Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '08

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
422
 

Zamana yolculuk mümkün müdür?

Zamana yolculuk mümkün müdür?
 

zaman tüneli


Tartışmaya açık bir soru ama elimizdeki verilere göre uzak bir gelecekte gerçekleşme ihtimali olabilir. Ancak ortada bir gerçek var: Işık hızına ulaşılması, günümüz teknolojisi ile imkansız. Bu hıza ulaşıldığında zaman duracak, aşıldığında ise geçmişe yolculuk başlayacak. Bugün insanlığın bu konuda yapabileceği tek şey ışık hızına yaklaşıp zamanı bir şekilde yavaşlatmak.

Aslında zaman yolculunu herkes gerçekleştiriyor. Örneğin bir yerden bir yere giderken, koşarken, yürürken... Çünkü bir nesne hızlandığında belli bir ivme alarak zamanı yavaşlatıyor. Yolda yaptığınız hızın varış zamanınızı etkilemesi bunun en basit örneği.

Zaman yolculuğu gerçekleşse dahi, bunun sonuçlarını gerçekleştiren kişi ya da nesne hisseder. Biz normal hayatımızı sürdürürüz. Ve buna hakkımız olduğuna ben karşı çıkıyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

acaba geçmişemi gideceğiz? yoksa geleceğemi?

Nihat ERGUN 
 21.07.2008 7:10
 

zamanda yolculuk ilginç bir konu,einstein nın teorilerine göre ışık hızında zaman büklür ve yavaşlar böylece geleceğe yolculuk olur ama geri dönmek ona göre mümkün değil,ayrıca ışık hızına ulaşan herşeyin ışık olacağını belirtir bu alanda kanıtlanmış teoeriler bunlar ama aksi iddalarda var mekanın zamanı bükmesi vb. diye bir de büyük baba paradoksu gibi önermeler var düşündükçe insanın sonunu bulamadığı bir alan..

atlas1881 
 13.07.2008 16:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 400
Kayıt tarihi
: 24.05.08
 
 

Çukurova üniversite Ziraat Fakültesi öğrencisiyim. 1988 Adana doğumluyum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster