Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1619
 

Zaman değişmedi, değişen insan

Zaman değişmedi, değişen insan
 

Görsel alıntı


Bidayetten beri bilinen, tanıdık, yaşları kamil, dostlarla dost meclisinde konuşurken. Efendim, zaman değişti diyorlar. Zaman değişti dediklerinde içimde fırtınalar kopuyor, sanki deprem oluyor. Susmak, sabretmek bana zor geliyor.

Tabiatın ( doğanın ) ve İklimin ( abuhavanın ) değişik hallerini zamanın hiç değişmeyen halleriyle bir birine karıştırıyoruz. Zaman sabırlı ve metanetli şekilde bütün nişaneleri ile birlikte yerinde duruyor. Zaman hiç değişmedi.

Tabiat ve İklim değişikliği zamanla ilişkilendirilmez.

Güneş hep aynı yerden doğuyor. Sabah aydınlıkla, akşam karanlıkla başlıyor. Öğlen, ikindi ve akşamda bir onarmallik yok. Saatler, günler, haftalar, aylar ve yıllar bir birini takip ediyor. Zeman hep aynı şekilde devam ediyor.

Zamanın hiç bir suçu, kusuru ve kabahati yok. Zaman değişmedi. Değişen, arsız, ayarsız ve tamiri mümkün olmayan insandır.

İnsanda düşünceler kirlenmiş, gayeler lekelenmiş, gıda helalden çıkmış. Yalanla, hileyle, hırsızlıkla kazanılan kazanç haram olmuş. Peki, nereye gidiyor bu kazanç, insanın boğazından iç dünyasına giriyor. Dönüyor, dolaşıyor, iç organların tümünü ziyaret ediyor, bulaşıyor, bulaştırıyor, kalan kalıyor, gerisi dışarı çıkıp gidiyor.

Vücudun iç dünyasında neler var. Kan, kalp, beyin, akıl, vs. İşte o helal olmayan, helal yoldan kazanılmayan kazanç insanın iç dünyasındaki organları kirletiyor, lekeli izlerler bırakıyor. Saf temiz duygu ve düşüncelere değişik ve zararlı katkılar katıyor.

Annesine yarım ton ağırlığında yük taşıtırken, kendisi sadece içinde dizüstü bilgisayarı bulunan çantasını canı gibi koruyan insan bizim insanımız değil mi? Bu acı durumda kim kusurlu, zamanın bunda ne suçu var. Bütün bu olumsuzlukların nedeni derinden, derine, köklü ve sağlıklı düşünmediğimizden ileri geliyor.

Menfaatte, karda, faydada “ BİZ “ olabiliyoruz, acılarda, üzüntüde, hüzünde, zararda, ve ziyanda ” BEN “ olup aradan sıyrılıyoruz. Bu bizim insana mahsus bir konu değil mi ?

Kirli emellerini özünde saklayan, yüzüyle, gözüyle, bakışlarıyla, sözleriyle kendisini Halis ve Muhlis tanıtan insandır. Bir müddet sonra esas gayesini ete, tene, aşka, yalana, hileye, haksızlığa, hırsızlığa, gayrı meşru yollara yönlendiren de yine o Halis ve Muhlis tanınan insandır. 

Eskiden çift başlıklı salatalık, yapışık üçüz domates, kulaklı biber, üretilir miydi? Henüz kemikleri oluşmamış 27 günlük piliçler kesilir miydi? Satışa sunulup, afiyetle yenir miydi? Bu gün çare bulamadıkları obezite hastalığı dâhil birçok hastalık var mıydı?

İnsan beyninin butonu insan elinde, beyni hangi tarafa yönlendirirseniz beyin o tarafa gider. Özellikle son zamanlarda insan beyni, düşüncesi, hayalleri arzu ve istekleri yeme, içme, zevk, sefa, aşk yoluna yönlendirilmiştir. Hal bu ki yaratılış gayesi sadece bunlar için değildi.

İnsanoğlu, arsız ve ayarsız . Tamiri imkânsız hale gelen bir canlı varlık olmuş. Yorulmadan, terlemeden kazanmayı, yokluğa, sabretmeye, tahammül göstermemeyi yaşam haline getirmiştir. Dünyayı kokuşturan, tabiatın ve iklimin değişmesine de neden olan insandır.

İnsanoğlunun her şeye gücü yetiyor, sadece zamanı değiştirmeye gücü yetmiyor. Özünü unutmuş bir yaşam süren insanlara iltifat yapmayalım. Gerçeği siyah perde ile örtüp zamana iftira etmeyelim Zaman değişmedi, değişen insan.

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURKGAZİ / MERSİN

                                                                                        

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hep "eskiden..." diyorsunuz çoğu gibi...Ben de gülüyorum yani,ne varmış eskilerde...100 bin kişiyi kesen Kuyucu Murat...Hakkaten güzelmiş o günler...Benim 6 tane kardeşim öldü.Hele birisi. İshal olmuştu. Aylarca direndi ölmemek için. Doktor olsa kurtulacaktı.Çocuktum o devrin başbakanı Mendres asıldı dediler. Çok iyi olmuş dedim. Bugün Menderes'i sevenlerden nefret ediyorum.Kardeşlerim onun yönettiği ülkede basit bir hastalıktan ölüp gitti.Eski zamanlar gerçekten güzelmiş şairim. Şimdiden ve eskiden nefret ediyorum.Benim güzel dünyam gelecekte. Hala umutluyum.

Kerim Korkut 
 13.09.2014 11:40
Cevap :
Kıymetli Korkut Kerim:6 kardeşinizin öldüğü konusu gerçek mi? Çok üzüldüm. hele ülkemde ishalden insanların ölümü beni acılara gark eder.Kerim öyleydi yani eskiden yokluk vardı. Doktor yoktu, hastalıkların tanımı bile yapılamıyordu.Üçüncü dünyayı hayal edenler hem eskiden, hemde şimdiden nefret ederler.Üçüncü dünya diye bir şey yok.Esas dünya var ( Ahret ) oraya bende, Korkusuz kerimde gidecek.Korkma köprüde senin elinden tutarım, lakin doğru cehenneme gönderirim.Korkut saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum( Aslında siz selamdan, saygıdan, pek anlamazsınız ama olsun bu benim tarzım ve yaşam şeklim )   13.09.2014 13:01
 

Değerli Mehmet bey, böyle yazılarınızla ne hallere düştüğümüzü siz apaçık gösteriyorsunuz. Ben de okudukça kendi adıma bir şey değişmeyeceğini bildiğimden çocuklardan utanıyorum kendilerine bırakacağımız gelecekten, saygılarımla selamlıyorum

Cemile Torun 
 10.09.2014 12:24
Cevap :
Kıymetli Yazarımız,Sayın Cemile Torun:İçimdekiler zaman değişmedi insanlar değişti diyor. Okurlarımıza arz edince bazıları yok zaman değişti diyorlar. Belki de ben Mecnun ve biçareyim bilmiyorum öyle olmadığı halde öyle görüyorum.Kıymetli dost Ata Kemal yorumunda yazmıştı " Gelecek nesil daha şansız olacak" Ne yapalım sabır etmekten, kabul etmekten başka çaremiz yok.Zahmet ettiniz,Hakkınızı helal ediniz.Saygılar sunuyorum.Şennur kardeşime ilgini, sevgini esirgeme diyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  10.09.2014 13:21
 

Sayın Burakgazi son derece dalgın kafa ile okudum yazınızı değindiğiniz konunun önemi büyük ve düşündürücü.Zamanı acaba biz mi yarattık bilmem ki? Yüreğinize sağlık.

Şennur Köseli 
 09.09.2014 21:27
Cevap :
Kıymetli Şennur: Benim yazım önemli değil, siz sabırlı ve metanetli olunuz bu bize yeter.Hiç kendini yorma, zahmet etmeyiniz.Yazmaya devam edin bulunduğunuz ortamdan yazı yazarak ayrılın acıları verin yağmurlara, rüzgarlara gitsinler.Saygılar sunuyorum.Sağlık ile mutluluk diliyorum. Allah'a emanetsiniz.  09.09.2014 23:05
 

İnsanlar değişti insanlar...Eskiden olduğu gibi kapı açık bırakılamıyor, bir yere gidilse akıl eve takılıyor. Hırsızlık aldı başını gidiyor. Düşünebiliyor muyuz, bir aile pikniğe gidecek. Kadıncağız yaprak sarması yaptığı tencereyi aşağıya indirmiş arabalarının yanına koymuş başka şeyler getirmek için apartmanın ikinci katındaki dairelerine çıkmış ve aşağı indiğinde yaprak sarması tenceresinin yerinde yeller estiğini görmüş, görmüşler...Bu kadarına ne denilir kardeşim, dolandırıcılık da öyle salya sümük ağlayarak para isterler, verirsin, sonrası mı, malum...Artık kalpleri de nasırlaştırmak lazım galiba, selamlar değerli kardeşime ve ailesine, sağlık ve mutluluklar dilerim...

Yurdagül Alkan 
 09.09.2014 16:42
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan: Başımın tacı bacım, bazıları hariç kim helal gıda tüketiyor.Paramızla aldığımız bile helal değil.Helal olmayan gıda iç dünyamızda nereleri kirletiyor.O nedenle Zaman değişmedi insanlar değişti.Hırsızlık, soygun,terlemeden kazanç,her türlü çirkinlik diz poyu. Böyle bir toplumun insanları değişmesin de kim değişsin.Ne yazık ki bazıları da yine zaman değişti diyorlar.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   09.09.2014 20:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 609
Toplam yorum
: 7068
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1989
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster