Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Nisan '09

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
3124
 

Zamana ve insana rağmen İstanbul

Zamana ve insana rağmen İstanbul
 

Şu İstanbul!.. Üzerine binlerce şiirin, şarkının yazıldığı, aşklara, romanlara, filmlere konu olan İstanbul. Nasıl hırpalamışız, taşını toprağını "altın diye" nasıl oymuşuz… Ama o direnmiş ve direnmeye devam ediyor.

Şöyle etrafınıza bir bakın! Boğazın kıvrımları, koyları, tepeleri, ayakta kalan yalıları, camileri, sarayları, köprüleri, kimi sokakları hatta kimi insanları zamana ve insanlara direnen İstanbul’u anlatıyor.

Biz onu bozmaya hırpalamaya çalıştıkça o yine de direniyor. Öğlesine bir kişiliğe sahip ki, kolay kolay pes edeceği yok. Yılların eskitemediği güzel bir kadın gibi cami yıkılmış ama mihrap yerinde hala.

Boğaza bakınca “bu İstanbul hiç değişmiyor” diye düşünmek mümkün. Kandilli’den iki kıtayı birden görmek heyecan verici. Yalı deyince bu günün yazlıkları. Kışın pek oturan olmazmış eskiden. İleride Fatih Sultan Mehmet köprüsü görünüyor. Leb-i derya boğaz manzaralı evler yerini sıkış tepiş yapılara bırakmış.

Değişen değişmeyen başka ne var acaba? Atlı tramvay, fayton, havagazı lambaları bu gün artık yoklar. Ama Yeni Cami’nin arkasında, Mısır Çarşısı'nın önünde değişen bir şey yok. Kalabalıklar alış veriş telaşındalar yine. Değişmeyen şey belki bir de duygular. Aradaki fark insanları, giyim, kuşamları birde aynen duran Ahırkapı Feneri ve karşıda Üsküdar.

Dolmabahçe Sarayı’nın görkemi bambaşka bir manzara. 1856’da Abdülmecit tarafından büyük bir törenle açılan saray Marmara Adası’nın ak mermeri ile yapılmış. Bezmialem Sultan tarafından 1853’de yaptırılan Dolmabahçe Cami, arkadaki sevimsiz fona rağmen güzelliğini koruyor. Neyse ki çarpık çurpuk apartmanlar arasında kalmaktan kurtulmuş ender güzelliklerden biri.

İstanbul’u bir dünya kenti yapan en önemli özelliklerden biri yüzyıllardır çeşitli etnik grupları, her dilden, her dinden insanı bağrına basmasıdır. Cami, Kilise, Sinagog komşu komşuya. Dünya tarihi boyunca dünyanın en kalabalık şehirlerinden biridir İstanbul.

Dili, dini ne olursa olsun tüm insanların kardeşliği, birlikteliği, barış içinde bir ararda yaşama özelliği kaybolmamış. Bundan sonrada değişmeyecek tek özelliği belki de hep bu kalacak.

cibali şefi Oktay bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 301
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 5666
Kayıt tarihi
: 05.11.06
 
 

Söz konusu Atatürk ve Laik Cumhuriyet ise; asla tarafsız olamam! Ben; İş ve özel hayatımda Cumhur..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster