Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '09

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
618
 

Zamanüstü Akış Deneyimi (Timelessness and Flow)

Zamanüstü Akış Deneyimi (Timelessness and Flow)
 

Zamanın nasıl akıp geçtiğini anlayamayacak kadar konsantre, odaklı, etkili ve derinden çalışma nasıl olur?

Bu konu profesyonellerin ve bilim adamlarının ilgisini çekmeye başladı. Zamanüstü akış deneyimi ile ilgili yapılan ilginç araştırmalar, bu deneyimin kreatif düşünme ile bağlantılı olduğunu vurguluyor.

Zamanüstü hissetme konusunda dünyada en iyi uzman London Business School’dan <ı>Charalampos Mainemelis. Mainemelis, araştırmalarında insanın kendinden geçmesi, zamanı ve mekanı unutması, kendini tamamen projeye vermesi, yaptığı işi çok sevmesi, yeteneklerini sonuna kadar kullanması, kreatif hayal gücünü kullanması, içindeki gizli cevherleri keşfetmesi ve açığa çıkarması ve aşkınlık hissetmesi boyutları mercek altına alınıyor.

Çok sevdiğiniz bir işi yapıyorsunuz. Bütün yeteneklerinizi sonuna kadar kullanıyorsunuz. Başarmak için tatlı bir heyecan, mutluluk ve gerginlik duyuyorsunuz. Kendinizi zorluyor, işi parçalara ayırıyor, küçük hedeflere bölüyor, ve ufak ufak ilerliyorsunuz. Küçük başarılarınız sizi mutlu ediyor, motive ediyor, ve nihayet size momentum sağlıyor.

Benzer olarak <ı>Mihalyi Csikszentmihalyi Chicago Üniversitesi’nde yirmi yıl boyunca “Akış Deneyimi”ni (Flow) araştırıyor. Bu araştırmaya göre, insanlar çok sevdikleri ve zevk aldıkları bir işi yaparken beyinlerini, kapasitelerini, heyecanlarını sonuna kadar kullanıyor ve çok iyi odaklanıyorlar. Bu aktiviteler spor, sanat, hobiler, yazma, okuma, çalışma, oyun oynama olabilir. Önemli olan, insanların bu aktiviteleri yaparken içten aldıkları bir haz ile aktiviteye devam etmeleri ve yaptıkları işi çok iyi yapmaları.

Başarının sırrı işte bu yapılan işe duyulan ilgi, odaklanma ve sevgide saklı.

Bu araştırmalara göre eğer insanlar pasif şekilde oturuyorlarsa, tatil modunda iseler, televizyon izliyorlarsa bu aktiviteler fazla tekrarlandığında bir süre sonra insanda farkına varmadan bıkkınlık, can sıkıntısı, işe yaramama hissi ve vicdan azabına dönülüyor.

Yani, beyin aktif olarak kullanılmadığı ve odaklanmadığı zaman, kalp de asla rahat edemiyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 279
Toplam yorum
: 169
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 2425
Kayıt tarihi
: 09.09.06
 
 

Dr. Fahri Karakaş, Londra’da University of East Anglia’da görev yapmaktadır (Norwich Business Sch..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster