Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Temmuz '09

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
750
 

Zamanın varken KORU!

Bakım süresi boyunca, saçlarını tararken, elbisesini giydirirken, gözbebeklerine temas ederken senden beklediği tek şey sevgi. Önemsenmek, değer görmek, sohbet edilmek istiyor. Duygularının sorulmasını, fikirlerinin alınmasını.
Dünyasına girilmesini o kadar istekli bekliyor ki; sanki bir davet ötelerde aslında derin çok büyük bir istek.
Bu küçük benliğin bir kimlik kazanması, çocukluk döneminde gördüğü sevgiyle doğrudan orantılı. İlk zamanlar karşılıklı tedirginlik var elbet, ama dert değil, günler geçtikçe yaşadıkça, hatıralar olaylar, yaşanmışlıklar biriktirdikçe, geçecek, alışacak hepimize!. Ben elimden, dişimden tırnağımdan ve ne kadar gelebilirse yapıyorum. Mesela oğlumun yanağına öpücük mü kondurdum, hemen ona da konduruyorum. Tabaklarına dilimlerini, bardaklarına sütlerini eşit koyuyorum. Ayırmıyorum. Birini arkada bırakıp diğerini öne geçirmiyorum. Emeğimi deli gibi sarfediyorum. Korkmuyorum, sorumluluğu üstüme üstüme alıyorum, çünkü doğuran değil, bakanındır çocuk, emeğin galibiyetidir bu biliyorum.Ne mutluyum bir bilseniz. İnsan yetiştiriyorum. Kazandırıyorum.
Hayat boyu arzuladığım hayalimi gerçekleştirme arifesine varıyorum.Arifesine varıyorum diyorum çünkü; kızım benim tanıdığım ama anne baba ayrı olduğu için, çocuğunun bakımını maddi olanaksızlıklar yüzünden gerçekleştiremeyn birisinin. Hal böyle olunca önce yakınlarımdan başladım hayalimi gerçekleştirmeye.

Kendimi bildim bileli, bir çocuk evlat edinmeyi istemişimdir. Çevremde kime söylesem "zor" iş, vazgeç, ya da dinleyip içlerinden "hadi canım sende" dediklerini gözlerinden okumuşumdur. Halbuki yapabilen herkes "koruyucu aile" olabilmeli ülkemizde. Bu çocukları korumak, sahip çıkmak, onlara çalacakları bir kapı açmak, dünyada ki tüm iyiliklerin ötesinde bir iyilik bana göre. Sorunu kökten çözmek, insana yatırım yapmak, toplumun harcını sağlamlaştırmak bana göre. Türkiye!de son rakamlara göre 1023 kadar koruyucu aile mevcut.

Kısa bir tanım yapmak gerekirse:
KORUYUCU AİLE HİZMETİ; çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakılamayan çocukların, kısa veya uzun süreli olarak bakımlarını üstlenen aile ya da kişilerin yanında, devlet denetiminde yetiştirilmeleri olarak tanımlanmakta ve bu hizmeti veren aile ya da kişilere KORUYUCU AİLE denilmektedir.
02 Eylül 1990 tarihli Çocuk Hakları Sözleşmesinde; çocuğun öncelikle ailesi yanında, bu mümkün olmadığı taktirde ise uygun bir aile ortamı içinde yaşamını sürdürmesi ve gelişmesi hakkına özel bir yer verilmektedir. Ülkemizin de imzalamış olduğu bu sözleşme ile Koruyucu Aile Hizmeti daha da önem kazanmaktadır.
Çocuk Hakları Sözleşmesi ile vurgulanan Koruyucu Aile Hizmeti'nin dayanağı Türk Medeni Kanunu'nun 347.maddesi ile 24.05.1983 tarih ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu'nun 22. ve 23. maddeleridir. Koruyucu Aile Hizmeti bu maddeleri temel alarak hazırlanan 14.10.1993 tarih ve 21728 sayılı Koruyucu Aile Yönetmeliği ile Yönetmeliğin bazı maddelerini değiştiren 30.12.2006 tarih ve 26392 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yönetmeliğe uygun olarak yürütülmektedir.

Kendi çocuklarımızı yetiştirirken anne baba olarak, onları hiçbir şeyden mahrum bırakmadan yetiştirmeye gayret ediyoruz. Sevgi zaten kallavi. Onun yanında son çıkan barbiesi mi eksik kıyamaz alırız. Şapkası örümcek adamlı değil mi, isterse onu da alırız.Yeterki çocuğumuz mutlu olsun. Bu almalar, imkanlar, her ailede farklılık gösterir. Kimi her istediğini, kimisi sadece gerekli gördüklerini. Sonuçta varımız yoğumuz çocuklarımız için. Hal böyle olunca, öte yanda, bu kimsesiz çocukların tek ve en büyük ihtiyaçları, sevgi , sevgi, sevgi. Ne bir barbie, ne de son moda bir oyuncak! Bir çocuk evlat edinemesek bile, mutlaka koruyucu aile olmalıyız. Sevgimizi, ışığımızı paylaşmalı, sahip çıkmalıyız, geleceğin anne babalarına, kendi çocuklarımızın ileride olası arkadaşlarına.
Çünkü bizler (toplum) domino taşlarıyız, birimiz devrilirse hepimiz yıkılırız. Bunu unutmamalıyız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1483
Kayıt tarihi
: 10.07.09
 
 

Yaklaşık 14 yıldır eğitim sektöründe sırasıyla Grafiker, Art Director, Creative Director, Sanat D..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster