Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

17 Kasım '07

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
707
 

Zamanı eskitmek ve saygı üzerine

Zamanı eskitmek ve saygı üzerine
 

Büyüklere niçin saygı gösterilir? Küçüklerden önce dünyaya gelmiş olmanın önceliği nedir? Zamanı daha çok biriktirmek midir kendinde? Daha çok görmüş olmak mıdır dünyayı?

Elbette büyüklerdir küçükleri yaşama hazırlayan, sosyalleştiren ve eğiten. Bu bir saygı gösterme nedeni olabilir. Ama daha çok zaman ve insan ilişkisidir sanki belirleyici olan. Zamanla daha önce ilişki kuran kıdemli oluyor gibi. Ve insanları kuşaklara ayırıyor zaman. Her kuşak kendine yakışıyor. Zamanı kendilerinde aynı miktarda biriktirenler aynı kuşaktan olup birbirlerine yakıştırılıyor.

Zamanla daha önce ilişki kurmaları nedeniyle büyüklere saygı gösterilirken, bu büyüklerin daha az zamanı kendilerinde eskiten küçüklerle evlenmeleri hoş karşılanmaz. Örneğin kadın olsun erkek olsun 60 yaşında birinin 20 yaşında biriyle evlenmesi hoş karşılanmaz. Böyle durumlarda büyük saygı görmez tam tersine kınanır. Küçük olana ise acınır.

Birisi zamanı kendinde biriktirmiş, eskitmiş ya da öldürmüştür. Diğeri ise henüz büyük kadar zamanı biriktirmemiş, eskitmemiş ve öldürmemiştir. Yaşlı birinin genç biriyle evlenmesinde bu ölmüş zamanla , henüz yaşanmamış olan zaman arasındaki olmaması gereken eşleştirme midir kınanmakta olan? Yaşanmamış zamanın ölmüş zaman içinde heba olması mıdır yakışıksız bulunan, acınan?

"Her şeyin dengi dengine" olması gerektiği sözü böyle durumlar için mi söylenmiştir? Ölenin, yaşayanı daha hakkı varken ölümle yüzyüze getirmesi midir "teneşirin paklaması" gereken insanlar?

"Horoz ölür gözü çöplükte kalır"denilen insanlar bu dengeyi gözetmeyenler midir?

Yaşanmış zamanla yaşanmamış zaman arasındaki ilişkidir bazı değerlerimizi belirleyen belki de.

Dünyaya önce gelen ve saygıyı hakedenler, kendilerinden sonra gelenlerin yaşam hakkını ve yaşanmamış zamanlarını gözettiği ölçüde saygıyı hakederler demek yanlış olmaz sanırım.

resim:talebe.forumzen.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

değişik bir konu:))

Havva 
 19.11.2007 22:50
Cevap :
Merhaba Değişik bir konu umarım beğenmişsinizdir. Selamlar  19.11.2007 22:53
 

:))) Bu ara "el öpenleriniz" çok oldu galiba. Sevgiler, maviyle...

derinmavi.. 
 19.11.2007 15:21
Cevap :
Öpen möpenn yok içimden geldi:-)  19.11.2007 18:17
 

Zaman ve yaşlı. Yaşlı insanlar değil her insan saygıyı hak eder. Küçük bir bebek bile. Yaşam hakkına saygı... Elinize sağlık...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 18.11.2007 9:39
Cevap :
Serap Hanım Elbette bütün insanlar hatta hayvanlar bile yaşam hakkından dolayı saygıyı hak eder. Benim demek istediğim hani otobüslerde küçüklerin neden büyüklere yer verdiği(sakat değil normal bir büyüğe yani), bayramlarda neden büyüklerin elleri öpüldüğü gibi bir saygının nedeni nedir? Küçüklerin elleri öpülmüyor da bayramlarda büyüklerin elleri öpülüyor ? Eğer korku değilse bunun kökeni nedir? Zamanla ilgili varsa nedir? Bunları kendimce felsefi olarak değerlendirmek ve yorumlarla derinleştirmek. Selam ve sevgilerimle  18.11.2007 10:30
 

Yaşılara 'zamanla daha önce ilişki kurmaları nedeniyle' saygı gösterildiğini söylemişsiniz, ama buna da neden? diye sorulabilir. Aslında üstte somut bir cevap var, 'küçükleri yaşama hazırlayan büyüklerdir' diye. Ama bu, soruya ne kadar cevap olur, örneğin hiç tanımadığımız yaşlılara da saygı gösteririz. Ayrıca, her yaşama hazırlayana, yaşlılara duyduğumuz türden bir saygıyı da duymayız.

Erdal Aydın 
 17.11.2007 22:47
Cevap :
Sorularla genişletebliriz bu yazıyı. Ben kendimce sorularla bir değerlendirmede bulundum. Konu aslında ilgi duyan arkadaşlarca daha da derinleştirilebilir. Sevgilerimle  17.11.2007 23:02
 
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 1088
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1027
Kayıt tarihi
: 30.04.07
 
 

1956 Sarıkamış Kars doğumluyum. 6 şiir kitabım ve 2 deneme kitabım var. son kitaplarımı B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster