'ın verdiği petrolu hor kullanıyorlar. Trilyonları harcayıp beton yığını diken Suudilerin başına bir gün o krallık yıkılır.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 07.11.2017 10:12
Cevap :
Kıymetli Nahide Çelebi;Suudiler İslam alemine örnek bir devlet olmalıydı. Krallıkla, prenslik le ülke idare edilince işte sonucu böyle olur.Bunlar Petrol zenginleri sahip oldukları yatlar, arabalar, leoparlar, aslanlar milyar dolarları buluyor.Tabiri caiz ise şaşaalı yaşam sarhoşu olmuşlar.Makama da saygıları yoktur.Makamı ziyaret edenler( Hacılar ) Trilyon dolarları oraya akıtıyorlar.Bunlar zevk ve sefa insanları olmuş.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   07.11.2017 21:49
 

Yorum 1'i devamı: yurtlarından/barklarından olan ve sefalet içerisinde per perişan hayatlarını sürdürmeye çabalayan gariplere elini uzatmakta ne kadar hasis davrandıklarını bütün dünya milletleri bilmektedirler. İslam birliğindeki güçlerini Amerika'nın talimatları doğrultusunda sürdüren bu sapmışların İslam dünyasına ve bütün insanlığa hiç bir katkısı varit olmayacaktır. Selam ve saygılarımla. Refik

Refik Başdere 
 06.11.2017 20:00
 

Değerli Yazar, Sevgili dost Burakgazi, göstermelik bazı değişikliklerle, özgürlükler düzleminde yol aldığını vurgulamak isteyen Suudi kırallığı, samimiyet konusunda ne kadar inandırıcı olmuştur. Bugüne kadar, dünyanın yıldız emperyalistlerinden ABD'nin himayesinde yoluna devam eden ve havuza akan servetinden, dünya mazlumlarına, fakirlerine ve ihtiyaç sahiplerine kuruş koklatmayan bir Müslüman gücün, elinde bulundurduğu servetlerle, her türlü sefaletini kapattığı görülür. Debdebe ve süfli yaşam konusunda bütün dünya zenginlerine taş çıkartan bu sefillerin, islamiyetin koruyan ve gözeten felsefesinden hiç mi hiç haberleri yoktur. Çoğu müslümanlar, o ülkeye bırakacakları dövizlerle, onların dağınık ve biçimsiz hayat gidişat ve felsefesine ortak olacağı cihetle, Hac ve Umre görevlerinden imtina etmektedirler. Bu uzaklaşma,esasen Suudili yöneticilerin yüreğinde islamiyet ışığının dumura uğramasından kaynaklanmaktadır. Afrika'da açlıktan ölen müslüman çocukların, Suriye'de, Yemen'de dev.2

Refik Başdere 
 06.11.2017 19:22
Cevap :
Kıymetli Refik Başdere: Suudilerin yaşamlarını tam manasıyla gözler önüne sermişsiniz.Bunların nasıl iktidar olduğu belli.Baksanıza şu ana kadar 49 kişinin tutuklandığı bildiriliyor.Petrol paralarını har vurup harman savuruyorlar.Sözde İslam devleti ancak kendi içindeki yoksulları görmediği gibi komşu ülkelerdeki yoksullardan da haberleri yok. Yüce Allah'ın takdiri bunlar O makamın yüzü, gözü,hürmetine tanınıyorlar. Amerikanın emrine girmişler,Amerika da trilyon dolarları bulan silahları bunlara satıyor.İslama ve İslam ülkelerini bir araya getirme görevi ifa etmeleri gerekirken, İslam ülkelerini Büyük şeytan ABD gibi karıştırıyorlar.Saygılar sunuyorum.Hep sağlıkla, daima mutlulukla yaşamanızı diliyorum.   07.11.2017 21:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 607
Toplam yorum
: 7052
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1908
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster