Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '08

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
4955
 

Zamanı Tanrı yaşar

"Öd Tengri yaşar.Kişi oglı kop ölgeli törümiş."

Göktürk Yazıtları ( Bilge Kağan Yazıtı )

8. yy' da Göktürk hükümdarları Bilge Kağan ve Kül Tigin kardeşler ile onların veziri Tonyukuk tarafından diktirilen ve 20. yy başlarında bugünkü Moğolistan sınırlarında bulunan, edebiyat bilimi açısından Türkçe' nin ilk yazılı eseri olarak kabul edilen kitabede yer alan bu satırlar beni etkiliyor.

" Zamanı Tanrı yaşar
İnsanoğlu hep ölmek üzere türemiş."

Yukarıdaki günümüz Türkçesi karşılığı...

Zamanın keyfini süren bir Tanrı imgesi oluşuyor imgelemimde. Ölmek üzere yaratılmış insanoğlu da bir jenerik gibi.

Bu dersi işlerken bir öğrencim ( adı gibi tuhaf bir öğrencim ) öldükten sonra toprakta tohum olmaktan, azot olmaktan, yok olmaktan ve bu yok oluşun güzelliğinden bahsetti. Öyle temiz öyle güzel bir kız ki...
( Seni sevmesem, bazen sana çok kızarım dediğimde bana "bil mukabele" diyor:) )

Çoğu zaman yeni tanıştığım insanların inançlarını merak ederken yakalarım kendimi, sadece inançlarını değil, yalnız kaldıklarında ve savunmasız, neyi düşündüklerini ve neye yalvardıklarını ve neyi hatırladıklarını...

O küçük kızımın da neye inandığını merak ediyorum.

Tanrı' nın bozuk yarattığı bir şey var mı sizce? diye sorduğumda, var dediler. Bir çok şey saydılar bana, bozuk yaratılan, iyi durmayan, yakışmayan:)

Tüm hayatımızı aptalca bir inkar içinde geçirmeyi seçebiliriz, ya da din-gin bir kabul ediş ( boyun eğiş ), seçimimiz ne olursa olsun en az bir kere yaşamla ödüllendirildiğimiz için şanslı sayılırız. Kendine verilen hay'at şansını beğenmeyen ve daha iyi bir yaradılış hayal eden insanlar tanıdım, Lucretius, Niçin hayat sofrasından, karnı doymuş bir konuk gibi kalkıp gidemiyorsun? der. "Aç gözlülük yapıp yaşamak daha mı onurluca? "...

Varlığı veren Tanrı' nın lütfundan şikayet edenler çekip gitme konusunda oldukça cimri davranırlar. Ee Cemal Süreya gibi:

Ölüyorum tanrım
Bu da oldu işte.

Her ölüm erken ölümdür
Biliyorum tanrım.

Ama, ayrıca aldığın şu hayat
Fena değildir...

Üstü kalsın...

Bazılarının hayatları sanırım böyle "üstü kalsın" kıvamında ki gidemiyorlar, oysa burda olmanın tesadüfii olduğunu düşünürler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aynen ben de bu cümleyi okuduğumda bir süre durup sadece düşündüm. Bu kadar yalın bir bilgeliğin binlerce yıl öncesinde, bizim şu anki "bilim"imize sahip olmadan nasıl bir deneyimden süzülüp gelmiş olabileceğini, nasıl güzel bir ifade olduğunu. Galiba böylesi bir bilgelik, yaşamı yani deneyimi, bilginin yani teorinin önüne koyunca kavranabilen bir bilgiyle oluşabilir ancak. selamlar.

Başak ALTIN 
 31.10.2008 12:23
Cevap :
Biz daha ölüm gerçeğini sindirememişken bunu bilgece kabul edebilmiş adı gibi Bilge Kağan:)) Teşekkür ederim yorumunuz için.  31.10.2008 12:33
 

var olmanın dayanılmaz hafifliği yada ağırlığı...

Kundelas- Sevdakılıçaslan 
 31.10.2008 9:10
 

Merhaba...Kainatın oluşumunda akıl almaz bir denge ve bu denge ile birlikte yine akıl almaz güzellikler var. Örneğin, her yıl bazı ülkelerde kuraklık, bazılarında yağış fazlalığı oluyor; ama her yıl dünyaya düşen yağış miktarında bir litrelik bile azlık ya da fazlalık olmuyor. Geçirdiğimiz iki dünya savaşında, savaşa katılan ülkelerin ve dolayısı ile dünyanın nüfusu, erkek aleyhine azaldı; ama kısa bir sürede erkek-kadın nüfus oranı hemen dengelendi. Dünyanın güneş ya da kendi etrafında dönüşünde bir saniyelik değişim olsa yer ve gök birbirine karışır; kainat alt-üst olur. Öğrencinizin dediği "dünyada ya da kainatta hiçbir şey vardan yok olmaz; yoktan da var olmaz" ilkesinin bir gereğidir. Bugün canlı olan ben, birgün başka insanların yediği elmanın suyu olabilirim.Vs.vs. Faydalı bir blog olmuş. Selamlar.

cdenizkent 
 28.10.2008 18:12
Cevap :
teşekkürler.  28.10.2008 22:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 52
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1224
Kayıt tarihi
: 19.07.08
 
 

Antalya'da yaşıyorum, bir dönem İzmir'de de bulundum, iyi ki bulundum. Türk Dili ve Edebiyatı mezunu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster