Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ağustos '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
349
 

Zamanla dans

Zamanla dans
 

Kısa bir öykü okudum bir iki gün önce:
Adamın biri vaazından çok etkilendiği imama yaşını sormuş, 'valla sözüm söz, 40 yaşındayım' yanıtını almış, aradan 20 yıl geçmiş, başka bir cami, aynı imam, adam aynı soruyu sormuş, yanıt aynı imiş: '40'.
'Eee aradan geçen yıllar?'
Yanıt:
'Ben sözümün eriyim' miş.

Zaman göz ardı edilemez, pekçok şey onunla birlikte değişiyor. En başta da yaşamışlık yaşımız. Bazen insan sözünün eri olmaya kalkınca imamın yanıtıdaki saçmalığı 12'den vurmuş oluyor.

Zaman...Bu ara en derin düşüncelerimin kavalyesi. Dansediyoruz sessiz sessiz.

Ne çok şeye bakışı değişiyor insanın zamanla. Gurur eski önemini yitirebiliyor. Eskiden kanınıza dokunan bir densizliğe kayıtsız kalabiliyorsunuz. Ya da kanınıza uğramıyor bile. Hoşgörü körükleniyor, empati ile karşıdaki insanların kırgınlığına, öfkesine, kaygılarına şahit olmaktan öte anlayış geliştiriyorsunuz.

Zaman, düşüncelerimin son kavalyesi, başına karlar yağdırıyor insanın, kafasını serinletiyor.
İnsan zaman sayesinde vazgeçmeyi öğreniyor, inadın, kararlılığın hudutlarını bir bir daraltıyor:

İşyerinde oldukça genç bir meslektaşımın, kendisine sunulan yeni görevden dolayı kendini dünyanın en yetkin adamı gibi hissedişine, ortalarda Kral Lear azametiyle dolaştığına şahit oldum yakınlarda. Yetkisi genişlemiş, saygı sınırlarını daraltmakta sakınca görmemişti. Ayar ihtiyacı olan çalar saat gibiydi.

Önce çok kızdım, yaptığı densizliğe. Öfkeliydim. Gururum incindi sandım...

Sonra düşündüm (zaman durup düşnmeyi öğretmişti). Eski ben olsaydım, sözümün eri olsaydım, zamanın yaşanmış yaşlarıyla değişmemiş olsaydım...Düşünmezdim bile. Haddini bildirmenin bir yolunu mutlaka bulurdum. İnatla ve karalılıkla...

İşte 60 yaşını 40 söylemenin ' sözüm söz' saçmalığından, beni çekip çıkaran yaşanmış yaşlarım oldu...Zamanla öfkemin yerini acıma duygusu, gururumun yerini hoşgörü almış da...Haberim olmamıştı.

Bu gözle baktığımda, o imam ben olsaydım adama vereceğim yanıt: 'İyi ki 60 yaşındayım' olurdu.

Boşa yaşanmamış bir ömürden, içimdeki çiçeği iyi beslediğimden, yabanıl otları acımadan kopartabildiğimden...İyi ki altmış...

Altmışı bilmem, daha çok var ama...
Ancak değişenlerime sahip çıkacak kadar sözümün eriyim, bugün...

'Sözünün eri olmakla saçmalamak arasındaki ince çizgi bu olsa gerek', diye düşünüyorum...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değişmemek imkansız birşey!. Bazen bir düşündüğümüz ertesi gün saçma geliyor. zaman insanı o kadar değiştiriyor ki!Ama yüreğinizdeki o coşku hiç bitmesin dilerim.:)

deniz rüzgarı 
 01.09.2007 8:50
Cevap :
Sizin için aynı dilekleri gönderiyorum. Sevgilerimle  01.09.2007 11:58
 

Sevgili Zülal hele sen bazen işin gereği zamanla yarışırsın, ama genelde şu zaman denen mefrumu durduramadığımız için akıp gidiyor, işte bu bağlamda da bize bazaen iyi veya kötü şeyler yüklüyor.Buda bizi olaylar karşısında zamanla değiştiriyor..İster olgunluk diyelim, ister tecrübe işte öyle birşey oluyor bizlere değişiyoruz. kendine iyi bak en derin sevgi ve saygılarımla..

Mehmet EREN 
 24.08.2007 15:55
Cevap :
Değişiyoruz, değişmeyenlerimizile:) Sevgilerimle  24.08.2007 16:16
 

Sn.ZULAL Hanimcigim,Mehabalar...! Basliktaki gibi malesef Zaman akip su gibi gidiyor,geri getirmeninde imkani yok.Yazinizi okudum,cok guzel,fakat bu konu her insanda cok farkli tepkiler verebiliyor.Bilmem burada aciklamam hos olur mu ancak,gercekleride yakalayabilmemiz icin de bazi seyleride soylememiz gerektigine inaniyorum.Musaade ederseniz,bendeniz 40-45yasina kadar yas buyuturdum.(42 isem 44 derdim.) Hatta hanim da benden iki yas buyuktur diye espirilerde patlatirdim.Fakat gel gelelim 50 ve 50`nin ustunde ben bir turlu buyumemeye gayret etmeye basladim..Hatta simdi bana 50-yasin altindasin diye espiri yapan arkadaslarimida yemege davet ediyorum. Ama gercek ortada hayat akip gidiyor..Ne yapacagiz simdi..? Durudurun dunyayi inecek var da diyemiyecegimize gore..! Hissettigimiz yasi soylesek olurmu acaba..? Size sevgi ve selamlarimi sunarim... NECiP KONi - ADANA/TR

Necip Köni - Adana / TR 
 16.08.2007 0:25
Cevap :
Ben de bu samimi ve olgun katkınıza teşekkür ederim:). Sevgilerimle  16.08.2007 12:06
 

sanırım ben bir yerlerde yanlış yapmışım : ))) ne saçlarımdaki 5-10 beyaz ne de hafif serinlik beni bir arpa boyu öteye taşımamış desenize, hadi siz çevrenize ve kendinize karşı biraz daha dizginleyebilmişsiniz kendinizi, ilk söylenene karşı belki biraz daha ılımlıyım ama bu yaşımda hala kendimle olan derdim bitmedi.... Tanrım?, dalgamı geçiyorsun benimle???? : )))))

Doğan Uz 
 15.08.2007 17:05
Cevap :
Kavgayı bitirebilsek, dünyamızı kurtarırız ama sıkıcı olur:). Siz hala gençsiniz belki:).Teşekkürler sevgiler.  16.08.2007 8:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 939
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1028
Kayıt tarihi
: 05.12.06
 
 

Hep yazmak istedim. İnsan düşüncelerini yazıya dökünce kendi başınadır çünkü, kaygısız, katıksız ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster