Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '18

 
Kategori
Sınavlar
Okunma Sayısı
67
 

Zamanın ÖSS'si...

Zamanın ÖSS'si...
 

Herkesin yolundan en az 1 kere geçtiği bu zorlu sınava bu hafta sonu girecek olan gençlerimiz heyecandan gözlerini kırpamaz haldeler. Bir sınav uğuruna kaybedilen seneler, zaman, kaçırılan güzellikler... Peki değer mi? Tartışılır.

Aslında sınav ile nereye olursa olsun giriş mantığı güzel olabilir ama bunu yarışa çevirmek insanların hayatlarını sömürmek demektir. Henüz çok genç yaşta olan bireylerin hayatlarının en güzel zamanlarını bir sınavı kazanmak uğuruna kaçırıyor olmaları büyük haksızlık... Liseye giriş sınavlarında çocukları boğmadan ve onların hayatlarını gerçekten şekillendirmek için doğru adımlar atılıyor olsa gençler üniversite sınavını kazanmak için bu kadar eziyet çekiyor olmaz. Öncelikle sistemi düzeltmek ve yumuşatmak lazım...

Herkes üniversiteyi kazanmalı ve mutlaka bir meslek sahibi olmalı algısından uzaklaşılmalıdır. Her bireyin yeteneği ve isteği ne yöndeyse o tarafa yönelmeli ve üzerine çalışılmalıdır. Kimine plaza kariyeri sıcaktır kimine kendini ifade edebildiği özgür alanlarda çalışmak... Kalıplara o kadar alışkınlık sağlanmış ki hayatın en önemli algısı unutulur olmuş. Zaman, ne kazandığınız ya da kaybettiğiniz sınav ile geri gelecek ne de kolunuza isteyerek ya da istemeyerek taktığınız altın bilezik ile... Bir grup gencin hayatını bir kaç saatlik sınava bağlamak ve özellikle aileleri de bununla perçinlemek çok yanlış... Bırakın her birey nasıl yaşamak istiyorsa, hangi alanda ne geliştirmek istiyorsa, kendini en doğru nerede ve nasıl ifade ediyorsa ona göre yaşasın. Böyle olmadığı dünyada mutsuz insanlar, yanlış hizmetler ve isteksiz çıkarılmış eksik ürünler ile yaşamaya mahkum olacağız.

Çocukları, gençleri ve aslında en önemlisi evlatlarınızı yarıştırmayın. ‘’ Biz yapamadık sen yap, okumazsan böyle olur, geleceğini kurtarman lazım, kazancın iyi olamzsa bu hayatta tutunamazsın ‘’ gibi cümleler ile hayallerini daha çok yıkıp onları ürkütmeyin. Herkes doğru yerde olduğu sürece hem mutlu bir gelecek hem de yetinmeyi bilmek durumu gerçekleşecektir.

Önce zihninizi, sonra kalbinizi ve sonra sistemi yenileyin. Gençler, bu dünyanın en kıymetli varlıklarıdır onların içini ve geleceğini karartmadan yanlarında olun. Şimdiden bütün gençlere başarılar diliyorum.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 96
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 64
Kayıt tarihi
: 30.03.18
 
 

Merhaba :) Herkesin yazmaya olan isteği ve hayranlığı ile burada buluşabiliyor olmasından çok büy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster