Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '14

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
153
 

Zamanda Aşk

Zamanda Aşk
 

Zamanda Aşk (About Time)


Tim 21 yaşına geldiğinde babası ve ailenin erkekleri hakkında çok tuhaf bir gerçeği öğrenir! Ailenin erkekleri kendi geçmişlerine yolculuk edebilmektedirler. Ancak ailenin kadınları bunu bilmemektedirler. Olay örgüsü böylece başlamaktadır. Ancak Tim'in sırf kız arkadaş edinmek için, (edineceği kız arkadaşı için kendi dünyasını mükemmel bir yer haline getirmek için) Londra'ya gitmesi kurguda zayıf bir halka olarak göze batıyor. 

Richard Curtis'in yönetmenliğinde fantastik tarzda bir romantik film sunuyor. 123 dakika uzunluğunda. Sürenin önemi, film tam bitti dediğiniz anda devam etmesinden kaynaklanıyor. Bitti dediğiniz anda bitse, film değerinden çok da fazla bir şey kaybetmeyecekmiş.

Diğer yandan Fransız romantik filmlerine öykünme durumu mevcut. Zira başkahramanımızın duvarında Amelie posteri posteri gözlerden kaçmıyor. 

Fantastik durumu ele alacak olursak, bir kaç soruyla karşılaşmamak elde değil. Sorunun cevapları filmin içinde net şekilde yanıt bulamaması filmin bu yönünün zayıflığını gösteriyor. Örneğin, geçmişe döndükten sonra, tekrar günümüze dönmek zorunda mı? Çünkü bazı sahnelerde günümüze dönüyor bazılarında döndüğünü göremiyoruz. Dönmezse ne olur sorusu da ayrı bir muamma. Bu sorular, örnekler çoğaltılabilir.

Filmin bittiğini sandığınız anda bitmemiş olması, daha ne anlatılabilir ki sorusuna yöneltiyor insanı. Zira tanıtımı bir aşkı filmi şeklindedir. Ancak film bir aşk filminden öte Tim'in hayatı filmidir. En nihayetinde yeteneğin babadan oğula geçmesi de bir ataerkil durum sunuyor ortaya. Bunun yanı sıra "baba" figürü da ayrıca işlenmiş.

Böylece ortaya birkaç konunun bir arada işlenmesiyle seyir zevki veren bir film çıkıyor. Bu konu çokluğu dolayısıyla karakter çokluğu da mevcut. Ancak Tim'den ve babasından ziyade benim hoşuma giden iki karakter mevcut. Bunlar Tim'in amcasıyla, Harry. Harry bir oyun yazarıdır. Tim'in amcası, onlarla birlikte yaşayan, aklı tuhaf çalışan bir kişidir. Bu karakteri gözümde değerli kılan, sorduğu sorular olmakla birlikte, bu duruma nasıl geldiğidir! Nasıl geldiği konusunda film içinde bir cevap yakalayamış olmak da beni üzmüştür.

Film romantik film olmaktan öte aile kavramını ve bağlarını işleyen bir film. 

Son.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 762
Kayıt tarihi
: 28.11.13
 
 

Bir metalurjist metallerden kurulu dünyasında. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster