Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
339
 

Zamanın Kibri

14.05.2010 

Paris 

Bu öğleden sonraya kadar Avrupalı çocuklardan farklı sorunlarımız olduğunu düşünürdüm. Bendeniz bir ‘şoven’ olarak “onlar/biz” ayrımı yapmaya başlarken bu kız beni utandırdı. Sorunlarımız da kavgalarımız da aynıymış meğer. Etkilendim doğrusu. Nedir ki tüm dertlerimiz? İş bulalım, özgür hissedelim. Hem cam kenarı, hem şoför arkası… Bu gençliğimizin iyiliğidir. Her şeyi hayata bağışlayabileceğimiz duygusuyla hareket ettiğimiz için oluyor bütün bunlar. Mantığımız “ben hayata her şeyimi veriyorum, neden hayat bana istediklerimi vermiyor?” mantığı. Bu soru ile yola çıkınca karşılaştığımız cevapsa koskocaman, suratımıza çarpan alaylı bir kahkaha oluyor. 

Zaman geçiyor. Sabahları erken kalkıyorum. Çabucak sorumluluklarımı bitirmeliymişim gibi geliyor bana. İstanbul’daki hayatımdan o kadar alışmışım ki zamanın ve Paris’in bana sunduklarından pek bir zevk alamıyorum. Ruhumu terbiye etmeliyim. Küçük mutluluklar tatmin etmeli beni. Yağmur güzel yağıyor. Sanırım baharın son günlerine yaklaşıyoruz. Mayıs ayında üşüyorum. Yedi ay geçtikten sonra acaba Paris’i Paris yapan ruhu kaptım mı? Kapabildim mi? Doğrusu merak ediyorum. Dediğim gibi asla ruhumu doyurmaya yetmeyecek. Zamanın kibri karşısında ben hep yenik düşeceğim. Bugünlük bu kadar… Yazıyı tamamlayıp Montparnasse’a, sinemaya yollanacağım. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yaşadığımız yerin ruhunu ister istemez kaparız. Tamamen kendimizi oraya ait hissedemeyeceğimizi bile bile kaparız hem. Ben kendi adıma yaşadığım şehrin ve evimin dışında kendimi hep eğreti hissetmişimdir. Buna rağmen bile - örneğin İzmir'deysem - kaldığım yerin ruhunu kaptığımı hissederim.

Tülin Aksoy 
 29.06.2011 15:48
 

Yazınızı okudum... ve bir öneride bulunmak istiyorum size yazılarınızda geçmiş ve şimdi olarak yazarsanız hayatınızdaki değişimleri görmüş olurduk...yoksa aksi taktirde bu melankolik haliniz hayattan bezmişliğiniz beni ve sizi takip edenleri üzüyor.. geçmiş ve şimdiyi bağlarsanız sizdeki değişimi bizlerde görmüş oluruz...

ŞENNUR BAYRAM 
 20.06.2011 18:04
Cevap :
Merhaba Şennur Hanım, öneriniz için çok teşekkür ederim. Tarihleri kronolojik olarak vermeye çalışıyorum. Paris günlerini anlattığım bu yazı dizisinin sonuna yaklaşıyoruz. Merak edenler için İstanbul'da olduğumu, ağustosun sonunda doktora yapmak üzere Paris'e geri döneceğimi ve her şeyin de yolunda olduğunu belirtmek isterim. İlginiz ve samimiyetiniz için ayrıca teşekkür ederim. Saygılarımla  21.06.2011 14:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 531
Kayıt tarihi
: 03.06.10
 
 

2011 Sorbonne Üniversitesi (Paris-IV) Modern ve Yakın Tarih Doktora •2009-2010 Sorbonne Ünive..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster