Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
449
 

Zaman Atatürk'ü eleştirme zamanı değildir

Zaman Atatürk'ü eleştirme  zamanı değildir
 

Dünya tarihinde her büyük devlet insanı gibi Atatürk’ün de yapmış olduğu hatalar olabilir, ancak hataları ülkemiz için yaptığı büyük hizmetler yanında devede kulaktır. Prensipte herkes eleştirilebilir ve eleştirilmelidir de. Ama Cumhuriyet’in 1923’te kuruluşundan beri ve halen Türkiye’nin içinde bulunduğu durum Atatürk’ün eleştirilmesini ertelemeyi gerektiriyor çünkü Cumhuriyet kurulduğundan beri bu Cumhuriyet’i yıkma ve yerine dine dayalı devlet getirme çabaları var  ve  son yıllarda bu çabalar hız kazanmış durumda.

Ama Atatürk bir sürü hata yaptı onları neden konuşmayalım? Atatürk ilah mı? Eleştirilemez mi? Tabu mu onu eleştirmek? Bu demokrasi mi? Olabilir, bir sürü hata yapmış olabilir. Tarihte bütün büyük devlet insanları mucitler vs. büyük başarılara ulaşmak için zorunlu olarak bir sürü hata yapmışlardır.  Hiçbirinin her eylemi doğru olmamıştır. Örneğin ampulün mucidi Thomas Edison ampulü icat etmek için binlerce başarısız deney yapmış sonuncusunda deneyi başarılı olmuş ve 1879'da bizi hala mumla aydınlanmaktan kurtaran icadını yapmış. Uçağı 1903’te icat eden Wright kardeşlerin binlerce  uçuş deneyi başarısızlıkla sonuçlanmış, iki defa biri ciddi olmak üzere kaza geçirmişler sonunda bir deneyin başarılı olması ile uçağı icat etmişlerdir. Kimse Edison’ın veya Wright kardeşlerin yaptıkları binlerce başarısız deneyi eleştiriyor mu ? Hayır, yaptığı bir tane ampulü veya uçağı icat eden başarılı deneyinden bahsediyor. Hiç hata yapmamış olan kişi hiçbirşey yapmamıştır. Hiçbirşey yapmamak yapılabilecek en büyük hatadır.

Mucitlerin yaptıkları başarısız ve başarılı deneylerle Atatürk’ün  yaptığı siyasi hatalar arasında ne alaka var diyenlere cevabım: tüm farklara rağmen prensipler aynı. Dünya’nın başka büyük devlet adamlarının hata ve başarılarından da örnek verebilirdim sonuç değişmezdi: Atatürk’ün başarıları ve ülkemize yaptığı hizmetlerin yanında hataları sadece devede kulak olmasına rağmen  elbette gene de eleştirilebilir ama bunun zamanı şimdi değildir. Laik Cumhuriyet tehdit altındayken yapılacak şey her zamankinden daha sıkı bir şekilde Atatürk ve onun ilkeleri etrafında kenetlenmektir. Laik Türkiye Cumhuriyetini yıkma çabaları hız kazanmışken, Atatürk ve Laik cumhuriyet düşmanları ellerine güç geçirmişken, Atatürk’ün gençliğe hitabesini ve İstiklal Marş’ımızı okul ders kitaplarından çıkarmışken, Atatürk’ü de yavaş yavaş çıkarırken, milli bayramların kutlanmasını yavaş yavaş kaldırmaya ve halkın bu bayramlarda yürüyüş yapmasını, 10 Kasım’da Anıtkabir ziyaretini sınırlamaya çalışırken, okullarda Fen müfredatı içine dahi dini propağandayı sokmuşken, dindar gençlik yetiştireceğini açıkça ilan etmişken ve bu gençliğin Atatürk’ü ve Laik Cumhuriyet’in nasıl fedakarlıklarla kurulduğunu öğrenmesini engellemeye çalışırken, Atatürk’ün gençliğe hitabesinde bahsettiği iktidarı ellerinde bulunduranların gaflet, dalalet ve hiyanet durumu çoktan gerçekleşmiş olup Atatürk’ün verdiği harekete geçme görevi zamanı çoktan gelmişken Atatürk’ün etrafında kenetlenmek ve onun gösterdiği yolda ilerlemek için mücadele etmek yerine Atatürk’ün yapmış olduğu hataları ön plana çıkarıp eleştirmek ahmaklık değil de nedir?

Atatürk putlaştırılmamalı, Kemalizm bir fanatik ideoloji haline getirilmemeli. Zamanı geldiğinde tarihsel süreçte Atatürk’ün büyük hizmetleri yanında çok küçük kalan hataları da tarafsız bir şekilde tarihçiler ve uzmanlar tarafından incelenmelidir. Ama bugün  Atatürk’ü eleştirme zamanı değil, tersine ona daha çok sahip çıkıp onun dediği gibi Türkiye Cumhuriyet’ini ilelebet korumaktır. Bunu yapmak yerine Atatürk’ün yaptığı hataları sıralamak Laik Cumhuriyeti yıkmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürmektir, ahmaklıktır. Umarım Türk Milleti böyle bir hata yapmaz, Atatürk’e, onun ilkelerine ve Laik Cumhuriyet’e sahip çıkar meydanı Cumhuriyet’imizi yıkmaya ve yerine Şeriat Devleti getirmeye çalışanlara boş bırakmaz.

Rasih Bensan 21 Kasım 2012

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 414
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1969
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster