Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
656
 

Zaman ve Bugün gazetelerinin THY’de dağıtılması yasaklanmış

Zaman ve Bugün gazetelerinin THY’de dağıtılması yasaklanmış
 

Yasak Gazeteler


Bu haber herkese ders olmalı.

Bu ülke, bu demokrasi ve bu cumhuriyet ile yönetilmeye devam ettiği sürece, bu haber iktidara da ders olmalı, iktidar olmayanlara da ders olmalı…

Bir çok gazete, en barizleri Cumhuriyet ve Sözcü THY uçaklarında dağıtılması yasaklanırken, şimdi yasaklanan Zaman ve Bugün gazetelerinin sesi çıkmadı.

***

İkinci cumhuriyetçi diye bilinen yazarlar, gazeteciler, öyle bağlıydı, öyle seviyorlardı ki hükümeti, bariz yanlışları görmelerine rağmen, toz kondurmuyor, eleştirmiyorlardı bile… Bir çok meslektaşları işten atıldı, bazıları işsiz kaldı, gıkları çıkmadı.

Bir gün geldi, bazıları dayanamadı, sadece gördükleri birkaç şeyi yazma gereği duydular, o bile hükümetle ters düşmeye yetti. Onlarda saf değiştirmeye başlayınca, bazıları işinden oldu, bazılarının keyfi kaçtı. Şimdi kimseye yar olamıyor, ortada kaldılar.

***

Bir çok insan sabaha karşı evleri basılarak,  ellerine kelepçe takılarak sürpriz bir şekilde, emniyete götürüldü ki bunların içinde, bırakın kelepçe takmayı, telefonla çağırsan anında gelecek insanlardı bir çoğu…  Suçları vardı, yoktu… neler yazıldı neler, herkes izledi.

Gün geldi, bu şekilde insanların götürülmesini izlerken gıkı çıkmayan, hatta götürülmesini sağlayan kişilerin yakınları, suçludur, değildir bilemem ama sabahın köründe alınınca, kıyamet koptu. Alanlar görevlerinden oldu.

***

Yerlere göklere sığdırılamayan, tarafsizlığından kimsenin şüphesi olmayan Savcı Zekeriya Öz…

İktidarın sözcüsü gibi, haftanın birkaç gecesi TV’lerde karşıt görüşlü ama sağlam gazeteci ve politikacılarla program yapan Nazlı Ilıcak…

………………….

Daha çok örnekler sayılabilir. Fakat, demokrasilerde rüzgarlar akşamdan sabaha farklı esebiliyor. Örneğin  iktidarla cemaatin kavgası, iktidara hiç oy kaybettirmeyecek mi? % 1 bile olsa, mutlaka oy kaybettirecektir ki, bu oranın % 5-7 arası olacağı tahmin ediliyor. Farzedin ki başka rüzgarlarda esti, kasırgaya dönüştü… İşte o zaman, bugün iktidar olanlara da lazım olacak bu demokrasi.

Şimdi herkes fanatikliği bırakmalı, kendini futbol maçını yöneten bir hakem gibi görmeli, maçın güzel oynanmasına müsade etmeli ama hatayı görünce de düdük çalmalı.  Aksi taktirde diğer taraf  hata yaptığında çalarsan, ya taraf ya da bertaraf olursun…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1048
Kayıt tarihi
: 08.02.13
 
 

Cengiz Ülkü 1966 yılı Manisa-Salihli doğumluyum. İlk, Orta ve Liseyi Salihli’de... Üniversite..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster