Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
131
 

Zamanla Geçer-miş

Zamanla Geçer-miş
 

Ne olay yaşarsak yaşayalım duyduğumuz cümleler bellidir. Zamanla geçer, zaman neye iyi gelmedi sanki? Tek ilaç varsa o da zamandır.

Ya bu cümleleri söylerken karşı taraftaki insanın sorununu hiç dinlediniz mi? Onun sorununa hiç çözüm aradınız mı?

Cevapları duyuyorum ya dinledim ama geçecek sorun bunlar. Bu dünyada daha büyük sorunlar var. Klişeleşmiş cümleler ile olaylardan kendinizi sıyırırsınız. Evet, bu dünyada  açlık var, sefalet var, ölüm var. Ama karşı taraf o problemi yaşarken bunları düşünmez ki. O an sadece kendi problemine odaklanır. Üstüne üstlük sizden de ya geçer zaman her şeyin ilacı dünyasını duyar ve o problem artık onun için çözülmeyecek duruma gelir. Karşı tarafı biraz olsa dinleyip kendinizi onun yerine koysanız aslında olay çözülecek. Çünkü kendinizi onun yerine koyduğunuzda söyleyeceğiniz her cümle size söylenmiş gibi olacağından daha ılımlı yaklaşacaksınız. O sözde mantığınız yerine duygularınız ve vicdanınız konuşacak. Ve karşı taraf önemsendiğini de düşüneceğinden size bakış açısı başka olacak. Ve yaşadığı problemin aslında çözülebilir olduğunu fark edecek.

Buradaki tek ipucu aslında empati oluyor bakıldığında. Zamanla geçer zırvalıklarını bırakıp o insanın yerine kendinizi koyup düşünmek. Aslında tek olay bu.

Ve sizlerde şunu biliyorsunuz ki zamanla geçen bir şey yoktur. Zamanla geçen tek şey ömrümüzden günlerdir. İnsanların problemleri ya zaman içerisinde çözülür yada çözülmez sadece arka taraflara itilir ve unutulmaya çalışır.

Sözün kısası dersek zamanla geçermiş-miş zırvalıklarını bırakıp empati yapın. İnsana, yaşadığı olaylara kıymet verin. Unutmayın ki siz karşınızdakine yaparsanız; yarın veya başka bir gün siz de bir problem yaşadığınızda aynısını yapacak. Ve anlayacaksınız ki zamanla geçmezmiş...

 

bayram aslan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İşte doğru cümle bu , zamanla geçen bir şey yoktur

Kerim Korkut 
 26.10.2017 5:39
Cevap :
Zamanla gecen tek şey bize verilen ömürden günler...  26.10.2017 11:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 174
Kayıt tarihi
: 14.10.17
 
 

..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster